درآمد زایی ۱۷.۱ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال گذشته

درآمد زایی ۱۷.۱ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی در سال گذشته
خلاصه اخبار

فهرست عناوین صنعت پتروشیمی یکی از مهم‌ترین منابع ارزآوری در کشور است که از ابتدای سال تاکنون و طبق دستورالعمل‌های ارزی بانک مرکزی موظف به برگرداندن ارز خود به چرخه اقتصادی کشور شدند. آمارها حاکی از آن است که این صنعت در سال گذشته ۱۷.۱ میلیارد دلار برای کشور درآمدزایی داشته است. به گزارش سیگنال […]

صنعت پتروشیمی یکی از مهم‌ترین منابع ارزآوری در کشور است که از ابتدای سال تاکنون و طبق دستورالعمل‌های ارزی بانک مرکزی موظف به برگرداندن ارز خود به چرخه اقتصادی کشور شدند. آمارها حاکی از آن است که این صنعت در سال گذشته ۱۷.۱ میلیارد دلار برای کشور درآمدزایی داشته است.

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، در حال حاضر صنعت پتروشیمی ۵۴ مجتمع تولیدی و فعال دارد و در حدود ۶۶ طرح در دست اجرا است که از این تعداد در حدود ۳۴ طرح، با بیش از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی، به عنوان پروژه‌های فعال محسوب می‌شوند. عملکرد تولید مجتمع‌های تولیدی، بیانگر میزان تولید ۵۳.۶ میلیون تن است که از این میزان در حدود ۳۰.۷ میلیون تن محصول قابل فروش و مابقی به عنوان خوراک بین مجتمعی عرضه می‌شود.
در نگاه بلند که تا سال ۱۴۰۰ ترسیم شده است، با فعال سازی و بهره برداری کامل از طرح‌های پتروشیمی مجموع تولید فعلی صنعت به ۷۵ میلیون تن در سال خواهد رسید. حتی اگر تا پایان سال ۱۴۰۴ طرح جدیدی هم تعریف نشود و با تکمیل طرح‌های موجود، این رقم به بیش از ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.
بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال جاری حدود ۵۰ درصد از کل محصولات به تولید متانول و اوره و آمونیاک اختصاص یافته است و پیش‌بینی می‌شود این سهم تا ۱۰ سال آینده با وضعیت پروژه‌های در دست توسعه فعلی به ۷۰ درصد افزایش یابد.

سهم صنعت پتروشیمی در ارزآوری

از نظر درآمدزایی، عملکرد صنعت پتروشیمی در سال 1396 نشان می‌دهد ۱۲ میلیارد دلار از محل صادرات محصولات ارز وارد کشور شده که سهم داد و ستد این صنعت در بازار بورس در حدود ۵ میلیارد دلار بوده است، در مجموع می توان گفت سهم درآمدزایی صنعت پتروشیمی در سال گذشته ۱۷.۱ میلیارد دلار بوده است.

برنامه توسعه فاز دوم منطقه پتروشیمی ماهشهر

بر اساس این گزارش به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جریان سفر عملیاتی خود به منطقه ماهشهر در مورد سهم مجتمع های تولید ماهشهر در مجموع کل تولید صنعت پتروشیمی گفت: ماهشهر از تولید کل صنعت پتروشیمی سهم ۳۸ درصدی را دارد و باید تلاش کرد راندمان تولید در این منطقه را از ۷۸ درصد فعلی به درصد متناسب تری افزایش داد. منطقه ماهشهر به دلیل نوع خوراکی که از صنایع بالادست و مناطق نفت خیز دریافت می‌کند، از نظر تنوع تولید بسیار فعال و غنی است و این امر نشان دهنده کاهش ریسک پذیری و افزایش انعطاف پذیری است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص برنامه توسعه فاز دوم منطقه پتروشیمی ماهشهر، گفت: با تاکید و توصیه وزیر نفت در خصوص توسعه صنعت پتروشیمی، به دنبال توسعه این صنعت در ماهشهر با دو هدف ریل گذاری مسیر توسعه و نیز حمایت و پشتیبانی از آن هستیم. اما این منطقه به دلیل نزدیکی به دریا، از نظر استحصال زمین با مشکلاتی همراه است و تلاش داریم که منطقه‌ای را به عنوان فاز دوم توسعه پتروشیمی در ماهشهر تعریف کنیم و تعداد قابل توجهی صنایع میان دستی و پایین دستی را در این منطقه با هدف افزایش تولید و تکمیل زنجیره ارزش محصولات ایجاد کنیم.
به گفته بهزاد محمدی، در حال حاضر میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز و همچنین تعداد واحدهای پتروشیمی، به صورت دقیق مشخص نشده و این برنامه در حال جمع بندی و ارائه طرح های نهایی در آینده نزدیک است.

لزوم بازنگری قوانین و دستورالعمل‌های HSE

رئیس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص دیگر موانع و مشکلات پیش روی مسیر توسعه ماهشهر در فاز دوم، اظهار کرد: در توسعه فاز دوم منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر، مسائل زیست محیطی و همچنین استحصال زمین با مشکلاتی همراه است، از سوی دیگر موضوع تامین خوراک و راههای دسترسی به آن از الزامات مهم این برنامه است، که به نظر می رسد در بخش تامین خوراک باید به صنایع میان دستی متوسل شویم.
وی تاکید کرد: در مسیر برنامه توسعه جدید پتروشیمی، توجه به مسائل زیست محیطی و HSE به ویژه ایمنی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در این بخش نیازمند بازیابی و احیای مجدد برنامه‌ها هستیم.