دلایل رشد بیش از هزار واحدی امروز شاخص / طرح زوج و فرد بانکی‌ها!

دلایل رشد بیش از هزار واحدی امروز شاخص / طرح زوج و فرد بانکی‌ها!
خلاصه اخبار

فهرست عناوین امروز شاخص با افزایش 1047 واحدی در کانال 162 هزار واحدی قرار گرفت، دلیل رشد شاخص چیست و کدام نمادها بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند؟ به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، طبق پیش‌بینی هفتگی بورس، امروز دوشنبه (۱۷ دی‌ ‎ماه ۹۷) ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به ۵۹۳۱ […]

امروز شاخص با افزایش 1047 واحدی در کانال 162 هزار واحدی قرار گرفت، دلیل رشد شاخص چیست و کدام نمادها بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند؟

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، طبق پیش‌بینی هفتگی بورس، امروز دوشنبه (۱۷ دی‌ ‎ماه ۹۷) ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به ۵۹۳۱ میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش ۱۰۴۷ واحدی در رقم ۱۶۲۳۲۳ واحد جای گرفت. همچنین ارزش معاملات فرابورس به ۳۶۱۸ میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش ۲۶ واحد در رقم ۱۹۰۹ واحد جای گرفت.
امروز صفوف خرید بازار مربوط به نمادهای چکارن، وبملت، بکام، وپست، پدرخش، تمحرکه، ددام، خمهر، کپشیر، غاذر، رتکو، لسرما، وبصادر، بکاب، پترول و در فرابورس مادیرا، دماوند، دی، گکوثر، کوثر، زبینا صف خرید بودند.
صفوف خرید بازار بررسی بازار سرمایه حاکی از آن است که نماد‎های «فولاد، پارس، شبندر، شپنا، شتران» بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل و نمادهای «فارس، جم، وبصادر، کچاد، وپاسار» بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل امروز داشتند.
همچنین بیشترین افزایش مالکیت حقوقی‌ها مربوط به نمادهای «وپاسار، وتجارت، وبملت، ومعادن، فاراک» بود و نمادهای «خودرو، خساپا، وپست، پردیس، کاوه» بیشترین کاهش مالکیت حقوقی‌ها را به خود اختصاص دادند.
در جریان معاملات امروز بورس بیشترین حجم عرضه مربوط به نمادهای «پترول، وپاسار، خساپا، سدشت، خبهمن» بود و نمادهای «خودرو، وپست، پترول، پردیس، سپ» بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص داد.
طی دو هفته اخیر گروه بانکی به دلیل انتشار شایعاتی مبنی بر افزایش سرمایه بانک‌ها برای خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت نسبت به سایر صنایع بورسی بیشتر مورد اقبال سهام‌داران قرار گرفته‌ است. به همین جهت بیشترین حجم و ارزش معاملات امروز بازار سرمایه مربوط به نمادهای وبملت، وپاسار، وتجارت، وبصادر بود.


گزارش عملکرد ۹ماهه شرکت‌های بورسی

گزارش‌‎های عملکرد ۹ماهه شرکت‌های بورسی در حال انتشار است. امروز نماد فایرا در سامانه کدال شفاف‌سازی کرد. بر اساس این شفاف‌سازی سهم در سه ماهه نخست امسال ۸۳۶ میلیارد ریال سود عملیاتی، ۱۲۰۴ میلیارد ریال سود متفرقه داشته و به سود خالص ۱۸۰۷ میلیارد ریالی رسیده است. سهم در شش ماهه نخست امسال ۱۲۷۵ میلیارد ریال سود عملیاتی داشته است. در سه ماهه دوم امسال نصف سه ماهه اول سود عملیاتی داشته و ۴۳۹ میلیارد ریال فقط سود عملیاتی محقق کرده بود.
سهم در ۹ماهه امسال با سود عملیاتی ۲۸۴۹ میلیارد ریالی مواجه شده و رشد چشمگیر ۱۵۷۴ میلیارد ریالی سود عملیاتی را دارد و سود خالص نیز ۳۱۳۷ میلیارد ریال شده که رشد خوبی را محقق کرده است. در ۹ماهه نیز رقم مالیات ۸۲۳ میلیارد ریال ذکر شده و اثری کاهنده دارد. تحقق ۱۲۵۶ میلیارد ریال درآمد متفرقه عدد خوبی برای گزارش فایرا خواهد بود.


تقاضا برای محصولات ورق گرم فولاد

در جریان معاملاتی امروز بازار سرمایه بعد از مدت‌ها دوباره تقاضای خوبی برای محصولات ورق گرم فولاد ایجاد و قیمت تا مرز ۴۳۰۰۰ ریال رقابتی شد، به همین جهت امروز نماد فولاد بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل بورس داشت.
همچنین امروز، دوشنبه، هر بشکه نفت خام برنت با ۱٫۴۰ درصد افزایش با قیمت ۵۷٫۷۶ دلار معامله شد و هر بشکه نفت خام وست‌تگزاس اینترمدیت با ۱٫۶۹ درصد افزایش به ۴۸٫۷۷ دلار رسید.

.

روند شاخص در سه هفته ابتدایی زمستان

شاخص کل بورس اولین روز از فصل زمستان را به دلیل کاهش شدید قیمت جهانی نفت با روند نزولی آغاز کرد و به مرز ۱۵۴ هزار واحد رسید، اما روند شاخص در هفته اول دی‌ماه متمایل به صعودی شد، به‌طوری که علی‌رغم کاهش شدید قیمت جهانی نفت و رسیدن به نرخ ۵۰ دلار، موضوعاتی چون افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، حمایت دستوری از بازار توسط بازیگردانان اصلی بازار سرمایه و گزارش‌های آذرماه خوب برخی شرکت‌ها باعث شد که شاخص از قله ۱۵۶ هزار واحدی به ۱۵۸ هزار واحد برسد.
روند شاخص کل بورس در هفته دوم دی‌ماه هم متمایل به صعودی شد به‌طوری که دو گروه‌ بانکی و خودرویی باعث شدند که شاخص از قله ۱۵۸ هزار واحدی به ۱۶۰ هزار واحد برسد.

شنبه (۱۵ دی‌ ‎ماه ۹۷) شاخص با افزایش ۲۰۸ واحدی در رقم ۱۶۱ هزار واحد جای گرفت. رشد قیمت نفت خام در تعطیلات آخر هفته از مهم‌ترین دلایل رشد این روز شاخص کل بورس بود. گروه بانکی هم به دلیل بحث افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و احتمال شناسایی سود از محل تسعیر نرخ ارز دارایی‌های ارزی و گروه خودرویی هم به دنبال انتشار اخبار و شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت خودرو و شرایط کنونی بازار مورد اقبال سهام‌داران در بازار سرمایه قرار گرفتند.
همچنین روز ‌یک‌شنبه (۱۶ دی‌ ‎ماه ۹۷) شاخص با افزایش ۱۶۸ واحدی در رقم ۱۶۱ هزار واحد قرار گرفت که در جریان معاملاتی این روز بازار سرمایه گروه‌های بانکی و خودرویی بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.
امروز هم شاخص کل بورس با افزایش ۱۰۴۷ واحدی در کانال ۱۶۲ هزار واحدی قرار گرفت.
محسن تقی‌نژاد، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با «تجارت‌نیوز» معتقد است که شاخص کل بورس از نظر تکنیکالی در کانال ۱۶۱ تا ۱۶۳ هزار واحد مقاومت جدی دارد و به احتمال زیاد شاخص در این منطقه با ریزش مواجه خواهد شد، اما چنانچه شاخص از این منطقه عبور کند صعودی تا قله ۱۷۲ هزار واحد خواهد داشت که شاخص در این منطقه جدی‌ترین مقاومت برای شکست کانال نزولی دارد.

محمدباقر خادمی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با «تجارت‌نیوز» در خصوص دلایل رشد امروز شاخص کل بورس، گفت: در جریان معاملاتی امروز بازار سرمایه نمادهای پالایشی تحت تاثیر دو عامل بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل داشتند. به احتمال زیاد گروه پالایشی گزارش‌های ۹ماهه خوبی از عملکرد خود منتشر کرده‌ است.
خادمی افزود: همچنین رشد قیمت جهانی نفت در هفته جاری باعث مثبت شدن معاملات اگروه پالایشی شده است.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: این روزها در جریان معاملاتی بازار سرمایه طرح زوج و فرد در گروه بانکی و خودرویی اجرا می‌شود، به‌طوری که دو روز نقدینگی در گروه بانکی جریان دارد و دو روز دیگر نقدینگی در گروه خودرویی در حال گردش است.