تراز تجاری کشور در ۹ ماهه امسال مثبت بوده است

تراز تجاری کشور در ۹ ماهه امسال مثبت بوده است
خلاصه اخبار

فهرست عناوین وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: به رغم تحریم دشمنان و انواع محدودیت‌ها، تراز تجاری ۹ ماهه کشور مثبت بوده است. به گزارش سیگنال به نقل از ایلنا، فرهاد دژپسند در دیدار با آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه دولت هفته ای دو جلسه اختصاصی با حضور رییس جمهور برای مدیریت بازار ارز، […]

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: به رغم تحریم دشمنان و انواع محدودیت‌ها، تراز تجاری ۹ ماهه کشور مثبت بوده است.

به گزارش سیگنال به نقل از ایلنا، فرهاد دژپسند در دیدار با آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه دولت هفته ای دو جلسه اختصاصی با حضور رییس جمهور برای مدیریت بازار ارز، تورم و نقدینگی و تامین اعتبار واحدهای تولیدی برگزار می کند، گفت: با این تفاسیر فکر می کنیم بتوانیم روند بازارهای مذکور را به گونه ای مدیریت کنیم که از دغدغه های بحق مردم و مراجع عظام کاسته شود.
وی با اشاره به کاهش نرخ بیکاری از ۱۲.۶ درصد در سه ماهه دوم امسال به ۱۲.۲ درصد در سه ماهه سوم، این امر را یکی از نشانه های امیدوارکننده بهبود شرایط اقتصادی در نتیجه پیگیری های مداوم دولت دانست.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه در حال حاضر تیم اقتصادی دولت کاملا یک‌دست بوده و هماهنگی‌های کاملی بین سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد وجود دارد، اظهار داشت: این امر می تواند به امیدواری ها برای رفع مشکلات ناشی از تحریم ها بیفزاید.
دژپسند با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا تصریح کرد: دشمن برای ضربه به میهن اسلامی ایران فشار اقتصادی وارد می کند و تحریم های شدیدی علیه ما اعمال می کند.
وی با اشاره به افزایش فشارهای اقتصادی دشمن در راستای جلوگیری از حرکت نظام اسلامی خاطرنشان کرد: تراز تجاری کالاهای اساسی در حوزه اقتصاد اهمیت بسیاری دارد که در این مورد نیز دستاوردهای قابل توجهی داشته‌ایم.
این عضو دولت تدبیر و امید اضافه کرد: افزایش نرخ ارز در نیمه اول سال جاری سبب شد که در حوزه‌های مختلف شاهد افزایش قیمت‌ها باشیم و در عرصه تولید نیز با مشکلاتی روبرو شویم، اما دولت ورود با قدرتی داشت و برای رسیدن به ثبات تلاش‌های بسیاری را دنبال کرد که در آبان و آذر تورم ماهانه از هفت درصد به ۲.۵ درصد کاهش یافت.
دژپسند با تاکید بر اینکه نباید از آموزه‌های دینی در حوزه اقتصاد غافل شویم، ابراز داشت: در مجموعه وزارت اقتصاد با تشکیل هسته اندیشه‌ورزی “کاربست آموزه های دینی در حوزه اقتصاد” تلاش کرده ایم تا به آموزه‌های دینی در بخش‌های مختلف اقتصادی توجه بیشتری داشته باشیم.
آیت الله جعفر سبحانی در ادامه این جلسه، طی سخنانی بیان کرد: در اسلام، اقتصاد، زیربنا نیست اما اصلی بسیار مهم است.
وی با اشاره برخی اشکالات نظام بانکی، خواستار رسیدگی و توجه بیشتر دولت به رفع مشکلات از جمله هدایت منابع بانکی به سمت فعالیت های تولیدی شد.