جبران کاهش مقداری محصولات شرکت ها با فروش ریالی

جبران کاهش مقداری محصولات شرکت ها با فروش ریالی
خلاصه اخبار

کارشناس بازار سرمایه اقبال صنایع بورسی را در گرو توان هر یک از این صنایع برای مقابله و گذر از محدودیت های تحریم عنوان کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، امیرتقی خان‌ تجریشی با اشاره به انتشار گزارش های ۹ ماهه شرکت های بورسی و تاثیر این گزارش ها بر روند معاملات در ماه های باقی مانده از سال ۹۷ و صنایع پیشرو در این مدت گفت: در حال حاضر گزارش های ۹ ماهه فعالیت شرکت ها یکی پس از دیگری در حال انتشار است. در این میان شاهد افزایش سرمایه برخی شرکت ها از محل تجدید ارزیابی در دارایی هایشان هستیم.

وی ادامه داد: موضوعی که در گزارش ها مشهود است این است که متاسفانه اغلب شاهد کاهش مقداری فروش در متوسط گزارش ها هستیم. این در حالی است که فروش نسبت به دوره مشابه سال گذشته از لحاظ ریالی افزایش داشته است، تا جایی که حتی در اکثریت توانسته کاهش مقداری فروش را جبران کند. بنابراین ما عملکرد بهتری را در حوزه ریالی می بینیم.

این کارشناس بازار سرمایه نگرانی ناشی از بررسی دلایل کاهش تولید را از دید فعالان بورسی، نقطه بازدارنده فعالیت آن ها عنوان کرد و افزود: بررسی علل و عوامل کاهش تولید حاکی از آن است که تحریم ها می تواند بر روی صادرات تاثیرگذار باشد.

مدیرعامل سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت شرایط پیش رو برای وقوع تغییر و حل مشکلات کنونی را غیر قابل پیش بینی دانست و اظهار کرد: به دلیل عدم امکان پیش بینی شرکت ها، بازار نیز نمی تواند تحلیل قطعی از وضع موجود داشته باشد و به همین دلیل بورس در وضعیت احتیاط است.

اتمام بلا تکلیفی؛ اقبال صنایع را بالا می برد

وی عوامل تاثیرگذار در پیشی گرفتن برخی صنایع از سایرین در شرایط فعلی را اتفاقات پایان دهنده به بلاتکلیفی ها دانست و خاطرنشان کرد: میزان توان صنایع در مقابله با تحریم ها می تواند تعیین کننده زمان اتمام بلاتکلیفی آن صنعت نسبت به ادامه فعالیت خود باشد. علاوه بر آن قیمت کامودیتی هم بسیار مهم است؛ چراکه در روزهای اخیر نیز شاهد این بودیم که با تغییر مثبت قیمت نفت، بازار نیز واکنش مثبتی از خود نشان داد. این که این قیمت ها پایدار بماند و رشد کند یا پایین بیاید، می تواند موجب جذاب شدن سهام کالامحور صادراتی و جذاب شدن یا نشدن برخی صنایع شود.

این کارشناس بازار سرمایه علت افزایش فعالیت سرمایه گذاران حقیقی در شرایط فعلی را بحث ریسک پذیری عنوان کرد و با اشاره به معامله صنایع با P/E پایین در بین حقیقی ها افزود: وجود این نوع معاملات انگیزه اصلی سهامدارن حقیقی برای حضورشان در بازار سرمایه در شرایط فعلی است. همواره شاهد این بوده ایم در استقبال از سهام معمولا ابتدا حجم معامله گران حقیقی بالا می رود وسپس حقوقی ها وارد میدان می شوند.

بازار در انتظار توفیق در صادرات است

مدیرعامل “وصنعت” در خصوص ارزیابی خود از وضعیت بازار تا پایان سال گفت: این مساله بیش از این که تحت تاثیر عوامل درونی بازار باشد، تحت تاثیر عوامل بیرونی است که حدس آنها نیز به راحتی ممکن نیست. مثلا باید دید که تحریم در نهایت چقدر می تواند برای صادرات ما محدودیت ایجاد کند؟ در این میان ما چگونه می توانیم با اروپا و چین تعامل کنیم؟ ضمن این که باید ببینیم وضعیت فروش نفت ما چه می شود؟ این ها عوامل تاثیرگذاری است که در کنار آن بحث بازار بین المللی کامودیتی ها و جنگ تجاری بین آمریکا و چین نیز مطرح است.

وی افزود: اما اگر شرایط به همین منوال باشد و تغییر نکند و بنا را بر این بگذاریم که تحریم ها نیز تاثیر خود را گذاشته و آثار آن از این بیشتر نمی شود، می توانیم شاهد افزایش قیمت ها در بورس باشیم.