لزوم هویت سنجی مشتریان در صدور دسته چک

لزوم هویت سنجی مشتریان در صدور دسته چک
خلاصه اخبار

فهرست عناوین بانک مسکن در یک بخشنامه جدید مکانیزم هویت سنجی مشتریان و استعلام شناسه شهاب را در فرآیند صدور دسته چک تشریح کرد. به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، بانک مسکن بخشنامه جدید در خصوص بهره‌گیری از سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی در صدور دسته چک را ابلاغ کرد. در این […]

بانک مسکن در یک بخشنامه جدید مکانیزم هویت سنجی مشتریان و استعلام شناسه شهاب را در فرآیند صدور دسته چک تشریح کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، بانک مسکن بخشنامه جدید در خصوص بهره‌گیری از سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی در صدور دسته چک را ابلاغ کرد. در این بخشنامه تاکید شده است که یکی از ارکان مدیریت مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، شناسایی مشتری بوده و به همین منظور، بانک مرکزی در اجرای ماده (۲۰) آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی و قوانین و مصوبات مختلف از جمله بندهای (الف) و (ب) ماده (۱۸) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، اقدام به راه‌اندازی سامانه نظام هویت‌سنجی الکترونیکی بانکی موسوم به نهاب کرده است.این بخشنامه در خصوص سامانه مذکور تصریح می‌کند: نهاب پایگاه جامع و یکپارچه اطلاعات هویتی مشتریان موسسات اعتباری به‌شمار می‌‌آید که شناسایی کامل مشتریان و ایجاد کنترل‌های لازم بر نحوه عملکرد آنها در شبکه بانکی کشور را تسهیل و تسریع می‌کند. این پایگاه داده، به هر یک از مشتریان شبکه بانکی کشور، شناسه منحصربه‌فردی به نام شهاب تخصیص می‌دهد که لازمه بهره‌مندی از خدمات بانکی، برخورداری از شناسه مذکور است.
در بخش دیگری از این بخشنامه آورده شده که در قانون اصلاح قانون صدور چک مصوب مورخ ۱۳ آبان‌ماه سال‌جاری مجلس شورای اسلامی نیز بر لزوم استعلام و احراز صحت مشخصات متقاضیان دسته‌‌چک از سامانه نهاب تاکید شده است. در نتیجه با توجه به موارد ذکرشده، بانک مرکزی در تاریخ ۲۷ آذر ماه سال‌جاری ضمن اعلام راه‌اندازی این سیستم و امکان اخذ شماره شهاب از این سامانه مقرر کرد از این پس، بانک‌ها قبل از اعطای دسته‌‌چک به متقاضیان، هویت متقاضی را از طریق استعلام از سامانه نهاب احراز کنند. در این بخشنامه عنوان شده که با توجه به این توضیحات باید علاوه‌بر ارسال راهنمای کاربری استعلام کد شهاب از بانک مرکزی، دو گام نیز در دستور کار شعب بانک قرار گیرد. نخست اینکه شعب در زمان دریافت تقاضای دسته‌‌چک از مشتریان و قبل از ارسال درخواست وی به سامانه صیاد باید نسبت به استعلام کد شهاب اقدام کنند.