صورتحساب الکترونیکی در راه است/ کاهش مصرف کاغذ در شبکه پرداخت

صورتحساب الکترونیکی در راه است/ کاهش مصرف کاغذ در شبکه پرداخت
خلاصه اخبار

فهرست عناوین معاون وزیر ارتباطات گفت: در روزهای آینده صورتحساب الکترونیکی نیز به عنوان سند حسابداری قابل قبول خواهد شد و شهروندان می‌توانند صورتحساب‌ها را در کارپوشه ایرانیان دریافت کنند. به گزارش سیگنال به نقل از ایبِنا، یکی از برنامه‌ های مهم مالیاتی و تکلیف شده در برنامه پنجم توسعه که همچنان با آغاز و […]

معاون وزیر ارتباطات گفت: در روزهای آینده صورتحساب الکترونیکی نیز به عنوان سند حسابداری قابل قبول خواهد شد و شهروندان می‌توانند صورتحساب‌ها را در کارپوشه ایرانیان دریافت کنند.

به گزارش سیگنال به نقل از ایبِنا، یکی از برنامه‌ های مهم مالیاتی و تکلیف شده در برنامه پنجم توسعه که همچنان با آغاز و اجرایی شدن برنامه ششم توسعه بلاتکلیف مانده، لایحه صندوق مکانیزه فروش به عنوان ابزاری برای ساماندهی وضعیت اخذ مالیات از اصناف، شفاف سازی درآمدهای دولت، جلوگیری از گرانفروشی اصناف به شمار می‌رود که نمایندگان مجلس آن را تصویب و شرایط صورتحساب الکترونیکی را نیز اعلام کردند؛ تصویب این لایحه می‌تواند شفافیت مالیاتی در درآمد اصناف ایجاد کند و از فرارهای مالیاتی یا کم اظهاری درآمدها جلوگیری کند و در عین حال در زمینه خرید تسهیلاتی را فراهم کند که در شرایط فعلی اقتصادی اتقفاقی مثبت به منظور بهره برداری از زیرساخت دولت الکترونیک و کاهش فساد و رانت است.
صندوق مکانیزه فروش POS یک سیستم حسابداری فروش کامپیوتری است که با استفاده از نرم افزار های حسابداری فروشگاهی و در مدل های مختلف عرضه می شوند و برای ثبت و ذخیره اطلاعات خرید و فروش و هزینه ها و نگهداری کالاهای موجود در انبار کارخانه های تولیدی و یا فروشگاه های مختلف به کار می روند؛ به اعتقاد کارشناسان یکی از الزمات شفافیت و بهبود کسب و کار استقرار دولت الکترونیک در کشور است که راه اندازی سامانه‌های پایانه فروشگاهی به عنوان یک سامانه برخط می‌تواند شفافیت در درآمد و مالیات کسب و کارها به منظور جلوگیری از فرارهای مالیاتی در معاملات خُرد و کلان ایجاد کند و جهش بزرگی را در پیاده سازی و تکمیل زنجیره دولت الکترونیک ایجاد کند.
امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به قانون پایانه‌های فروشگاهی در توییتر گفت: با تصویب قانون پایانه‌های فروشگاهی در مجلس و در صورت تصویب شورای نگهبان در روزهای آینده صورتحساب الکترونیکی نیز به عنوان سند حسابداری قابل قبول خواهد شد؛ در حال حاضر روزانه ۱۲۰ و ۹۰ میلیون تراکنش شاپرک و شتاب انجام می‌شود که مصرف کاغذ و آلودگی زیست محیطی تنها یک جنبه آن است.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: قانون پایانه‌های فروشگاهی یکی از مترقی ترین قوانین در زمینه به رسمیت شناختن صورت حساب‌های الکترونیکی، نرم افزارهای فروشگاهی، ارتباطات آنلاین با سامانه‌های صورتحساب مالیاتی و… و. است.
وی با بیان این که صورتحساب‌های صادر شده قابل مشاهده در کارپوشه ایرانیان خواهد بود اظهار داشت: هر شهروند حق دارد تمامی صورتحساب‌های صادر شده مربوط به خود را ایمیلی (کارپوشه ایرانیان) دریافت کند.
ناظمی خاطر نشان کرد: بر اساس قانون، دولت باید تا ۱۸ ماه زیرساخت‌های الکترونیکی مناسب برای اجرایی سازی آن را پیاده سازی کند؛ داده‌های بزرگ مالیاتی کشور نیز با حفظ حریم خصوصی می‌تواند در اختیار استارت آپ‌ها و شرکت‌های متقاضی قرار گیرد. وی تاکید کرد: با اجرایی شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی، دولت الکترونیک یک جهش بزرگ خواهد یافت.