روند تعادلی مثبت در انتظار بورس

روند تعادلی مثبت در انتظار بورس
خلاصه اخبار

فهرست عناوین تمامی مولفه ها از جمله تغییر در سیاست های بانکی، چشم انداز گزارش های ۹ ماهه و ثبات در بازار ارز به نفع رشد و جذابیت هر جه بیشتر بازار سهام است. به گزارش سیگنال به نقل از سنا، روشنک حسین زاده نیک، مدیرعامل کارگزاری نماد شاهدان در گفتگو با پایگاه خبری بازار […]

تمامی مولفه ها از جمله تغییر در سیاست های بانکی، چشم انداز گزارش های ۹ ماهه و ثبات در بازار ارز به نفع رشد و جذابیت هر جه بیشتر بازار سهام است.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، روشنک حسین زاده نیک، مدیرعامل کارگزاری نماد شاهدان در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با اشاره به عبور شاخص کل از سطوح حمایتی گذشته بیان کرد: طی دو ماه اخیر افت شدید نرخ ارز در بازار داخلی، افت قیمت کالاهای مهم در بازارهای جهانی و ابهام در خصوص روند شرکت ها در شرایط تحریمی باعث شد تا شاهد روند اطلاح قیمتی پرشتابی در بازار سهام باشیم.
وی در ادامه بیان کرد: پایان دی ماه مصادف با انتشار گزارش های ۹ ماهه شرکت هاست. با این وجود انتشار عملکرد مالی شرکت ها در آذر ماه نشان داد جای نگرانی چندانی برای مقدار تولید یا فروش بسیاری از شرکت ها وجود ندارد.
حسین زاده نیک در این خصوص توضیح داد: تا کنون بدبینی های بسیاری از عملکرد ماه اخیر شرکت ها وجود داشت، به خصوص در مورد گروه های معدنی و فلزی نگرانی بسیاری در زمینه صادرات وجود داشت، که به نظر میاد این موارد تا حد قابل توجهی مرتفع شده است.
مدیرعامل کارگزاری نماد شاهدان در ادامه با اشاره به رفع سردرگمی های گذشته در بازار عنوان کرد: در چند هفته اخیر اخبار مثبت قابل توجهی به سمت بورس مخابره شده است.
وی در این زمینه توضیح داد: در این مدت نرخ دلار ر بازار آزاد به محدوده ۱۰ هزار تومان بازگشته است و شاهد کاهش سفته بازی در روند معاملات این بازار هستیم. به علاوه موضوع سپرده های بانکی نیز از اهمیت بسیاری در این مدت برخوردار بود.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در این مدت دیده شد که جذابیت بازار پول برای سرمایه گذاری تا حدی زیادی کاسته شده است. اینکه نرخ سود بانکی از حالت روزشمار به ماه شمار تبدیل شود، نقططه مثبتی برای هرچه بیشتر جذابتر شدن بورس برای سرمایه گذاری است.
وی همچنین افزود: از دیگر مواردی که افت سطح شاخص کل را به همراه داشت مربوط به کاهش قیمت جهانی نفت بود. موضوعی که دیده شد تداوم چندانی نداشت و بار دیگر نفت برنت در مدار صعود حرکت خود را آغاز کرد.
حسین زاده نیک با اشاره به محتویات گزارش های ۹ ماهه بیان کرد: با وجود آنکه گزارش های پاییزی شرکت ها چندان نقطه عطفی برای سهامداران نداشت اما می توان این گمانه زنی را مطرح کرد که تا پایان سال شاهد یک روند صعودی متعادل در روند بازار سرمایه باشبم.
وی در ادامه به تحرک مثبت بازیگران حقیقی طی این مدت اشاره کرد و گفت: طی چند ماه اخیر روند معاملات حاکی از ورود مجدد سهامداران به بازار و افزایش تقاضا در نمادهای بانکی و فلزی بود.
مدیر عامل این کارگزاری همچنین در ادامه بیان کرد: اشتیاق سهامداران به خرید در سهام بانکی به چند دلیل رخ داده است. اصلاح ساختار مالی، موضوع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها و بحث تسعیر ارزی از مهمترین دلایل اقبال این گروه میان سهامداران است.
وی افزود: در صنایع دیگری نظیر خودرو نیز موضوع افزایش قیمت خودرو همچنان در محافل اقتصادی بسیار مطرح بوده و این موضوع هیجان خرید سهام این شرکت را تا حد زیادی افزایش داده است.
حسین زاده نیک در پایان بیان کرد: با توضیح تمام مولفه های فوق، به نظر می رسد بازار سرمایه تا پایان سال یک روند متعادل و روبه بالا را تجربه کند. این موضوع بدان معنا نیست که انتظار صعود ۶ ماهه ابتدای سال را داشته باشیم بلکه باید در انتظار صعود در مسیر آرام را در نظر بگیریم.