بوی بهبود ز اوضاع جهان می‌شنوند؟

بوی بهبود ز اوضاع جهان می‌شنوند؟
خلاصه اخبار

اکوایران: جدیدترین مطالعات بازوی پژوهشی اتاق ایران خبر از بوی بهبود محیط کسب‌وکار در سال 1402 از نگاه فعالان اقتصادی می‌دهد. روندی که برخی فعالان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند در سال جاری کماکان رشد کند.

به گزارش اکوایران؛ طبق نتایج طرح ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی مرتبط با محیط کسب‌وکار در سال 1402، شاخص ملی عدد 4.71 گزارش شد. این عدد نشان از رضایت جزئی فعالان اقتصادی از عملکرد دستگاه های اجرایی کشور نسبت به سال 1401 می‌دهد. 

عدد سال گذشته 4.81 بود. هرچه کل به عدد یک نزدیک تر نشان از رضایت کامل و هرچه به 10 نزدیکتر نشان از عدم نارضایتی مطلق است.

طبق داده‌های موجود از 18 دستگاه اصلی مورد بررسی سه دستگاه «سازمان بهزیستی کشور»، «نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران» و «سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور» بیش‌ترین امتیاز مثبت را از فعالان کسب و کار گرفته بودند. در مقابل «بانک مرکزی جمهوری اسلامی»، «شهرداری‌ها» و «سازمان امور مالیاتی کشور» کمترین میزان رضایت را نسبت به عملکرد سایر دستگاه‌ها به دست آورده بودند.

نمره منفی برای کدام سازمان‌های فرعی ثبت شد؟

همچنین در بین 44 دستگاه اجرایی، سازمان و نهاد مورد پرسش (اصلی و فرعی) در این طرح در سال 1402، سه دستگاه اجرایی «سازمان انرژی اتمی (فرعی)»، «مرکز آمار ایران (فرعی)» و «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (اصلی)» به ترتیب دارای کمترین میزان ارتباط کاری با فعالان اقتصادی معرفی شده‌اند و در مقابل سه دستگاه اجرایی «بانک‌های دولتی (فرعی)»، «سازمان امور مالیاتی کشور (اصلی)» و «وزارت صنعت، معدن و تجارت (اصلی)» دارای بیشترین ارتباط کاری با فعالان اقتصادی شرکت‌کننده در این طرح بوده‌اند.

برترین استان

درضمن بر اساس نتایج طرح در سال 1402، میزان رضایت فعالان اقتصادی در بخش کشاورزی از عملکرد دستگاه‌های اجرایی در مقایسه با رضایت فعالان اقتصادی در بخش‌های خدمات و صنعت، نامناسب‌تر ارزیابی شده است.

untitled

 

مرجع: اکو ایران

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *