خط و نشان آمریکا در آستانه بررسی SPV از سوی اروپا

خط و نشان آمریکا در آستانه بررسی SPV از سوی اروپا
خلاصه اخبار

در حالی که اروپایی‌ها از بررسی سازوکار مالی ویژه موسوم به SPV با ایران در روز جاری خبر داده‌اند، کاخ سفید اروپایی‌ها را تهدید کرده که در صورت دورزدن تحریم‌های آمریکا، مشمول مجازات‌های شدید خواهند شد و این موضوع برای اروپا انتخابی بین ایران و آمریکاست.

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، در حالی که اروپایی‌ها از بررسی سازوکار مالی ویژه موسوم به SPV با ایران در روز جاری خبر داده‌اند، کاخ سفید اروپایی‌ها را تهدید کرده که در صورت دورزدن تحریم‌های آمریکا، مشمول مجازات‌های شدید خواهند شد و این موضوع برای اروپا انتخابی بین ایران و آمریکاست.
به گزارش ایسنا، پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه ایران، سایر طرف‌های مذاکره‌کننده در برجام بر پایبندی به این قرارداد تاکید و موافقت کردند که اقداماتی را برای استفاده اقتصادی ایران از مزایای برجام انجام دهند.
در همین راستا کشورهای اروپایی عضو برجام از ایجاد یک سازوکار مالی ویژه موسوم به SPV خبر دادند که بتواند تجارت ایران با کشورهای اروپایی را تسهیل کند و پس از مدتی، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از راه‌اندازی این سازوکار تا ۱۰ آبان ماه سال جاری خبر داد، اما این قول او عملی نشد.
با گذشت زمان، فشارهای مقامات ایرانی بر اروپایی‌ها افزایش یافت تا جایی که مقامات دیپلماتیک کشورمان اعلام کردند که در صورتی که اقدام عملی برای استفاده ایران از منافع اقتصادی برجام انجام نشود، ایران گزینه‌های دیگری از جمله خروج از برجام را نیز خواهد داشت.
این در حالی است که مشکل راه‌اندازی این سازوکار از سوی مقامات اروپایی انتخاب میزبان این سازوکار عنوان شد، به طوریکه لوگزامبورک و اتریش کشورهایی بودند که به عنوان میزبان این سازوکار مطرح شدند، اما میزبانی آن را نپذیرفتند و در نهایت قرار شد که آلمان و فرانسه به طور مشترک میزبانی این سازوکار را برعهده بگیرند.
با ادامه فشارها از سوی ایران، موگرینی بار دیگر خبر از راه‌اندازی سازوکار مالی ویژه با ایران تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی خبر داد، اما بار دیگر اروپایی‌ها بدقول شدند و با پایان یافتن این سال نیز خبری از ایجاد سازوکار نشد.
اما طی روزهای گذشته، ایجاد سازوکار مالی ویژه با ایران جدی‌تر از قبل شده و به نظر می‌رسد که در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد.
بر اساس گزارشی که بلومبرگ منتشر کرده، کشورهای اروپایی درصدد کمک به شرکت‌هایی که به دنبال تجارت با ایران هستند برآمده‌اند و از سوی دیگر، از طریق چنین طرحی برای دور زدن تحریم‌های ایران می‌خواهند با دونالد ترامپ مقابله کنند.
این گزارش حاکی از آن است که این طرح قرار است امروز دوشنبه رونمایی شده و سفیران دولت‌های اتحادیه اروپا آن را در بروکسل بررسی کنند و به گفته دو دیپلمات، ممکن است اگر تمامی ۲۸ کشور موافقت کنند به زودی ارائه خواهد شد.
این برنامه برای حمایت و حفاظت از آن دسته شرکت‌های اروپایی که مشتاق به تجارت با ایران هستند، در برابر تحریم‌های آمریکا که ممکن است در اثر مبادلات با دلار اعمال شوند، طراحی شده است.
از سوی دیگر اعلام شده که سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان که از امضاءکنندگان توافق هسته‌ای با ایران هستند، مسئولیت این سازوکار را به عهده خواهند داشت، به این‌گونه که پاریس میزبان آن، آلمان مدیریت و انگلیس مسئولیت حسابرسی را خواهند داشت.
این سازوکار به نوعی یک شرکت تبادل مالی است که در آن، به عنوان مثال درآمد ایران از محل صادرات نفت به اروپا می‌تواند به‌طور مستقیم به شرکت‌های اروپایی که به ایران کالا می‌فروشند، پرداخت شود.

آمریکا اروپا را تهدید کرد

اما این در حالی است که امروز آسوشیتدپرس نوشته است که دولت ترامپ از نزدیک در حال رصد تلاش‌های اروپا برای استقرار یک کانال پرداخت مالی جایگزین به منظور هموار کردن مراودات اقتصادی با ایران است.
بر اساس گزارش این خبرگزاری آمریکایی، کاخ سفید در حال هشدار دادن به اروپایی‌هاست و به آن‌ها گفته اگر برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران تلاش کنند، مشمول تنبیه‌ها و مجازات‌های شدید قرار خواهند گرفت.
این در حالی است که گفته می‌شود اتحادیه اروپا از هشدارهای آمریکا دچار دستپاچگی نشده و در حال حرکت به سمت اجرای طرح خود است که اگر اجرایی شود، می‌تواند سبب تعمیق تنش در روابط فرا آتلانتیک شود.
بر اساس آن‌چه آسوشیتدپرس نوشته، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است که واشنگتن به دنبال اجرای کامل تحریم‌ها علیه ایران است و با هر فرد یا شرکت تضعیف‌کننده تحریم‌ها برخورد می‌کند.
تام کاتن، سناتور آمریکایی نیز، در این باره گفته است: انتخاب برای مراودات اقتصادی، انتخاب بین ایران یا ایالات متحده است و امیدوارم که متحدان اروپایی ما عاقلانه انتخاب کنند.
تلاش‌های اروپا برای ایجاد کانال مالی با ایران در حالی به قدم‌های نهایی خود رسیده که آمریکا با ترس از اجرایی شدن این کانال و شکست دوباره خود در تحریم ایران، دست به تهدید اروپا زده است، حال باید دید که اروپایی‌ها در این میان با پایبندی به قوانین بین‌المللی به ایجاد این سازوکار مالی ادامه خواهند داد و آمریکا را منزوی‌تر خواهند کرد یا اینکه در مقابل تهدیدهای آمریکا کوتاه می‌آیند که ضعف اروپا در مقابل آمریکا را بیش از پیش نمایان می‌کند.