سال 2018، سال داغِ نقره

سال 2018، سال داغِ نقره
خلاصه اخبار

فهرست عناوین سال 2018 با تمام فراز و نشیب‌ها از جنگ تجاری گرفته تا بحران‌های اقتصادی در برخی از کشورها و مخصوصا بسیاری از کشورهای در حال توسعه رو به پایان است. در این سال بازار فلزات اساسی و نیز فلزات گران‌بها دستخوش تغییرات بسیاری شد که مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر آن، جنگ تجاری آمریکا […]

سال 2018 با تمام فراز و نشیب‌ها از جنگ تجاری گرفته تا بحران‌های اقتصادی در برخی از کشورها و مخصوصا بسیاری از کشورهای در حال توسعه رو به پایان است. در این سال بازار فلزات اساسی و نیز فلزات گران‌بها دستخوش تغییرات بسیاری شد که مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر آن، جنگ تجاری آمریکا و چین بوده است. باید دید در سال آتی چه سرنوشتی در انتظار بازار کامودیتی‌ها خواهد بود. در این گزارش نگاهی به بازار نقره در سال 2019 انداخته می‌شود.

به گزارش سیگنال به نقل از فلزات آنلاین، قیمت نقره در سال 2018 تا حدود 14 درصد کاهش پیدا کرد که یکی از بیشترین کاهش‌ها در حوزه فلزات گران‌بها در این سال بوده است. در فصل سوم از سال 2018، نقره قیمتی حدود 16 دلار برای هر اونس را تجربه کرد. نگرانی‌های ناشی از تنش‌های تجاری، افزایش نرخ بهره‌ برای جلوگیری از کاهش ارزش پول و تغییرات در ارزش دلار در طول سال را می‌توان از جمله دلایل سقوط قیمت‌ها دانست، به حدی که از اواسط ماه دسامبر، هر اونس نقره با قیمت 14.68 دلار مورد معامله قرار گرفت. با آغاز سال 2019، بسیاری از سرمایه‌گذاران، بی‌صبرانه در انتظار تغییرات جدید در بازار فلز نقره خواهند بود.
مشابه با طلا، نقره نیز نوسانات بسیاری را در سال 2018 در قیمت‌ها شاهد بود. چنانکه نمودار 1 نشان می‌دهد، نقره در سال 2018 و در ماه ژانویه بیشترین قیمت را تجربه کرد. در آن زمان، قیمت‌ این فلز به 17.54 دلار برای هر اونس رسیده بود. افزایش قیمت‌ها به دوره‌ای باز می‌گردد که استیون منوشین، وزیر خزانه‌داری آمریکا بیان داشت، کاهش ارزش ارز منافع بیشتری را ایجاد خواهد کرد. در پی این اظهار نظر قیمت دلار به پایین‌ترین سطح خود در 3 سال گذشته رسید که خود منجر به افزایش قیمت فلزات گران‌بها شد.
در مقام مقایسه، نقره کمترین قیمت خود را در ماه سپتامبر، زمانی که قیمت‌ها به کمتر از 14 دلار برای اونس رسید، تجربه کرد که در نوع خود کمترین مقدار در دو سال نیم اخیر بوده است. چرایی این کاهش قیمت، نیازمند بررسی‌های بسیار عمیق‌تر است، تمایل سرمایه‌گذاران حوزه نقره برای فروش بیش از فشار برای خرید بود و در پایان سال 2018 بسیاری از افراد از سرمایه‌گذاری در بازار نقره منصرف شدند. با این حال برخی تحلیل‎‌گران بازار انتظار دارند تا قیمت نقره در سال آتی افزایش یابد.