رفتار عجیب بانک مرکزی در اعلام نرخ تورم

رفتار عجیب بانک مرکزی در اعلام نرخ تورم
خلاصه اخبار

فهرست عناوین در حالی که بانک مرکزی روز چهارشنبه پنجم دی ماه، در بخش محاسبه‌گر تورم، متوسط نرخ تورم سالانه آذر ماه را 21.2 درصد ثبت کرد، ساعاتی پس از به‌روزرسانی سایت نرخ تورم آذر ماه از بخش محاسبه‌گر تورم حذف شد که ابهامات زیادی را به وجود آورد. به گزارش سیگنال به نقل از […]

در حالی که بانک مرکزی روز چهارشنبه پنجم دی ماه، در بخش محاسبه‌گر تورم، متوسط نرخ تورم سالانه آذر ماه را 21.2 درصد ثبت کرد، ساعاتی پس از به‌روزرسانی سایت نرخ تورم آذر ماه از بخش محاسبه‌گر تورم حذف شد که ابهامات زیادی را به وجود آورد.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، شاخص بهای مصرف‌کننده از سوی دو نهاد مرکز آمار و بانک مرکزی اطلاع رسانی می‌شود.
اولین گزارش از نرخ تورم اقتصاد ایران معمولا از سوی مرکز آمار ایران منتشر و چند روز پس از آن با مقداری متفاوت از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود.
مرکز آمار ایران روز شنبه، یکم دی ماه سال ۱۳۹۷ نرخ تورم آذر ماه را با ذکر جزئیات آن ۳۷٫۴ اعلام کرد.
در حالی که طبق روال گذشته انتظارها بر این بود که بانک مرکزی نیز روزهای چهارم و پنجم دی ماه امسال نرخ تورم را اعلام کند، این نهاد گزارش خلاصه شاخص بهای مصرف‌کننده در آذر ماه سال جاری را منتشر نکرد و آمار تورمی را بر روی سایت اطلاع رسانی خود قرار نداد.
با وجود اینکه بانک مرکزی تا امروز هیچ گزارشی از تورم آذر ماه منتشر نکرده اما روز چهارشنبه پنجم دی ماه، در بخش محاسبه‌گر تورم بر روی صفحه اصلی سایت، شاخص بهای مصرف‌کننده را ۱۵۹٫۳ و متوسط نرخ تورم سالانه در آذر ماه را ۲۱٫۲ درصد ثبت کرد.
همان میزان ۱۵۹٫۳ واحد شاخص کل بهای مصرف‌کننده کافی بود تا نرخ نقطه‌به‌نقطه آذر ماه مشخص شود. تجارت‌نیوز با استناد به این رقم منتشر شده بانک مرکزی طی گزارشی نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه آذر ماه را ۴۲٫۳ درصد اعلام کرد.
ساعاتی پس از به‌روزرسانی سایت بانک مرکزی نرخ تورم آذر ماه از بخش محاسبه‌گر تورم حذف شد و ابهامات زیادی را ایجاد کرد که دنیای اقتصاد نیز در شماره امروز خود با بررسی این موضوع به انتقاد از آن پرداخته است.