سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار انرژی در ایران مصرف می‎شود

سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار انرژی در ایران مصرف می‎شود
خلاصه اخبار

مشاور وزیر نفت با بیان اینکه سالیانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار میزان انرژی مصرفی کشور است، گفت: یک بشکه نفت در آلمان ۳۹۰ دلار ارزش افزوده دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، نشست هم اندیشی ملی انتقال فناوری در حوزه نفت و گاز با محوریت اقتصاد اسلامی عصر دیروز در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد. در این نشست علی مبینی دهکردی مشاور وزیر نفت و رئیس مؤسسه مطالعات بین الملل انرژی با اشاره به اینکه سیاستهای کلی انرژی کشور برای 19 سال پیش است گفت: این سیاستها باید با ارزیابی مجدد بازنگری شود تا مشاهده شود چه میزان آن محقق شود. امروز یکی از نیازهای اساسی در این حوزه بازنگری در سیاستهای کلی و کلان انرژی بر اساس تکنولوژی های به روز است.

وی با بیان اینکه به صورت میانگین تولید نفت خام و گاز در ایران معادل 9 میلیون بشکه است گفت: معادل 5 و نیم میلیون بشکه از این میزان تولید را مصرف می کنیم که اگر هر بشکه 50 دلار محاسبه شود سالیانه حدود 100 میلیارد دلار میزان انرژی مصرفی کشور است که عدد بزرگی است و بایستی محاسبه شود که این میزان انرژی چگونه در کشور مدیریت و مصرف می شود.

مبینی دهکردی با اشاره به اتلاف انرژی در کشور گفت: اکنون دنیا به سمت استفاده بهینه از انرژی و استفاده از انرژی پاک می رود اما متأسفانه در ایران به آن توجه نمی شود.

وی با بیان اینکه یک بشکه نفت در آلمان 390 دلار ارزش افزوده دارد گفت: تنوع در محصول امروزه یکی از مهمترین بخشهای تکنولوژی است که بایستی برای آن برنامه ریزی کرد.

مشاور وزیر نفت با اشاره به ضرورت ورود تکنولوژی روز در عرصه انرژی کشور گفت: از جانمایی پالایشگاه ها گرفته تا کاهش آلاینده ها از انرژی و افزایش ارزش افزوده در انرژی نیاز است که تکنولوژی خود را به روز کنیم.