سیگنال های امید بخش در گزارش های ماهانه میتواند بازار را جهت دار کند

سیگنال های امید بخش در گزارش های ماهانه میتواند بازار را جهت دار کند
خلاصه اخبار

فهرست عناوین افزایش چشمگیر شاخص در فصل گذشته و توجهی که سرمایه گذاران فعال در سایر عرصه ها به این حوزه نشان دادند منجر به افزایش تعداد فعالان بازار حقیقی و حتی نهادهای حقوقی شد. به گزارش سیگنال به نقل از سنا، رحمان بابازاده، مدیر عامل شرکت کارگزاری فارابی در خصوص جذابیت های بازار سرمایه […]

افزایش چشمگیر شاخص در فصل گذشته و توجهی که سرمایه گذاران فعال در سایر عرصه ها به این حوزه نشان دادند منجر به افزایش تعداد فعالان بازار حقیقی و حتی نهادهای حقوقی شد.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، رحمان بابازاده، مدیر عامل شرکت کارگزاری فارابی در خصوص جذابیت های بازار سرمایه نسبت به دیگر بازارها گفت: انتظار می رود که بازار بورس به عنوان یک بازار متشکل بتواند کارکرد بهتری نسبت به بازارهای غیررسمی و موازی داشته باشد. سابق بر این حوزه بورس و بازارسرمایه ایران یک حوزه نسبتا تخصصی، کمتر شناخته شده –و نه عامه پسند- بود و فعل و انفعالات سایر بازارها تاثیر آن چنانی در آن نداشت و شاخص های قیمتی حتی نسبت به موضوعات بااهمیتی مثل کاهش نرخ بهره و سود بانکی نیز واکنشی نشان نمی داد. اما با افزایش توجه ها به این بازار و فراگیر شدن فرهنگ حضور در بازار سرمایه هم اکنون انتظار می رود که بازار سرمایه به عنوان یک بازار جایگزین بیشتر نسبت به رویدادهای مهم اقتصادی واکنش نشان دهد.
وی ادامه داد: به این ترتیب جذب سرمایه و سرمایه گذاری بیشتری را در این بازار شاهد خواهیم بود. به خصوص اگر این دستورالعمل و قوانین جدید که از طرف بانک مرکزی نسبت به بانک ها اعلام شده است با قاطعیت بیشتری اجرایی شود می توانیم شاهد حضور بخش بااهمیتی از نقدینگی سرگردان، در بازار سرمایه باشیم .
تأثیر تحریم ها بر بازار
بابازاده در خصوص تأثیر تحریم ها بر بازار اشاره داشت: نگرانی های زیادی نسبت به این که اثرات تحریم جدید می تواند چقدر زیاد یا کمتر از تحریم قبلی باشد وجود دارد اما گزارش های تولید و فروش ماهانه و سه ماهه به شدت از طرف فعالین بازار در حال رصد شدن است و بالطبع هر سیگنال امید بخشی از این ناحیه به خصوص در گزارش های انتهایی امسال می تواند جهت بازار را مشخص کند. به طور عمومی وقتی بازار روند مثبت به خود می گیرد و روند افزایشی از یک صنعت آغاز می شود، به مرور به تمامی صنایع دیگر بازار نیز تعمیم پیدا می کند. من این مساله را به عنوان یک کارگزار به فال نیک میگیرم و انتظار دارم این روند مداوم باشد و بازگشت حقیقی ها و ورود آن ها به صنایعی خاص موجب رشد دیگر صنایع هم بشود .
وی در پایان راهکار توسعه بازار سرمایه و افزایش اقبال به آن را توسعه فرهنگ سهامداری دانست و ابراز داشت: تنها راه پرداختن به این مهم فقط و فقط “توسعه فرهنگ سهامداری”است و این موضوع می تواند گامی برای اعتلای بازار سرمایه و ورود سرمایه های سرگردان به این بازار باشد. در اصل چیزی که می تواند به عنوان یک آپشن جایگزین، برای عموم مردم در جذب سرمایه های سرگردان باشد این است که مردم ما به مفهوم سرمایه گذاری در بورس به عنوان یک موضوع عجیب و غریب و ترسناک و سفته بازانه نگاه نکنند.