تایید مصوبه شورای عالی بورس با موضوع منع مالکیت انحصاری اشخاص در شرکت‌های تامین سرمایه، توسط دیوان عدالت اداری

تایید مصوبه شورای عالی بورس با موضوع منع مالکیت انحصاری اشخاص در شرکت‌های تامین سرمایه، توسط دیوان عدالت اداری
خلاصه اخبار

مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار با موضوع منع مالکیت انحصاری اشخاص در شرکت‌های تأمین سرمایه،توسط دیوان عدالت اداری تائید شد.

محمد جوانمردی، مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) گفت: در پی طرح شکایت یک موسسه حقوقی در دیوان عدالت اداری با موضوع «ابطال صورتجلسه 10آبان 1401 شورای عالی بورس و اوراق بهادار در خصوص ایجاد محدودیت در نقل و انتقال سهام شرکت‌های تامین سرمایه»، هیات تخصصی اداری و امور عمومی دیوان عدالت اداری، مصوبه فوق را منطبق بر قانون و تصویب آن را در حدود صلاحیت و اختیارات شورای عالی بورس و اوراق بهادار دانسته و درخواست ابطال مصوبه را رد کرد.

وی، در توضیح این موضوع خاطرنشان کرد: مصوبه 10 آبان1401 شورای عالی بورس و اوراق بهادار مقرر کرده است که حضور حداقل سه گروه سهامداری مستقل با حداکثر 30 درصد و در مجموع 75 درصد سهام در تاسیس شرکت‌های تامین سرمایه الزامی است. مطابق این مقرره، نصاب‌های فوق در خصوص نقل و انتقال سهام شرکت‌های تامین سرمایه در حال فعالیت نیز لازم‌الاتباع است.

جوانمردی در ادامه بیان کرد: شورای عالی بورس و اوراق بهادار به عنوان بالاترین رکن بازار اوراق بهادار و نهاد صالح تصویب سیاست‌های کلان آن بازار، با تنظیم این مصوبه در صدد حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و ساماندهی و حفظ بازار شفاف و منصفانه اوراق بهادار از طریق ایجاد فضای رقابت و جلوگیری از انحصار در تشکیل و مدیریت شرکت‌های تامین سرمایه به عنوان مصداقی مهم از نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه بوده و بر همین اساس این مصوبه هم‌سو و مطابق با خط مشی کلی و سیاست‌های مقرر در «قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی» به تصویب رسیده است.

وی در ادامه افزود: دیوان عدالت اداری نیز با رد ادعای شاکی و با پذیرش صلاحیت شورای عالی بورس و اوراق بهادار در تصویب مقرره فوق، اینگونه استدلال کرده است که مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار در خصوص شرکت‌های تامین سرمایه به عنوان یکی از انواع نهادهای مالی، مبتنی بر اصول کلی و احکام و قواعد انحصارزدایی موضوع قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و قانون بازار اوراق بهادار بوده است و برای جلوگیری از مالکیت انحصاری اشخاص در شرکت‌های تامین سرمایه و در راستای تعمیق بازار و حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و در مقام اعمال تکالیف نظارتی شورای عالی بورس و اوراق بهادار تصویب شده است. از این رو، این مقرره مغایرتی با قانون نداشته و خارج از حدود اختیارات آن شورا نیست بنابراین، رای به رد شکایت و عدم ابطال مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار صادرشده است.

مرجع: پایگاه خبری بازار سرمایه