زمان بررسی مجدد CFT در مجلس

زمان بررسی مجدد CFT در مجلس
خلاصه اخبار

فهرست عناوین براساس دستور کار اعلام شده از سوی مجلس، بررسی ایرادات شورای نگهبان در رابطه با لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم، دردستور کار این هفته کمیسیون امنیت ملی مجلس قرار دارد. به گزارش سیگنال به نقل از دنیای بورس سه‌شنبه هفته گذشته شورای نگهبان در نامه‌ای به […]

براساس دستور کار اعلام شده از سوی مجلس، بررسی ایرادات شورای نگهبان در رابطه با لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم، دردستور کار این هفته کمیسیون امنیت ملی مجلس قرار دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای بورس سه‌شنبه هفته گذشته شورای نگهبان در نامه‌ای به رئیس مجلس اعلام کرد که پس از بررسی مصوبه اصلاح شده مجلس درباره الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)، همچنان اکثر مغایرت‌های این مصوبه با شرع و قانون اساسی برطرف نشده است. شورای نگهبان پیش‌تر پس از بررسی مصوبه مورخ ۱۵ مهر ۹۷ مجلس درباره الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم و در قالب نامه‌ای به تاریخ ۶ آبان ۹۷ خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس، ۲۲ مغایرت این مصوبه را با شرع و قانون اساسی اعلام کرده بود.

آخرین وضعیت استانی شدن انتخابات مجلس

همچنین قاسم میرزایی نیکو، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به آخرین وضعیت بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس، با اعلام اینکه با عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان و نمایندگان مرکز پژوهش‌ شورای نگهبان نیز در این راستا جلساتی داشته‌ایم‌، افزود: با توجه به توضیحاتی که نمایندگان طراح به اعضای شورای نگهبان داده‌اند مشخص شد که این طرح قطعا محاسنی دارد و آنها نیز این موضوع را پذیرفته‌اند، البته این طرح ایراداتی نیز دارد که برخی از آنها قابل رفع است.

وی با بیان اینکه برخی از نمایندگان نیز درخواست داشته‌اند که انتخابات مجلس استانی-شهرستانی باشد، اضافه کرد: نمایندگان ارائه دهنده این پیشنهاد معتقدند که یک داوطلب انتخابات مجلس بخشی از رای خود را از شهرستان‌ها بگیرد و بخشی از رای را نیز استانی دریافت کند و جمع‌ این رای‌ها در انتخاب وی نقش داشته باشد. میرزایی نیکو تصریح کرد: شورای نگهبان نیز اعلام کرده انتخابات مجلس یا باید استانی باشد یا شهرستانی که در حال بررسی این موضوع نیز هستیم.

بررسی قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان

در خبری دیگر زهرا سعیدی مبارکه، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به آخرین وضعیت بررسی قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان گفت: در کمیته‌ای که برای اصلاح قانون شکل گرفته است، در حال بررسی این موضوع نیز هستیم که تفاوت برداشت‌ها از قانون در سه‌قوه را به حداقل برسانیم. همچنین براساس دستور جلسات علنی هفته آینده خانه ملت موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اصلاح می‌شود.