تولید ۵۶۱‌میلیارد مترمکعب گاز در پارس‌جنوبی

تولید ۵۶۱‌میلیارد مترمکعب گاز  در  پارس‌جنوبی
خلاصه اخبار

مدیرعامل مجتمع گاز پارس‌جنوبی از تولید، شیرین‌‌‌سازی و ارسال ۵۶۱‌میلیارد مترمکعب گاز شیرین به خطوط سراسری از مرداد ۱۴۰۰ تا پایان خرداد ۱۴۰۳ در دوران فعالیت دولت سیزدهم خبر داد.

به گزارش «شانا» احمد باهوش در تشریح عملکرد مجتمع گاز پارس‌جنوبی در این بازه زمانی گفت: تامین تجهیزات و قطعات حیاتی در مجتمع گاز پارس‌جنوبی با تمرکز بر توان سازندگان داخلی در اولویت قرارگرفت، به‌‌‌طوری که این مجتمع بزرگ گازی کشور برای سومین‌بار پیاپی رتبه نخست در همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان را در سطح وزارت نفت به‌دست آورده است. وی به‌عملکرد تولید مجتمع گاز پارس‌جنوبی در سه سال‌فعالیت دولت سیزدهم اشاره و اعلام کرد: متخصصان و کارکنان پرتلاش مجتمع گاز پارس‌جنوبی با استفاده از دانش و توان بومی و استفاده 100درصدی از کالاهای ایرانی توانستند از آغاز فعالیت دولت سیزدهم (مرداد1400) تا پایان خرداد امسال بیش از 561‌میلیارد مترمکعب گاز تولید، شیرین‌‌‌سازی و به خطوط سراسری کشور ارسال کنند. مدیرعامل مجتمع گاز پارس‌جنوبی در ادامه بیان کرد: وضع پالایشگاه‌های سیزده‌‌‌گانه مجتمع گاز پارس‌جنوبی از منظر ایمنی و توجه به محیط‌زیست مناطق پیرامونی در شرایط بسیار مطلوبی است و یکی از اولویت‌های مهم این شرکت همواره ارتقای سطح ایمنی، بهبود موارد محیط‌زیستی و پیشگیری از حوادث و صیانت از تاسیسات و نیروی انسانی بوده‌است.

باهوش به تولید میعانات گازی این مجموعه در هزار روز فعالیت دولت سیزدهم اشاره و تصریح کرد: از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تا پایان خرداد سال‌1403بیش از 732‌میلیون بشکه میعانات گازی در سراسر پالایشگاه‌های پارس‌جنوبی تولیدشده و نقش بسیار مهمی در شکوفایی اقتصاد کشور داشته‌است. وی با بیان اینکه داخلی‌‌‌سازی و بومی‌‌‌سازی قطعات و تجهیزات راهبردی پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس‌جنوبی در سه سال‌اخیر یکی از شاخصه‌‌‌های افتخار بزرگ‌ترین مجتمع گازی کشور است، گفت: این مجتمع سابقه‌‌‌ای ارزشمند و بزرگ در فناوری و بومی‌‌‌سازی دارد و بر همین اساس وابستگی‌‌‌ها را به‌صورت کامل قطع و بر توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان، ‌بار اولی‌‌‌ها و سازندگان ایرانی تمرکز کردیم. مدیرعامل مجتمع گاز پارس‌جنوبی همچنین به تولید محصول گوگرد در سه سال‌فعالیت دولت سیزدهم اشاره کرد و یادآور شد: در این مدت بیش از یک‌میلیون و 860‌هزار‌تن گوگرد دانه‌‌‌بندی‌‌‌شده مرغوب تولید شده‌است. به گفته‌‌‌ باهوش، در همین بازه زمانی فعالیت دولت سیزدهم، تولید بیش از 9‌میلیون و 820‌هزار‌تن پروپان، 6‌میلیون و 950‌هزار‌تن بوتان و 7‌میلیون و 100‌هزار‌تن اتان با موفقیت ثبت شده‌است. وی یادآور شد: کارکنان مجتمع گاز پارس‌جنوبی در سایه همدلی، کار گروهی و تکیه بر دانش نوآورانه برای عزت و شکوفایی کشور بهترین دستاوردها را در این مدت رقم زدند.

 

مرجع: دنیای اقتصاد