فروش فناوری پیشرفته به سعودی غیرقابل قبول است

فروش فناوری پیشرفته به سعودی غیرقابل قبول است
خلاصه اخبار

برت لانگه، رئیس کمیسیون تجارت جهانی پارلمان اروپا با اشاره به قتل فجیع جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، ادامه فروش فناوری پیشرفته و نرم‌افزارهای جاسوسی و پیگرد کاربران اینترنتی به عربستان را یک اقدام جنجالی و غیرقابل قبول خواند.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، جمال خاشقجی دوم اکتبر سال گذشته پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان متهم است که در جریان کشتن خشونت‌آمیز خاشقجی و ناپدید کردن جسد او قرار داشت و این کار با اطلاع و دستور او انجام شده است. برت لانگه روز جمعه ۱۲ دی (اول فوریه) در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه یک تلویزیون آلمان در بروکسل می‌گوید یکی از نرم‌افزارهایی که به ریاض صادر می‌شود، برنامه‌ای است به نام «Spyware» که قادر است با پیگیری ردی که کاربران در اینترنت به جا می‌گذارند «پروفایل» آنها را بازسازی کند.
عربستان برای تعقیب منتقدانی نظیر خاشقجی مایل به در اختیار داشتن نرم‌افزارهای جاسوسی ساخت کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. چنین برنامه‌هایی که برای جاسوسی از کاربران اینترنتی و دست یافتن به اطلاعات آنها طراحی شده‌اند به‌صورت بدافزارهایی عمل می‌کنند که می‌توانند، به‌عنوان مثال از طریق لینکی در یک ایمیل ارسال شوند. این بدافزارها می‌توانند پس از آلوده کردن یک رایانه تمام داده‌ها، از جمله گفت‌وگوهای اسکایپی و پیام‌ها در واتس‌اپ را جمع‌آوری کنند. این نرم‌افزارها برنامه‌هایی هستند که محصولات با کاربرد دوگانه خوانده می‌شوند؛ از آنها می‌شود هم برای حفاظت از شهروندان و هم برای جاسوسی از آنها استفاده کرد. رئیس کمیسیون تجارت خارجی پارلمان اروپا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا را متهم می‌کند که به اشکال مختلف قوانین ناظر بر محدودیت صادرات فناوری‌های حساس را دور می‌زنند و این کار را «شرم‌آور» می‌خواند.