تولید در دی‌ماه افزایش یافت

تولید در دی‌ماه افزایش یافت
خلاصه اخبار

ارائه آمار تولید دو خودروساز بزرگ کشور به بورس مربوط به دی‌ماه سال‌جاری، مهر تاییدی بر اظهارات رضا رحمانی وزیر صمت در روزهای پایانی آذرماه، مبنی‌بر توقف روند نزولی تولید خودروسازان است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، سه شرکت ایران خودرو، سایپا و پارس‌خودرو با توجه به اینکه سهامی عام هستند به‌صورت ماهانه میزان تولید خود را به سازمان بورس ارائه می‌دهند. به این ترتیب طی دی‌ماه سال‌جاری این شرکت‌ها به ترتیب با رشد تولید ۸/ ۵، ۳/ ۴۵ و ۳/ ۷۳ درصدی مواجه بوده‌اند. همچنین آمارهای بورس حکایت از آن دارد که طی ۱۰ ماه سال‌جاری خودروسازان ۷۰۵هزار و ۳۳ دستگاه خودروی سواری تولید کرده‌اند.
شرکت ایران خودرو در دی‌ماه امسال توانسته ۲۲ هزار و ۳۴۵ دستگاه انواع محصولات خود را تولید کند. این شرکت در آذرماه در مجموع ۲۱ هزار و ۱۱۲ دستگاه خودرو تولید کرده بود. مقایسه آماری دی و آذرماه این شرکت گویای رشد تولید هزار و ۲۳۳ دستگاهی ایران خودرو است.
شرکت سایپا نیز در دی‌ماه ۹۷، در مجموع ۱۶ هزار و ۴۶۸ دستگاه انواع محصولات خود را در خطوط تولید تکمیل کرده است. این در حالی است که این شرکت در آذرماه سال‌جاری ۱۱ هزار و ۳۳۰ دستگاه خودرو تولید کرد؛ بنابراین شرکت سایپا توانسته در دی‌ماه سال‌جاری به نسبت آذر، مجموع تولیدات خود را ۵ هزار و ۱۳۸ دستگاه افزایش دهد. دو محصول پراید و تیبا در مجموع ۱۵ هزار و ۱۳۵ دستگاه از حجم تولیدات سایپا در دی‌ماه را به خود اختصاص داده‌اند؛ درحالی‌که این دو خودرو در ماه گذشته در مجموع ۹ هزار و ۹۴۶ دستگاه تولید شده بودند.
شرکت پارس‌خودرو زیرمجموعه سایپا، در دی‌ماه به نسبت ماه پیش از آن بیشترین رشد تولید را در میان سه خودروساز حاضر در بورس به خود اختصاص داده است. این شرکت در دهمین ماه از سال‌جاری در مجموع ۹ هزار و ۲۸ دستگاه از محصولات خود را در کارخانه تکمیل کرده است. در حالی که در آذرماه سال‌جاری مجموع تولید این شرکت عدد ۵ هزار و ۲۰۹ را نشان می‌دهد. با این حساب پارس‌خودرو توانسته تا در دی‌ماه به نسبت آذرماه امسال، ۳ هزار و ۸۱۹ دستگاه بیشتر خودرو تولید کند.