تجارت جهانی مس در ماه سپتامبر با کاهش چشمگیری مواجه شد

تجارت جهانی مس در ماه سپتامبر با کاهش چشمگیری مواجه شد
خلاصه اخبار

تجارت کنسانتره مس در جهان که متاثر از صادرات کنسانتره مس از شیلی و واردات آن به چین است، در سال‌های 2017 و 2018 با نوساناتی همراه بود. از دلایل مهم این نواسانات می‌توان به اعتصابات کارگری در معادن مختلف جهان از جمله اسکوندیدای شیلی و وقفه‌های تولیدی در سال 2017 و شرایط نامساعد آب و هوایی شیلی در سه ماهه نخست سال و همچنین وقوع تنش‌های تجاری میان چین و ایالات متحده در سال 2018 اشاره کرد.

به‌گزارش سیگنال به نقل از «فلزات آنلاین»، تجارت جهانی کنسانتره مس از آغاز سال 2017 تا پایان سال 2018 روند نوسانی داشته است. نمودار 1، تجارت ماهانه کنسانتره مس را در دو سال 2017 و 2018 نشان می‌دهد. با نگاهی اجمالی به شش ماهه دوم سال 2018، تجارت ماهانه کنسانتره مس در جهان در ماه جولای به بالاترین حد خود در سال 2018 و به رقم نزدیک به 3 میلیون تن رسیده است؛ این در حالی است که تجارت این ماده در ماه سپتامبر تا رقم 2 میلیون تن کاهش یافت. به‌طور کلی میانگین ماهانه تجارت جهانی کنسانتره مس در نیمه دوم سال 2018، برابر با 2 میلیون و 600 هزار تن بوده است. میانگین نرخ رشد ماهانه تجارت جهانی کنسانتره مس در نیمه دوم سال 2018 برابر با منفی 0.9 درصد برآورد شد.

از آنجایی که کشور شیلی به‌دلیل بهره‌مندی از بیشترین ذخایر مس در جهان، با سهم 30 درصدی از عرضه جهانی مس بزرگ‌ترین صادرکننده این ماده در جهان و معدن مس اسکوندیدای این کشور، بزرگترین معدن مس در جهان است، بدون شک، تغییر در تولیدات و تجارت کنسانتره مس این کشور بر روند تجارت جهانی آن تاثیرگذار است. اهمیت این کشور در عرضه مس به‌گونه‌ای است که در صورت بروز هر گونه وقفه در تولید معادن آن، عرضه این فلز پرکاربرد با مشکلات اساسی روبه‌رو می‌شود. همان‌طور که در نمودار 1 قابل مشاهده است، در شش ماهه دوم سال 2018، صادرات کنسانتره شیلی با یک فراز و نشیب همراه بود که همین نوسان، باعث تغییر در تجارت کنسانتره مس در سراسر جهان شده است.

در ماه نوامبر سال 2017، جو سیاسی حاکم بر شیلی با انتخابات ریاست جمهوری تغییر کرد و رونق تولید و صادرات از نتیجه انتخابات این کشور قابل پیش‌بینی بود. انتظار می‌رفت که تاثیر این تحول در تجارت مس در نیمه دوم سال 2018 نمود پیدا کند و همین‌طور هم شد؛ به‌طوری که در ماه جولای سال 2018، میانگین ماهانه تجارت کنسانتره مس در شیلی به رقم یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار تن رسید که بیشترین مقدار در 2 سال اخیر بود و در مقایسه با ماه جولای سال 2017، افزایش 51 درصدی از خود نشان می‌داد.

مطابق نمودار 1، رقم صادرات ماهانه کنسانتره مس از شیلی در ماه سپتامبر، افت شدیدی را نشان می‌دهد؛ به‌گونه‌ای که صادرات کنسانتره فلز سرخ در این ماه به 548 هزار تن کاهش یافت و این رقم، تقریبا برابر با نصف صادرات ماه پیش از آن بود. به دلیل تشدید تنش‌های تجاری میان چین و ایالات متحده و کاهش شدید قیمت فلزات از جمله مس، میزان صادرات شیلی کاهش پیدا کرد؛ همچنین وقوع حادثه آتش‌سوزی در معدن مس اسپنس این کشور و توقف تولید این معدن، در افت میزان صادرات شیلی بی‌تاثیر نبود.

تجارت جهانی مس در ماه سپتامبر با کاهش چشمگیری مواجه شد

منبع: felezatonline.ir

برچسب‌ها