بلاک چین و تحولات ایجاد شده در حوزه ارزهای دیجیتال مهم‌ترین محور همایش بانکداری الکترونیک

بلاک چین و تحولات ایجاد شده در حوزه ارزهای دیجیتال مهم‌ترین محور همایش بانکداری الکترونیک
خلاصه اخبار

هشتمین همایش بانکداری الکترونیک با موضوع انقلاب بلاک چین با بحث و تبادل‌نظر در رابطه با آخرین تحولات صنعت بانکداری الکترونیک برگزار می‌شود.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری شما نیوز، علی دیواندری روز دوشنبه در نشست خبری هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، با اشاره به برگزاری این همایش در روزهای ۹ و ۱۰ بهمن ماه، اظهار کرد:
هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع انقلاب بلاک چین در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار خواهد شد که مهم‌ترین هدف آن، بحث و تبادل‌نظر در خصوص آخرین تحولات صنعت بانکداری الکترونیک است.
دیواندری گفت:
فناوری بلاک چین و دفاتر توزیع شده،ارزهای دیجیتالی، سامانه‌های پرداخت جایگزین، فناوری‌های مالی، پرداخت و بانکداری باز، تقلب، پول‌شویی، کلاه‌برداری و روش‌های مقابله با آن و تحول دیجیتال، مهم‌ترین محورهای هشتمین همایش بانکداری الکترونیک هستند.

بلاک چین و تحولات ایجاد شده در حوزه ارزهای دیجیتالی مهم‌ترین محور همایش بانکداری الکترونیک
وی اهداف این همایش را تبیین و بررسی روندهای صنعت بانکداری و پرداخت با استفاده از فناوری بلاک چین، روندهای بین‌المللی بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، تحولات ایجاد شده در حوزه فناوری اطلاعات با فناوری بلاک چین، موانع و چالش‌های پیش‌روی صنعت بانکداری و پرداخت، تحولات ایجاد شده در حوزه ارزهای دیجیتالی و فضای جدید کسب و کار مالی خواند.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به محورهای این همایش دو روزه، تصریح کرد:
فناوری بلاک چین و دفاتر توزیع شده، ارزهای دیجیتالی، سامانه‌های پرداخت جایگزین، فناوری‌های مالی، پرداخت و بانکداری باز، تقلب، پول‌شویی، کلاه‌برداری و روش‌های مقابله با آن و تحول دیجیتال مهم‌ترین محورهای این همایش هستند.
دیواندری ادامه داد:
در این همایش تلاش می‌کنیم به این سؤال پاسخ داده شود که این پول‌های دیجیتالی تهدیدی به شمار می‌روند یا اینکه مکمل پول‌های سنتی هستند، همچنین مسائل فقهی و شرعی و کاربری این ارزهای دیجیتالی و چالش‌های قانونی آن بحث و بررسی خواهد شد.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی همچنین گفت:
اگر نگران آثار سوء و تهدیدهای «ارزهای دیجیتالی» هستیم باید برای آن اندیشید، مقررات گذاری کرده و تصمیم شفاف بگیریم.
دیواندری افزود:
این فضا امکانات خوبی برای استفاده از «ارزهای دیجیتالی» ملی ایجاد می‌کند، اما در کشور هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده است.
وی اظهار کرد:
بسیاری از کشورها امروز «ارزهای دیجیتالی» را به رسمیت شناخته و برای آن مقررات گذاری کرده‌اند؛ ما نیز باید با این واقعیت کنار بیاییم و با پذیرفتن و مقررات گذاری، آثار سوء آن را کمتر کنیم.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی درباره طراحی ارز دیجیتال در پژوهشکده پولی و بانکی گفت:
«نمی‌خواهیم به‌طور مستقل «ارزهای دیجیتالی» طراحی و اجرا کنیم؛ کاری که انجام شده زمانی عملیاتی می‌شود که بانک مرکزی علاقه‌مند به ایجاد «ارزهای دیجیتالی» ملی باشد.»
وی تاکید کرد:
در شرایط کنونی ایران «ارزهای دیجیتالی» را به رسمیت نمی‌شناسد و مجوز فعالیت به آن نمی‌دهد.
دیواندری درباره اینکه آیا می‌توان با «ارزهای دیجیتالی» تحریم‌ها را دور زد، گفت:
این انتظار واقعی نیست، چون «ارز دیجیتالی» در دنیا فراگیر نشده است.

وی تأکید کرد:
هرچند «ارز دیجیتالی» دور از نظارت بانک مرکزی است اما حجم عملیات ارزی ما به‌گونه‌ای نیست که تحریم‌ها را دور بزنیم.
وی همچنین با اشاره به مطالعات این پژوهشکده درباره حذف چهار صفر از پول ملی، گفت: پژوهشکده در گذشته زمانی که حذف صفر مطرح بود، مطالعه‌ای را انجام داد و گزارش آن به بانک مرکزی ارائه شد، اما بحث حذف چهار صفر جدید بود و دلیل آن لایحه قانون بانکداری است که رییس‌کل هم توضیح دادند که کاری طولانی و زمان‌بر خواهد بود.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه موضوع کارمزد حل‌نشده و نباید از دستور کار خارج شود، گفت:
اگر در حوزه کارمزد تصمیم مناسبی نگیریم، سرمایه‌گذاری در آی‌تی با مشکل مواجه می‌شود.
دیواندری افزود:
بانک مرکزی از پژوهشکده خواسته در این حوزه مطالعه کند و پروژه‌ای در پژوهشکده شکل گرفته و در حال انجام است که نتایج آن به بانک مرکزی ارائه می‌شود، البته مقاومت‌هایی در این حوزه وجود دارد و اگر فکری نکنیم با مشکل مواجه می‌شویم.
وی ادامه داد:
سیستم بانکداری ما کارمزد محور نیست و از سود تسهیلات درآمد کسب می‌کند، اما این سیستم در دنیا متفاوت است و نرخ‌های سود تسهیلات یک درصد تا یک و نیم درصد بالاتر لحاظ می‌شود، اما در ایران نرخ تسهیلات باید بالا باشد، چون کارمزد مبنا نیست.