رفتار هیجانی سهام‌ داران و سقوط بورس

رفتار هیجانی سهام‌ داران و سقوط بورس
خلاصه اخبار

امروز هیچ حمایتی از سوی حقوقی‌ها صورت نگرفت و تقریبا تمام نماد‌ها معاملات امروز خود را با صف فروش به پایان رساندند.

شاخص کل بورس با افت شدید ۳٫۵ هزار واحدی به کانال ۱۶۱ واحدی سقوط کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، به دنبال ریزش ۵۵۶ واحدی شاخص کل بورس در روز گذشته، بازار سهام امروز با شدتی بیشتر، معادلات تحلیلگران و سهام‌داران بازار سرمایه را برهم زد و شاخص را بیش از ۳۵۰۰ واحد کاهش داد.

در طول جریان معاملات بورس امروز حدود ۱۳۲ هزار معامله به ارزش ۵۶۵ میلیارد تومان انجام شد و ارزش بازار سهام به ۶۱۳ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان کاهش یافت.

برترین گروه‌های صنعتی امروز گروه‌های بانکی و فرآورده‌های نفتی بودند که بیشترین ارزش معاملات امروز را در اختیار داشتند.

به طور متوالی امروز نیز بانکی‌ها توانستند بیشترین ارزش معاملات را در اختیار داشته باشند. گروه بانکی با معاملاتی به ارزش ۱۳۴ میلیارد تومان از دیگر گروه‌ها سبقت گرفت.

زیان‌ ده‌ ترین گروه‌‌های صنعتی در بازار امروز بورس، معادن، خودرو، انتشار و چاپ، فنی مهندسی و محصولات فلزی بودند.

بیشترین تاثیر مثبت را نمادهای وامید، اخابر، فروس و شاملا و بیشترین تاثیر منفی را نمادهای پارس، شبندر، فارس، شپنا و وبملت بر شاخص کل و ارزش بازار سهام امروز داشتند.

همچنین در میان نمادهای بورسی بیشترین تقاضا معادل ۳۸ میلیارد تومان متعلق به نماد وتجارت و بیشترین عرضه نیز با ۱۰ میلیارد تومان مربوط به نماد خساپا بود.

همچنین شاخص کل بازار فرابورس با افت ۲۱ واحدی تا سطح ۱۹۷۰ واحدی کاهش یافت که نماد ذوب بیشترین تاثیر مثبت و میدکو و مارون بیشترین تاثیر منفی را بر روی ارزش این بازار داشته‌اند.

اتفاقات مهم امروز بورس

امروز هیچ حمایتی از سوی حقوقی‌ها صورت نگرفت و تقریبا تمام نماد‌ها معاملات امروز خود را با صف فروش به پایان رساندند.

در حالی که گروه‌های پالایشی گزارش‌های خوبی را روانه کدال کرده بودند اما معاملات مربوط به آن منفی به پایان رسید.

بازار امروز شاهد بازگشت بانک تجارت به مدار مثبت بود، به‌طوری که این نماد تا بازه دو درصد مثبت پیش رفت؛ ارزش معاملات این نماد به ۳۸ میلیارد تومان رسید.

نگرانی معامله‌گران از تنش‌های سیاسی شاید مهم‌ترین دلیلی باشد که از روز گذشته باعث ریزش قیمت‌ سهام و عرضه‌های سنگین در بازار شده است. عصر روز گذشته انتشار گزارش‌های ۹ ماهه در کدال سرعت گرفت؛ گزارش‌های دو خودروسازی بزرگ کشور بازیان‌های سنگین در کنار اعلام گزارش‌های ۹ماهه بانک‌ها که انتظارات سرمایه‌گذاران درباره نرخ تسعیر ارز را برآورده نکرد، از دیگر دلایلی بود که به جو منفی بازار امروز دامن زد.

باید منتظر ماند و دید آیا روند بازار سرمایه در روزهای آینده به پیش‌بینی تحلیلگران بورس و متعادل و مثبت شدن نزدیک می‌شود؟

عرضه اولیه لوتوس

شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان که بانک پارسیان از سهام‌داران اصلی آن بوده، با سرمایه ۵۰۰ میلیارد تومان، چهارشنبه آماده عرضه ۱۰ درصد از سرمایه‌اش است. معارفه شرکت لوتوس سه‌شنبه دوم بهمن ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

عرضه اولیه تعداد پنج میلیارد سهم معادل ۱۰ درصد شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان با نماد معاملاتی «لوتوس» چهارشنبه، سوم بهمن ماه انجام می‌شود.

در این عرضه اولیه به هر سهام‌دار حقوقی و حقیقی حداکثر ۲۰۰۰ سهم در دامنه قیمتی ۱۹۵۰ تا ۲۰۵۰ ریال اختصاص داده می‌شود که انتظار می‌رود درصورت استقبال ۲۸۰ تا ۳۴۰ هزار نفری، نقدینگی مورد نیاز حدود ۳۰۰ تا ۳۶۶ هزار تومان باشد.