رقابت آمریکا با چین بر سر دسترسی به منابع نفتی ونزوئلا

رقابت آمریکا با چین بر سر دسترسی به منابع نفتی ونزوئلا
خلاصه اخبار

نزاعی که بر سر قدرت و با حمایت آمریکا در ونزوئلا صورت می‌گیرد، خطری بزرگ برای منافع چین در این کشور است.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم به نقل از اسپوتنیک نیوز ،ترامپ حتی پیش از اینکه رئیس‌جمهور آمریکا شود، چین را یک رقیب اصلی اقتصادی و سیاسی برای آمریکا می‌دانست. جنگ تجاری آمریکا و چین تنها یک جنبه از این مواجهه ژئوپلیتیکی است . دونالد ترامپ امیدوار است منافع چین را در بازارهای انرژی جهان تضعیف کند.
هم ایران و هم ونزوئلا در بخش نفت همکاری نزدیکی با چین دارند. امنیت انرژی چین تا حد زیادی به این دو کشور وابسته است. چون پکن یک سرمایه گذار اصلی در تولید نفت آنها و یک وارد کننده عمده مواد خام از این کشورهاست.
آمریکایی ها برای رسیدن به اهدافشان، صادرات نفت ایران را تحریم و سرمایه‌گذاری در میادین نفتی ایران را ممنوع کردند . حالا آمریکا از کودتای ونزوئلا برای سرنگونی مادورو حمایت می کند.
مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا در سپتامبر اعلام کرد که کشورش قصد دارد عرضه نفت را به چین تا یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد. به عبارت دیگر او می‌خواست صادرات به چین را سه برابر کند.
در پکن، چین و ونزوئلا 28 قرارداد همکاری امضا کردند که بیشترشان شامل پالایش نفت خام ، مهندسی انرژی و معدنکاری می‌شد. ونزوئلا سپس فروش 9.9 درصد سهام شرکت سینوونسا ، یک سرمایه گذاری مشترک بین دو کشور، را به شرکت ملی نفت چین اعلام کرد. پس از تکمیل این قرارداد چین کنترل 49 درصد این شرکت را در دست میگیرد.
این نزاع بر سر قدرت در ونزوئلا که به حمایت آمریکا صورت می‌گیرد، خطری بزرگ برای منافع چین در این کشور است .
چاوز یک سردرد بزرگ برای آمریکا بود و حال زمان جبران است. چاوز صنعت نفت ونزوئلا را ملی کرد و به منافع آمریکا آسیب رساند. کنترل نفت ونزوئلا توسط آمریکا باعث آسیب دیدن این کشور می‌شود چون رئیس جمهور قبلی قراردادها و مبادله های بسیاری را با چین امضا کرده است.
باید این آسیب‌ها را جبران کرد که به نفع ونزوئلا و شهروندانش نیست ولی برای آمریکایی‌ها خوب است و هدف آنها هم همین است.
وزیر امور خارجه چین در روز جمعه عکس العمل دیگری در مورد وقایع حال حاضر ونزوئلا نشان داد که حاکی از نگرانی جدی چین در این مورد است.
هوا چانیینگ ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت:«چین مخالف دخالت نظامی در ونزوئلا است و به حمایت از تلاش‌های دولت این کشور برای حفظ اقتدار و ثبات ملی ادامه می دهد».
او همچنین اشاره کرد:« چین موافق است که کشورها باید از قوانین سازمان ملل پیروی کنند مخصوصاً قوانین مربوط به عدم دخالت در مسائل داخلی کشورها و احترام به حاکمیت و یکپارچگی قلمروی یکدیگر».
سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت:« به اعتقاد ما مردم ونزوئلا خودشان باید در مورد مسائل داخلی کشورشان تصمیم گیری کنند. از همه میخواهیم به انتخاب مردم ونزوئلا احترام بگذارند و از احزاب حمایت کنند تا به راه حلی سیاسی از طریق گفتگوی دوستانه در چهارچوب قانون اساسی ونزوئلا برسند».