صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در بورس چه عملکردی داشته‌اند؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا در بورس چه عملکردی داشته‌اند؟
خلاصه اخبار

بررسی روند صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا که در بورس در حال فعالیت هستند نشان می‌دهد، طی دو ماه اخیر این صندوق‌ها حدود 10 درصد بازدهی مثبت داشته‌اند.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، بر اساس قانون بازار بورس و اوراق بهادار، صندوق سرمایه‌گذاری یک نهاد مالی بوده که فعالیت اصلی آن سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار است و مالکان آن نسبت به سرمایه‌گذاری خود در سود و زیان صندوق شریک هستند؛ یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صندوق سرمایه‌گذاری طلا (Gold Funds) است.

صندوق طلا نوعی از صندوق‌های کالایی قابل معامله در بورس است که سرمایه‌های جمع‌آوری شده از مشتریان را به جای سپرده و اوراق مشارکت، در گواهی سپرده طلا و اوراق مبتنی بر طلا سرمایه‌گذاری می‌کند.

هدف از ایجاد صندوق‌ سرمایه‌گذاری طلا، کاهش ریسک مربوط به خرید و فروش طلا بوده که یک سرمایه‌گذار معمولی ممکن است متحمل شود.

در حال حاضر چهار صندوق سرمایه‌گذاری طلا به صورت ETF در بازار سرمایه در حال فعالیت هستند که نماد آنها به عنوان صندوق‌های قابل معامله در بورس کالا همانند یک سهم معمولی معامله می­‌شود که می‌توان آن را خرید و فروش کرده و نیاز به حساب معاملاتی جداگانه‌ای غیر از حساب آنلاین ندارد.

صندوق پشتوانه طلای لوتوس، اولین صندوق کالایی کشور بوده که موضوع فعالیت آن سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر گواهی سکه طلا، اوراق مشتقه مبتنی بر سکه طلا، اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده و گواهی سپرده بانکی است.

صندوق پشتوانه طلای لوتوس با نماد «طلا» در بورس کالا در حال معامله است که طی دو ماهه اخیر بازدهی ۱۰ درصد داشته و قیمت سهام آن از حدود سه هزار تومان به سه هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است.

صندوق سرمایه‌‌گذاری زرافشان امید ایرانیان به عنوان دومین صندوق طلا با نماد «زر» نیز طی دو ماهه اخیر ۸٫۴ درصد بازدهی مثبت برای سهامداران خود داشته، به طوری که قیمت آن از ۲۰۰۰ تومان در ششم آذر ماه سال جاری به ۲۱۷۰ تومان در ششم بهمن ماه رسیده است.