تحدید سود روز شمار بانکی، فرصت بازار سرمایه

تحدید سود روز شمار بانکی، فرصت بازار سرمایه
خلاصه اخبار

فهرست عناوین مدیر سرمایه گذاری شرکت توسعه گوهران امید درباره حذف سود روز شمار و کاهش جذابیت سپرده گذاری در بانک ها گفت: با اتخاذ چنین سیاستی انتظار می رود از میزان سپرده گذاری در بانک ها کاسته شود و به تدریج صاحبان نقدینگی به دنبال روش های دیگر سرمایه گذاری رفته و بورس بتواند […]

مدیر سرمایه گذاری شرکت توسعه گوهران امید درباره حذف سود روز شمار و کاهش جذابیت سپرده گذاری در بانک ها گفت: با اتخاذ چنین سیاستی انتظار می رود از میزان سپرده گذاری در بانک ها کاسته شود و به تدریج صاحبان نقدینگی به دنبال روش های دیگر سرمایه گذاری رفته و بورس بتواند یکی از مقاصد مهم جذب نقدینگی این افراد باشد.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، غلامرضا جواشی، ابلاغ سیاست اخیر بانک مرکزی و چشم انداز مبهم سرمایه گذاری را مهمترین عامل کاهش جذابیت سپرده گذاری در بانک ها عنوان کرد و گفت: افزایش کنترل حساب های سپرده و جلوگیری از اعطای سود بی دلیل بانک ها به این نوع حسابها در نهایت موجب خروج بخشی ازسرمایه ها از بانک ها می شود. که این موضوع به معنای ورود نقدینگی سرگردان به سایر بازار ها است. در این شرایط باید برای جذب این نقدینگی در بازارهای مولدی همچون بورس برنامه شود.
ضوابط کنترلی بانک مرکزی به نفع ثبات بازارهاست
جواشی با اشاره به ایجاد برخی ضوابط کنترلی از سوی بانک مرکزی اظهار کرد: بانک مرکزی برخی سختگیری هایی را اِعمال کرده است؛ به عنوان مثال اعلام شد که هر کد ملی می تواند تنها صد میلیون تومان در روز خرید کند یا بیش از ۵۰ میلیون تومان نقل و انتقال ممنوع است.
وی ادامه داد: این مسائل می تواند به توازن در بازارهای مختلف اعم از بازار سرمایه، پول، ارز و طلا منجر شود. اما از آن جایی که به دلیل اجرای برخی سیاست ها طی ماه های اخیر در بازار طلا و ارز ثباتی نسبی ایجاد شده و سرمایه گذاری در این بازار ها نیز با محدودیت های قانونی مواجه است، احتمال این وجود دارد که بخشی از بسیاری از نقدینگی خارج شده از بانک ها به سمت بورس حرکت کند.
مدیر سرمایه گذاری شرکت توسعه گوهران امید، خاطرنشان کرد: تورم عددی است که اختلاف نظر بر سر آن زیاد است. با فرض این که عدد مشخصی است که همه بر روی آن توافق دارند، نرخ سود بانک ها باید تناسبی با تورم داشته باشد، یعنی باید گپی بین نرخ سپرده و تسهیلات وجود داشته باشد تا بانک سودآور بماند.
وی ادامه داد: تا به امروز بانک ها این تناسب را در نظر نمی گرفتند و نرخ های سپرده و تسهیلات متناسب با تورم تعیین نمی شد. بانک ها برای گذران وضعیت خود، نرخ های رقابتی بی منطقی را تعیین می کردند که این مساله نتیجه ای جز افزایش نرخ سود و افزایش نقدینگی نداشت.
جواشی افزود: اکنون با سیاست های جدید، نقدینگی از بانک ها خارج می شود و چون بازار ارز و طلا دیگر گنجایش جولان نقدینگی را ندارد، منابع احتمالا به سمت بازارهای دیگر از جمله بورس روانه می شود.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به شرایط فعلی بازار سهام تصریح کرد: به دنبال اجرای سیاست حذف سود روزشمار سپرده ها مسیر جذب و پذیرش نقدینگی در بازار سرمایه هموارتر شده اما بورس زمانی می تواند مقصد نقدینگی های سرگردان باشد که جذاب و با ثبات باشد.