حمایت از تجارت کشور، با راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی

حمایت از تجارت کشور، با راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی
خلاصه اخبار

فهرست عناوین عضو شورای عالی بورس با اشاره به اینکه سازوکار قیمت‌گذاری در بورس کالا و شفافیت حاکم بر معاملات آن قابل مقایسه با هیچ بازاری نیست، گفت: ممکن است در ابتدای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی، مشکلاتی در انجام معاملات بروز کند، اما به‌طور قطع با توجه به وجود سازوکار مبتنی بر نظام عرضه و […]

عضو شورای عالی بورس با اشاره به اینکه سازوکار قیمت‌گذاری در بورس کالا و شفافیت حاکم بر معاملات آن قابل مقایسه با هیچ بازاری نیست، گفت: ممکن است در ابتدای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی، مشکلاتی در انجام معاملات بروز کند، اما به‌طور قطع با توجه به وجود سازوکار مبتنی بر نظام عرضه و تقاضا بر معاملات، به سرعت شاهد موفقیت این بازار خواهیم بود.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، سعید اسلامی بیدگلی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با اشاره به اینکه تردیدی برای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی وجود ندارد، ابراز کرد: وجود بازار مشتقه ارزی با استفاده از ابزارهای مالی مبتنی بر ارز در بورس کالا از جمله معاملات آتی و آپشن، از یکسو به صادرکننده جهت تبدیل درآمدهای ارزی کمک می‌کند و از سوی دیگر نیازهای واردکننده به واردات مواد اولیه از خارج کشور را برطرف می‌کند. بنابراین، وجود چنین بازاری به نفع تجارت کشور خواهد بود.عضو شورای عالی بورس با اشاره به اینکه سازوکار قیمت‌گذاری در بورس کالا و شفافیت حاکم بر معاملات آن قابل مقایسه با هیچ بازاری نیست، گفت: ممکن است در ابتدای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی، مشکلاتی در انجام معاملات بروز کند، اما به‌طور قطع با توجه به وجود سازوکار مبتنی بر نظام عرضه و تقاضا بر معاملات، به سرعت شاهد موفقیت این بازار خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه جزئیات بازار مشتقه ارزی تحت تاثیر مجموعه‌ای از سیاست‌گذاری‌های پولی، اقتصادی و مالی حاکم بر اقتصاد ایران تعیین خواهد شد، ادامه داد: بانک مرکزی باید به مجموعه سیاست‌گذاری‌ها توجه کند، چراکه عدم تعادل اقتصادی در بازارها به یکدیگر سرایت می‌کند. برای مثال اگر بازار ارز به ثبات برسد، اما سیاست‌های بازار پول متناسب با آن درنظر گرفته نشود، شاهد تلاطم و عدم تعادل در تمامی بازارها خواهیم بود. سعید اسلامی بیدگلی معتقد است که در سیاست‌گذاری برای راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی نباید فقط بر یک حوزه متمرکز باشد، بلکه ساماندهی بازارهای اقتصادی کاملا باید همسو با یکدیگر باشد و همه حوزه‌ها به یک میزان رشد کنند. در غیر این صورت اگر در حوزه انرژی یا نرخ بهره نفتی سیاست مناسبی اتخاذ نشود امکان ندارد که سیاست ایجاد بازار مشتقه ارزی که به ظاهر صحیح است و پشتوانه علمی دارد، به ثبات بازار ارز منجر شود. دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری با اشاره به اینکه سفته بازان در هر بازاری، از اجزای اصلی اقتصاد کشور هستند، ابراز کرد: با راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی، سفته‌بازی در این بازار نیز شفاف می‌شود. به علاوه، این افراد می‌توانند از اختلاف قیمت‌های ارزی منفعت ببرند. در عین حال، افرادی که به دنبال رانت بوده و مخل نظام اقتصادی هستند، حذف خواهند شد.
عضو شورای عالی بورس در مورد فراهم بودن سازوکار راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد، سازوکارهای طراحی شده کامل نبوده و در عین حال، انتظار برای ایجاد بستر و سازوکار مناسب و بهینه، فرصت‌ها را از بین می‌برد. در چنین مواردی باید با هدف شفافیت و کاهش رانت، برنامه‌ها را عملیاتی کنیم و به مرور و طی زمان، ایرادات کار را برطرف ‌سازیم.وی در پایان تاکید کرد: عزم جدی بانک مرکزی برای اجرای جدی سیاست‌های ارزی و همچنین راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی، برای پوشش نوسانات نرخ ارز، مورد حمایت اقتصاددانان و کارشناسان کشور قرار دارد و امید می‌رود به زودی شاهد اجرایی شدن آن باشیم تا گامی بزرگ در جهت حمایت از صادرکنندگان و وارد‌کنندگان کشور باشد.

ابقای دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران

در همین راستا روابط عمومی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران اعلام کرد: سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کنونی کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران برای دو سال دیگر در سمت خود ابقا شد. اعضای هیات‌مدیره کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در جلسه هفته گذشته به اتفاق آرا، سعید اسلامی بیدگلی را برای دو سال دیگر نیز به‌عنوان دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران انتخاب کردند. سعید اسلامی بیدگلی چهارمین دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران است که از سال ۹۵ تاکنون این سمت را برعهده داشته است.