شروع رسمی کاهش تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک

شروع رسمی کاهش تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک
خلاصه اخبار

فهرست عناوین توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای کاهش ۲/ ۱ میلیون بشکه‌ای، از روز گذشته آغاز شد. بر مبنای این توافق که در نخستین روزهای دسامبر ۲۰۱۸ به دست آمد، کشورهای عضو اوپک در نیمه نخست ۲۰۱۹ روزانه حدود ۸۰۰ هزار بشکه از تولیداتشان کم می‌کنند و سهم کشورهای غیرعضو اوپک نیز چیزی […]

توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای کاهش ۲/ ۱ میلیون بشکه‌ای، از روز گذشته آغاز شد. بر مبنای این توافق که در نخستین روزهای دسامبر ۲۰۱۸ به دست آمد، کشورهای عضو اوپک در نیمه نخست ۲۰۱۹ روزانه حدود ۸۰۰ هزار بشکه از تولیداتشان کم می‌کنند و سهم کشورهای غیرعضو اوپک نیز چیزی حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، مهم‌ترین نکته‌ای که در رابطه با این توافق وجود دارد، اثرگذار نبودن آن در مقابل عوامل منفی بازار است زیرا پس از انجام این توافق، آن‌طور که انتظار می‌رفت، قیمت‌ها با رشد همراه نشدند. به همین علت، با غلبه نگرانی از عدم رشد تقاضای نفت خام در سال جدید تحت تاثیر کند شدن رشد جهانی اقتصاد، حتی پیش از آغاز رسمی کاهش تولید، بحث عمیق‌تر شدن کاهش تولید مطرح شد. پس از وزرای نفت روسیه و امارات این بار وزیر نفت الجزایر به‌عنوان یکی از اعضای قدیمی اوپک، اعلام کرد: «اگر شرایط کاهش تولید بیشتری را بطلبد، برای انجام این کار اقدام خواهیم کرد.» مصطفی قیطونی در حالی نسبت به انجام هر اقدامی در راستای کاهش تولید بیشتر به بازار اطمینان داد که در عین حال ابراز امیدواری کرد قیمت‌ها تا آوریل (ماه چهارم سال میلادی) به حدود ۶۵ تا ۷۰ دلار بر بشکه بازگردد. قیمت نفت شاخص برنت در آخرین روز سال ۲۰۱۸با ۵۹ سنت رشد به ۸۰/ ۵۳ دلار بر بشکه رسید که با کمترین قیمت مورد انتظار از سوی وزیر نفت الجزایر فاصله‌ای بیش از ۱۰ دلاری دارد. ماه آوریل، برای فعالان بازار از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا کشورهای عضو ائتلاف کاهش تولید در این ماه با یکدیگر دیدار خواهند داشت و ممکن است تصمیمات جدیدی در رابطه با توافق کاهش تولید اتخاذ شود. قیمت هر بشکه نفت خام برنت از اوایل ماه اکتبر تا‌کنون افتی حدودا ۴۰ درصدی داشته است بنابراین بسیاری از فعالان بازار تردید دارند که با قیمت‌های فعلی، توافق اوپک اثرگذار باشد.