صادرات گوجه‌فرنگی آزاد شد

صادرات گوجه‌فرنگی آزاد شد
خلاصه اخبار

فهرست عناوین وزیر صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه‌ای جدید صادرات گوجه‌فرنگی و رب آنرا بلامانع اعلام کرد. به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، چند ماه پس از افزایش قابل توجه قیمت گوجه فرنگی در بازار داخلی ایران که به ممنوعیت صادرات این کالا منجر شده بود، رضا رحمانی وزیر صنعت در نامه‌ای رسمی […]

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه‌ای جدید صادرات گوجه‌فرنگی و رب آنرا بلامانع اعلام کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، چند ماه پس از افزایش قابل توجه قیمت گوجه فرنگی در بازار داخلی ایران که به ممنوعیت صادرات این کالا منجر شده بود، رضا رحمانی وزیر صنعت در نامه‌ای رسمی اعلام کرد که در حال حاضر صادرات این کالای کشاورزی ممنوع نخواهد بود.
در کنار گوجه، رب گوجه فرنگی نیز جزو کالاهایی است که با ابلاغیه‌ی جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر صادرات آن ممنوعیتی نخواهد داشت.
این رفع محدودیت در یک دوره زمانی مشخص اجرایی خواهد شد و صادرات این دو محصول در بازه ۲۰ دی ماه ۹۷ تا ۳۰ بهمن ماه ۹۷ مجاز اعلام شده است.
رحمانی در ابلاغیه جدید خود، چند کالا را نیز به جمع کالاهای ممنوع صادراتی اضافه کرده است.
بر این اساس و با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه چاپ و بسته بندی مورد نیاز واحدهای تولیدی و ضرورت تامین نیاز داخل، تا اطلاع ثانوی صادرات چند قلم کالای مرتبط با این بخش ممنوع است.
کاغذ و کارتن بسته بندی، فیلم BOPPو فیلم پلی استر شفاف جز این دستور العمل هستند.
در کنار آن سازمان توسعه تجارت اعلام کرده که تا اطلاع ثانوی صادرات تخم مرغ خوراکی و غیر خوراکی، جوجه یک روزه و پیله کرم ابریشم، ابریشم خام، ضایعات ابریشم و نخ ابریشم، پشم خام و نخ و الیاف پشمی نیز ممنوع خواهد بود.
به گزارش ایسنا، پیش از این دولت در روزهای ابتدایی مهر ماه سال جاری صادرات گوجه فرنگی را ممنوع کرده بود.
در ابلاغیه‌ای جداگانه نیز در روزهای انتهایی مهر ماه صادرات سیب‌زمینی، رب گوجه فرنگی و خوراک دام و طیور ممنوع شده بود.
صادرات کالاهای کشاورزی پس از تولیدات پتروشیمی و صنعتی، اصلی‌ترین محصول صادراتی ایران به شمار می‌روند.