صرافی‌های بزرگ بیت کوین متهم به ساختگی بودن حجم معاملات

صرافی‌های بزرگ بیت کوین متهم به ساختگی بودن حجم معاملات
خلاصه اخبار

فهرست عناوین یکی از شرکت‌های پژوهشی داده‌های بلاک چین، گزارش افشاگرانه‌ای را منتشر کرده که چندین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال را به شرکت در فعالیت‌های غیراخلاقی، با هدف جعل حجم مبادلات بیت کوین متهم کرده است. به گزارش سیگنال به نقل از ccn، مؤسسه شفاف‌سازی بلاک چین (BTI) تنها سه مورد از صرافی‌های بررسی شده […]

یکی از شرکت‌های پژوهشی داده‌های بلاک چین، گزارش افشاگرانه‌ای را منتشر کرده که چندین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال را به شرکت در فعالیت‌های غیراخلاقی، با هدف جعل حجم مبادلات بیت کوین متهم کرده است.

به گزارش سیگنال به نقل از ccn، مؤسسه شفاف‌سازی بلاک چین (BTI) تنها سه مورد از صرافی‌های بررسی شده (بایننس، بیتفینکس و لیکوئید) مرتکب «واش تریدینگ» یا «تجارت شستشو» در حجم مبادلات خود نشده‌اند. تجارت شستشو به عملی گفته می‌شود که طی آن، حجم مبادلات جعل می‌شوند تا تصور اشتباهی از محبوبیت دارایی خاصی را در ذهن افراد ایجاد کند.

فهرست ننگ‌ بار

بنا به یافته‌های BTI، از میان صرافی‌های بزرگ تنها بایننس و بیتفینکس حجم مبادلات خود را به درستی اعلام کرده‌اند.
بر اساس گزارش مؤسسه پژوهشی بلاک چین، یکی از بزرگترین عاملین این انحطاط، صرافی اوکی‌اکسچنج (OKEx) است که در حال حاضر، رتبه دوم از لحاظ حجم مبادلات در وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap) را در اختیار دارد. این مؤسسه در این‌باره گفت:
زمانی که فهمیدیم طبق الگوریتم‌های پیاده شده توسط ما، همه ۳۰ توکن برتر مبادله شده در صرافی اوکی‌اکسچنج در عملیات تجارت شستشو شرکت داشته‌اند، این صرافی را به لیست هشدار خود اضافه کردیم. به نظر می‌رسد که صرافی اوکی‌اکسچنج بیشترین بهره‌برداری را از ارجاعات انجام شده توسط وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ انجام داده زیرا حجم تنظیمی تخمین زده شده توسط ما، آنها را هنوز هم در بین ۱۰ صرافی برتر بازار نگه می‌دارد.
صرافی‌های دیگری که ادعا شده است در پلتفرم آنها نشانه‌های واش تریدینگ به وضوح دیده شده است، شامل هیت‌بی‌تی‌سی (HitBTC) و هیوبی (Huobi) می‌باشد.
این دو صرافی نیز به لیست هشدار مؤسسه BTI اضافه شده و مجموع کل صرافی‌های موجود در این لیست را به ۵۷ رساند.

گزارش مربوط به ماه دسامبر نشان می‌دهد که به واسطه دریافت کارمزد افزودن ارزهای جدید به لیست صرافی‌ها از طریق واش تریدینگ، مبلع ۱۰۰ میلیون دلار به سرقت رفته است. بیش از ۸۰ درصد حجم مبادلات مربوط به ۲۵ جفت معاملاتی برتر بیت کوین که در سایت کوین‌مارکت‌کپ اعلام شده است، ساختگی هستند. در حال حاضر، ۵۷ صرافی در لیست هشدار ما قرار دارند.
۸۰ درصد از حجم مبادلات مربوط به بیت کوین ساختگی است
مؤسسه BTI در مجموع نتیجه گرفته است که بیش از ۸۰ درصد حجم مبادلات مربوط به ۲۵ جفت معاملاتی برتر بیت کوین که در سایت کوین‌مارکت‌کپ اعلام شده ، ساختگی هستند.
بر اساس گفته‌های این مؤسسه، حجم‌های جعلی که توسط برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال اعلام می‌شوند، آن‌ها را قادر می‌سازد تا به‌صورت مؤثر مبالغ مشخصی را از پروژه‌های توکن محور که به‌طور مشتاقانه‌ای فعالیت می‌کنند، به سرقت ببرند.
این موضوع ثابت شده است که چنین روش‌هایی، یکی از کسب‌وکارهای پرسود به شمار می‌روند و و برخی از صرافی‌ها از این طریق، صدها هزار دلار به‌دست می‌آورند. این صرافی اعلام کرد:
براساس اطلاعاتی که ما از بسیاری از توکن‌ها در فضای ارزهای دیجیتال دریافت کردیم، هزینه‌ای که یک پروژه متوسط در سال جاری برای افزوده شدن به لیست صرافی‌های موجود در فهرست هشدار ما پرداخته شده است، بیش از ۵۰ هزار دلار بوده است. این مبالغ در مجموع ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده که در سال ۲۰۱۸ توسط بیش از ۵۰ صرافی که بیش از ۹۵ درصد از حجم مبادلات خود را تحت تأثیر عملیات واش تریدینگ اعلام کرده‌اند، از اکوسیستم ارزهای دیجیتال دزدیده شده است. این عملیات، حیله‌ای است که ۵۰۰ هزار دلار در سال درآمد داشته و برخی از صرافی‌ها در سال جاری بیش از ۱ میلیون دلار از طریق جمع‌آوری این کارمزدها به‌دست آورده‌اند.

صرافی کره‌ای بیت‌هامب (Bithumb)

مؤسسه شفاف‌سازی بلاک چین همچنین گزارش داده است که حجم مبادلات صرافی بیت‌هامب که مقر آن در کره جنوبی قرار دارد را تجزیه و تحلیل کرده و دریافته است که این صرافی، عملیات واش تریدینگ را عمدتاً با آلت‌کوین‌هایی همچون بیت کوین گلد، دش، مونرو و زی‌کش انجام داده است.
این مسئله یک هفته پس از گزارش سی‌سی‌ان مطرح شده است که اعلام کرده بود محققان سایت CryptoExchangeRanks فاش کرده‌اند که این صرافی کره‌ای، حجم مبادلات ساختگی در مورد بیت کوین ارائه داده است.
آنچه که به‌نظر می رسد باعث ایجاد شک و تردید در فعالیت‌های این صرافی شده است، تمرکز مؤسسه BTI به میزان حجم مبادلات گزارش شده در بازه یک ساعته است که در یکی از تجزیه‌و‌تحلیل‌ها، حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد حجم مبادلاتی بیت‌هامب در حدود ساعت ۱۱ صبح در یکی از دوره‌هایی که مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفته بود، رخ داده است.
علاوه بر این، به نظر می‌رسد که این صرافی کره‌ای در حال گزارش آمار ضد و نقیضی در مورد حجم مبادلات ماهیانه خود بوده است.
سایت خبری سی‌سی‌ان آمادگی خود را برای دفاعیات صرافی‌های هیت‌بی‌تی‌سی، هوبی و اوکی‌اکسچنج در زمینه این اتهامات اعلام کرده است.