مهم‌ترین اخبار بازارها/ بورس بالاخره مثبت شد!

مهم‌ترین اخبار بازارها/ بورس بالاخره مثبت شد!

بورس بالاخره مثبت شد

پس از 4 روز سرخپوشی، بالاخره در معاملات آخرین روز از هفته، بازار سهام با رشد نماگرها همراه شد. در جریان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل با رشد 0.39 درصدی همراه شد.

نکته جالب توجه در معاملات آخرین روز هفته، صف خرید صندوق­‌های اهرمی بود.

هر پنج صندوق اهرمی حاضر در بازار در سقف قیمتی روزانه کار خود را به اتمام رساندند. این صندوق‌­ها در ماه‌­های اخیر تبدیل به لیدر بازار سهام شده‌­اند و می­توان حال و هوای حاکم بر وضعیت فعلی و آتی بازار را از معاملات این صندوق­‌ها استنباط کرد.

سیگنال­‌هایی که در راستای گرایش بانک مرکزی به سمت سیاست‌­های انبساطی صادر شده، مهم­ترین دلیلی بود که تقاضا را در جریان معاملات روز چهارشنبه، روانه بورس تهران کرد.

نرخ اخزا در آستانه از دست دادن کانال 30 درصد

میانگین نرخ اسناد خزانه اسلامی که به کرات در هفته­‌های اخیر از سوی فعالان بازار سهام به عنوان یکی از عوامل ایجادکننده رکود در بازار سهام معرفی شده بود، در ادامه روند نزولی خود در آستانه از دست دادن کانال 30 درصدی قرار گرفته است.

رصد معاملات این اوراق نشان می­دهد که نرخ بعضی از اخزاها وارد کانال‌­های 28 و 29 درصد نیز شده است که مجموعه این اخبار، نوید روزهای بهتری را برای تالار شیشه‌­ای می­دهد.

آمار بانک مرکزی از رشد اقتصادی

بانک مرکزی در روز جاری، آمار رشد اقتصادی سال گذشته را منتشر کرد و براساس این آمار، رشد اقتصادی سال 1402 با نفت و بدون نفت به ترتیب 4.5 و 3.6 درصد بوده است. براین اساس سهم بخش نفت از رشد اقتصادی سال گذشته، 1.2 درصد بوده است. رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص نیز در سال ۱۴۰۲، 7.2 درصد بوده است. به گفته اقتصاددانان، تشکیل سرمایه نقشی اساسی در رشد باکیفیت و ماندگار در اقتصاد کشور دارد و طبق پژوهش‌ها برای رشد اقتصادی 3 یا 4 درصدی، باید سالانه ۱۵ درصد رشد سرمایه‌گذاری در کشور اتفاق بیفتد.

جدیدترین تحلیل‌ها در کانال تلگرام تحلیل با سیگنال
برچسب‌ها