تاثیر اصلاحیه جدید نرخ خوراک بر این سهم/ رشد پالایش یکم ادامه خواهد داشت؟

تاثیر اصلاحیه جدید نرخ خوراک بر این سهم/ رشد پالایش یکم ادامه خواهد داشت؟

در جریان معاملات روز سه­‌شنبه بورس تهران، صندوق پالایش یکم برای سومین روز متوالی در مدار مثبت قرار گرفت و قیمت پایانی این صندوق با رشد همراه شد. گفتنی است که در سه روز معاملاتی اخیر، این صندوق رشد 7.5 درصدی را تجربه کرده است.

 پالایش یکم از جمله صندوق­‌هایی است که در سال 99 و در بحبوحه تب داغ خرید سهام، توسط دولت عرضه شد و در سنوات اخیر همواره انتقادهایی در خصوص ضرر و زیان­‌های متحمل­‌شده سهامداران در این صندوق در محافل بورسی و اقتصادی وجود داشته است.

 روز یک‌شنبه، دستورالعمل قیمت خوراک و فرآورده‌های پالایشی اصلاح شد که براساس پیش‌­بینی­‌ها، این اصلاحیه با تاثیر مثبت ۵۰ همتی  در سود پالایشگاه‌­ها همراه خواهد شد. از سوی دیگر گفته شده که تسویه بدهی­‌های دولت به پالایشگاه­‌ها از محل تخصیص خوراک آن­ها انجام خواهد شد. این عوامل موجبات استقبال از سهم‌­های صنعت پالایشی را در روزهای اخیر فراهم کرده است و شاخص فرآورده­‌های نفتی در دو روز اخیر 2.6 درصد افزایش ارتفاع داشته است.

با توجه به این که پورتفوی پالایش یکم نیز از سهام موجود در این صنعت تشکیل شده است، اثر مثبت این موضوع در معاملات پالایش یکم نیز عیان شده است و این صندوق با رشد قیمتی همراه شده است. در سه روز معاملاتی اخیر این صندوق شاهد ورود پول 1 میلیارد و 514 میلیون تومانی بوده است. علی رغم رشد قیمتی این صندوق در روزهای اخیر، همچنان بازدهی این صندوق از ابتدای سال منفی است و تا پایان امروز، صندوق پالایش یکم،  افت 6.29 درصدی را از ابتدای سال ثبت کرده است.

خبر اصلاح نرخ پالایشگاهی‌ها، مهم­ترین عاملی بود که سبب شد این صندوق وضع نابسامانی داشته باشد. اما نکته قابل توجه در معاملات پالایش در مقطع فعلی این است که با وجود رشد قیمت در روزهای اخیر، همچنان اختلاف فاحشی بین قیمت و NAV صندوق وجود دارد. گفتنی است که اختلاف قیمتی و NAV این صندوق تقریبا 20 درصد است. در نمودار زیر، افت و رشد صندوق پالایش در نتیجه خبر اصلاح نرخ پالایشگاه­‌ها و اخبار مربوط به اصلاحیه آن مشهود است.

جدیدترین تحلیل‌ها در کانال تلگرام تحلیل با سیگنال
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *