پایان فرصت «30 درصد سود بدون ریسک»

پایان فرصت «30 درصد سود بدون ریسک»

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره انتشار مجدد اوراق گواهی خاص با نرخ سود 30 درصدی برای ماه‌های آینده اظهار کرد: این سیاست ادامه دار نخواهد بود.

وی افزود: انتشار اوراق گواهی خاص با نرخ سود 30 درصدی، سیاست موقت بانک مرکزی است.

آنگونه که بانک مرکزی اعلام کرده، بر اساس دستورالعمل انتشار گواهی سپرده خاص که به شبکه بانکی ابلاغ شده است، بانک‌ها می‌توانند برای تامین سرمایه در گردش طرح‌های با بازدهی بالا اقدام به انتشار این اوراق کرده و در پایان دوره مشارکت، سود قطعی نیز علاوه بر سود علی‌الحساب 30 درصدی به خریداران این گواهی سپرده در شعب بانک‌ها پرداخت می‌شود.

ویژگی بارز این گواهی سپرده آن است که امکان بازخرید قبل از سررسید در شعب بانک‌ها امکان‌پذیر است با اجرای این طرح، مشارکت مردمی در تامین مالی طرح‌های تولیدی کشور فراهم می‌شود. دارندگان این گواهی می‌توانند از آن به عنوان وثیقه جهت دریافت تسهیلات بانکی استفاده کنند.

عرضه اوراق گواهی سپرده خاص با نرخ 30 درصد در بانک‌ها از چهارشنبه 11 بهمن‌ آغاز شده بود و به مدت 7 روز کاری ادامه داشت که مهلت خرید این اوراق 18 بهمن به اتمام رسیده است.

دلیل اهمیت اوراق گواهی خاص با سود 30 درصدی

این اوراق از آن جهت مهم هستند که می توانند نرخ سود بدون ریسک در جامعه را افزایش داده و موجب کاهش تقاضا برای دارایی در سطح جامعه شوند. همانطور که با انتشار این اوراق شاهد فروکش کردن تب خرید دلار و سکه در سطح جامعه بودیم.

برای اطلاع از تازه‌ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان می‌توانید به لینک روبرو مراجعه کنید