حضور سه هزار تاجر خارجی در نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران

حضور سه هزار تاجر خارجی در نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران
خلاصه اخبار

رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران گفت: در این رویداد صادراتی بیش از سه هزار تاجر و بازرگان خارجی از بیش از ۹۰ کشور جهان، حضور خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم مجید تکبیری در نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران اظهار داشت : ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران (ایران اکسپو 2024) به عنوان بزرگ‌ترین رویداد صادراتی کشور در اردیبهشت‌ماه 1403 برگزار می‌شود که بیش از سه هزار تاجر و بازرگان خارجی از بیش از 90 کشور جهان، حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه ارتباط نزدیک با بخش خصوصی از رویکردهای مهم دولت سیزدهم است، خاطرنشان کرد: نخستین گام در توسعه روابط اقتصادی و تجاری، معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی و شناخت متقابل ظرفیت‌های کشورهای دیگر است که در نمایشگاه ایران اکسپو 2023 شاهد استقبال بی‌نظیر فعالان اقتصادی از این رویداد بودیم.

تکبیری با اشاره به اینکه در نمایشگاه ایران اکسپو 2024، شاهد تحولی در عرصه تجارت داخلی و خارجی کشور خواهیم بود، گفت: در این دوره تمرکز بر شش گروه کالایی از محصولات شرکت‌های ایرانی شامل صنایع غذایی، کشاورزی، شیلات، صنعت، فرش دستباف، صنایع دستی و گردشگری، دارو تجهیزات پزشکی، تجهیزات آزمایشگاهی و محصولات شیمیایی، صنعت ساختمان و خدمات فنی – مهندسی و گروه پتروشیمی می‌شود.

رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران گفت: با حضور تجار، فرصت هم‌افزایی و آشنایی بازرگانان و سرمایه‌گذاران خارجی فراهم شده و شاهد حضور بهترین و بیشترین ظرفیت شرکت‌های بزرگ صادراتی ایران خواهیم بود .

وی تصریح کرد: فراهم کردن فضای برگزاری نشست‌های B2B میان تجار و بازرگانان خارجی با حضور مترجمان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی از دیگر برنامه‌های ستاد برگزاری این رویداد است .

رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران (ایران اکسپو) با بیان اینکه همانند دوره قبلی نمایشگاه، فرصتی برای بازدیدهای صنعتی از محصولات ساخت ایران برای تجار و بازرگانان خارجی فراهم خواهیم شد، گفت: پیش‌بینی و برنامه‌ریزی‌های لازم برای جذب و آموزش قریب به 300 مترجم تجاری در شش زبان زنده دنیا مانند انگلیسی، چینی، روسی، عربی، اسپانیایی و فرانسوی انجام شده است.

وی با بیان اینکه توسعه اقتصادی و تجاری در دنیای امروز بدون در نظر گرفتن صنعت نمایشگاهی و برگزاری رویدادهای بین‌المللی امکان‌پذیر نیست، اظهار کرد: اتکا به صادرات نفتی از ویژگی‌های خاص اقتصاد ایران است و همواره نوسانات قیمت نفت، سبب بی‌ثباتی درآمدهای ارزی و اقتصاد ایران شده است که همین امر عدم وابستگی به اقتصاد تک محصولی، تنوع بخشیدن به درآمدهای ارزی از طریق افزایش صادرات غیرنفتی و افزایش سهم اقتصاد ایران در تجارت بین‌الملل مورد تاکید برنامه‌های توسعه اقتصادی قرار داده است.

تکبیری افزود: برگزاری نمایشگاه‌هایی این‌چنینی در داخل کشور سبب ایجاد گفتمان بین‌المللی و معرفی توانمندی‌های ایران از زبان تجار بین‌المللی خواهد بود و این در حالی است که در شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، نیاز نیست تولیدکنندگان و تجار ایران هزینه‌های هنگفتی برای بازاریابی و سفر به کشورهای مختلف بپردازند.

رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: در این نمایشگاه نیز همانند نمایشگاه ایران اکسپو 2023 در عمل نشان خواهیم داد که کشور ایران، تحریم‌پذیر نیست و رویدادهایی نظیر ایران اکسپو از اهمیتی راهبردی برای تقویت بنیان‌های اقتصاد ایران، آن هم در شرایطی که تاکیدات گسترده‌ای بر تقویت بخش غیرنفتی اقتصاد ایران می‌شود.

مرجع: تسنیم