حباب اهرمی‌ها ترکید!

حباب اهرمی‌ها ترکید!

یکی از نکات جالب توجه در معاملات صندوق‌­ها در روزهای اخیر، کاهش قابل ­توجه حباب صندوق‌های اهرمی است.

در حال حاضر به جز صندوق اهرم که بزرگترین صندوق اهرمی حاضر در بازار است، شش صندوق اهرمی دیگر بازار، حبابی کمتر از 3 درصد دارند. صندوق اهرم اما با اختلاف 9 درصدی میان قیمت و NAV،  بیشترین حباب را در میان صندوق­‌های اهرمی داراست.

بررسی سابقه معاملات صندوق اهرم نشان می­دهد که در سال جاری، میانگین حباب این صندوق در سطح 16 درصد قرار داشته است، اما در روزهای اخیر حباب این صندوق با کاهش معناداری همراه شده و به کمتر از 10 درصد رسیده است. در دیگر صندوق‌های اهرمی نیز اوضاع به همین منوال است و در روزهای اخیر در قیمت این صندوق‌­ها نیز نسبت به میانگین حباب خود در سال جاری، حباب کمتری مشاهده می­‌شود.

معمولا حباب مثبت موجود در قیمت صندوق­‌های اهرمی بدین معناست که بازار انتظار رشد قیمت­‌ها را در روزها و هفته­‌های آتی دارد و روانه­ شدن تقاضا به سمت این صندوق­‌ها، منجر به رشد بیشتر قیمت این صندوق‌­ها نسبت به NAV آن­‌ها می­شود و این موضوع خود را در قالب حباب قیمتی نشان می­دهد. حال با کاهش حباب صندوق اهرم و دیگر صندوق‌­های اهرمی بازار، این پیام به اهالی بازار سهام مخابره شده که شاید در کوتاه­ مدت نمی­توان از بازار سهام انتظار رشد خاصی را داشت. صندوق های اهرمی و در راس آن­‌ها نماد اهرم در چند وقت اخیر تبدیل به لیدر بازار شده­‌اند و روند معاملات آن­‌ها با دقت و موشکافی بالا از سوی فعالان تالار شیشه­‌ای مورد رصد قرار می‌­گیرد تا جهت آتی بازار از روی آن تشخیص داده شود.

بررسی پورتفوی خردادماه صندوق­‌های اهرمی بازار نکته جالبی در دل خود دارد که بی‌­ارتباط با مقوله کاهش حباب این صندوق­‌ها نیست. بررسی­‌ها نشان می­دهد که صندوق اهرم براساس آخرین گزارش منتشرشده، تقریبا 24 درصد وجه نقد در پورتفوی خود دارد. از 7 صندوق اهرمی حاضر در بازار، 5 صندوق بیش از 10 درصد پورتفوی خود را به وجه نقد اختصاص داده‌­اند. بنابراین کم­‌شدن حباب این صندوق‌­ها را در حال حاضر می­توان به دو پارامتر مرتبط دانست:

اولین آیتم، افزایش وجه نقد موجود در پورتفوی این صندوق­ها است که به کاهش حباب این صندوق‌­ها کمک کرده است، چون وجه نقد حبابی در دل خود ندارد که در محاسبات NAV نمایان شود. مورد بعدی نیز به کاهش تقاضا در معاملات این صندوق­‌ها بازمی‌گردد که خود را در قالب افت قیمت این صندوق‌ها نشان داده است. پس می­توان این چنین استنباط کرد که کاهش قابل توجه حباب اهرمی­‌ها در روزهای اخیر از دو کانال افت قیمت­ها و NAV صورت گرفته است.

جدیدترین تحلیل‌ها در کانال تلگرام تحلیل با سیگنال
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *