درآمدزایی قطر از میزبانی جام ملت‌های آسیا 2023/ تمدید قراردادهای اسپانسری و نقش برجسته «قطر» و «عربستان»

درآمدزایی قطر از میزبانی جام ملت‌های آسیا 2023/ تمدید قراردادهای اسپانسری و نقش برجسته «قطر» و «عربستان»
خلاصه اخبار

اکوایران: جام ملتهای آسیا در حالی از روز گذشته با برگزاری بازی قطر و لبنان آغاز شده که تصمیم ای‌اف‌سی برای برگزاری مسابقات جام ملت‌های آسیا در کشور میزبان جام جهانی 2022 یکی از نکات جالب این مسابقات بود. قطر و AFC نیز با اتکا به اسپانسرهای این تورنمنت در تلاش هستند، موفقیت میزبانی قطر در جام جهانی را تکرار کنند.

به گزارش اکوایران: بعد از لغو میزبانی چین برای هجدهمین دوره جام ملت‌های آسیای در ماه مه 2022 به دلیل شیوع کرونا و اجرای سیاست کووید صفر، ای‌اف‌سی (AFC) در اکتبر همان سال تصمیم به برگزاری مسابقات در کشور قطر، که میزبانی جام جهانی 2022 را نیز برعهده داشت، گرفت.

«ناصر الخاطر» مدیر اجرایی کمیته اجرای جام جهانی 2022 در قطر، پس از اتمام این تورنمنت اعلام کرد که این برنامه برای قطر 17 میلیارد دلار درآمد ایجاد کرد. او همچنین مدعی شده بود، تعداد افرادی که برای تماشای رقابت‌های جام جهانی وارد قطر شدند، بالغ بر 1.2 میلیون نفر بوده و پس از پایان جام جهانی نیز تقاضای زیادی از سوی گردشگران برای سفر به قطر وجود داشته است.

14010824064941276264319810

همچنین اولیویه پونتی، معاون Insights، ForwardKeys رویداد جام‌جهانی فوتبال قطر را یکی از قوی‌ترین محرک‌های موجود در راستا جذب گردشگران خارجی و به تبع آن توسعه صنعت گردشگری قطر و کشورهای اطراف دانست و در این باره گفت: این موضوع تا حدی است که در این میان نه‌تنها کشور میزبان از نعمات برگزاری این مسابقات برخوردار می‌شود، بلکه سایر مقاصد کشورهای حاشیه خلیج فارس به واسطه جذب تماشاگران جام‌جهانی به سود و منفعت قابل توجهی دست پیدا خواهند کرد.

خبر مرتبط
 مهمانی غیرمنتظره ای که سرنوشت جام جهانی فوتبال را تغییر داد؟
مهمانی غیرمنتظره ای که سرنوشت جام جهانی فوتبال را تغییر داد؟

اکوایران: تصمیم برای بردن جام جهانی به قطر، کشوری کوچک را متحول کرده، به شهرت فیفا آسیب رسانده و ساختار این ورزش را تغییر داده است.

دور جدید حمایت‌های مالی با چرخش اسپانسرها به غرب آسیا

پس از اتمام جام جهانی 2022 قطر و کسب امتیاز میزبانی جام ملت‌های آسیا توسط این کشور، در فوتبال آسیا رویدادهای مهمی رخ داده و ای‌اف‌سی با جذب شرکای جدید و انعقاد قراردادهای جدید با حامیان مالی جدید، مسیر آینده فوتبال در این قاره را شکل داده است. اختصاص میزبانی دوره بعدی جام ملت‌های آسیا در سال 2027 به عربستان و امضا توافقات جدید با حامیان مالی، از جمله رویدادهای مهمی بودند که تاثیر بسزایی در توسعه و پیشرفت فوتبال آسیا داشته‌اند.

کمتر از یک ماه پیش، شرکت هواپیمایی قطر «Qatar Airways» به عنوان اسپانسر جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا معرفی شد. این اسپانسر یک قرارداد اسپانسرینگ شش ساله تا سال 2029 را امضا کرد. این قرارداد علاوه بر پشتیبانی مالی از جام ملت‌های قطر که از روز گذشته (22 دی) آغاز شده است، شامل مسابقاتی همچون جام ملت‌های 2027 در عربستان سعودی، جام ملت‌های زنان 2026، جام‌های ملت‌های زیر 23 سال 2024 در تایلند، و تعدادی تورنمنت دیگر می‌شود.

این قرارداد با شرکت هواپیمایی قطر، که به عنوان یکی از شرکای تجاری فیفا و کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمالی، مرکزی و کارائیب (کونکاکاف) نیز شناخته شده است، حقوق اسپانسرینگ مسابقات باشگاهی کنفدراسیون فوتبال آسیا را نیز دربرمی‌گیرد.

چند هفته پیش از هواپیمایی قطر، ای‌اف‌‌سی با شرکت خدمات مالی آمریکایی ویزا به عنوان اسپانسر منقطه‌ای برای جام ملت‌های آسیای 2023 قطر و لیگ قهرمانان در غرب آسیا قرارداد بسته بود.

در اکتبر سال گذشته، ای‌اف‌سی با سازمان گردشگری عربستان سعودی و به همراه کمپین «ویزیت سعودی»، یک توافق به عنوان دومین شرکت دولتی سعودی به عنوان شریک تجاری به انجام رساند. این توافق تنها چند ماه پس از اعطای میزبانی رقابت‌های جام ملت‌های آسیا سال 2027 به عربستان سعودی به امضا رسید.

ad56dd20-ae28-11ee-b4f2-5db09c62f717

سازمان گردشگری عربستان، سال 2020 به منظور متنوع‌سازی اقتصاد و کاهش وابستگی به نفت در چارچوب برنامه «چشم‌انداز 2030» تاسیس شده است، در ترویج این برنامه همزمان با کنفدراسیون فوتبال آفریقا و جام ملت‌های آفریقای 2024 نیز، که همزمان با جام ملت‌های آسیا در ساحل عاج برگزار می‌شود، قرارداد اسپانسرینگ امضا کرده است.

خبر مرتبط
سیری‌ناپذیری عربستان در میزبانی از رویدادهای جهانی
سیری‌ناپذیری عربستان در میزبانی از رویدادهای جهانی

اکوایران: میزبانی نمایشگاه اکسپو 2030 به عربستان واگذار شده تا این کشور این رویداد را نیز به لیست بلند بالای میزبانی‌های خود بیفزاید.

حضور اسپانسرهای شرق آسیایی و اروپا در قطر

یکی از شرکت‌های برجسته چینی به نام گروه «ییلی» در حوزه صنایع لبنیات و شرکت خدمات مالی ژاپنی «کردیت سایسون | Credit Saison»، هر دو در سال 2021 قراردادهای خود را با کنفدراسیون فوتبال آسیا برای یک دوره سه ساله تا پایان 2024 تمدید کرده‌اند و تنها حامیان مالی باقی‌مانده از منطقه شرق آسیا هستند.

شرکت آلمانی تولیدکننده تایر، «کونتیننتال آگ | Continental AG»، تنها حامی اروپایی ای‌اف‌سی است که در بخش‌های مختلف از جمله قطعه‌سازی نیز فعالیت دارد. بخش تایرسازی‌اش از سال 2015 حامی مالی کنفدراسیون فوتبال آسیا بوده و در دسامبر 2020 قرارداد خود را برای یک دوره سه ساله دیگر تمدید نمود.

در سلسله مراتب اسپانسرینگ جام ملت‌های آسیا، علاوه بر شرکای رسمی جهانی، دو تامین‌کننده رسمی جهانی نیز وجود دارند. شرکت ژاپنی تولیدکننده اسباب‌بازی و بازی‌های کامپیوتری، «کونامی | KONAMI»، به عنوان تامین‌کننده رسمی بازی «ئی‌فوتبال | eFootball» و توسعه‌دهنده بازی معروف «پرو اوولوشن ساکر | Pro Evolution Soccer» برای جام ملت‌های آسیا انتخاب شده و در آغاز سال 2021 با ای‌اف‌سی قرارداد بست.

تامین‌کننده رسمی دیگر AFC، شرکت تولیدکننده ورزشی اسپانیایی «کِلمه | Kelme» است که در ماه اوت گذشته با این کنفدراسیون قرارداد بست. «کِلمه» که از سال 1963 تاسیس شده است، بلافاصله پس از این توافق از توپ رسمی جام ملت‌های آسیا نیز رونمایی کرد.

مراسم-افتتاحیه-جام-ملت_های-2023-قطر-1

حال باید دید مدافع عنوان قهرمانی و میزبان دوره پیشین جام جهانی با همکاری این اسپانسرها، چگونه این تورنمنت را به اتمام می‌رساند و چه میزان سود و بازدهی را برای خود به ارمغان می‌آورد.

مرجع: اکو ایران