بازدهی ۴۸ درصدی صندوق طلای تابان تمدن بالاتر از طلا، سکه و دلار

بازدهی ۴۸ درصدی صندوق طلای تابان تمدن بالاتر از طلا، سکه و دلار
خلاصه اخبار

صندوق سرمایه‌گذاری طلای تابان تمدن در سه ماه منتهی به ۱۸ فروردین، بازدهی ۴۸ درصدی نصیب سرمایه گذاران کرد که بالاتر از سکه، طلا و دلار بود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، بررسی‌های 3 ماهه منتهی به 18 فروردین بازار طلا، سکه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا نشان می‌دهد در این مدت طلای 18 عیار 43.6 درصد، سکه تمام 47.6 درصد و صندوق سرمایه‌گذاری طلای تابان تمدن 48 درصد بازدهی نصیب سرمایه‌گذاران کرد.

بر اساس این گزارش، صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا طی این مدت بطور میانگین بازدهی 45 درصدی را نصیب سرمایه‌گذاران کردند درحالی که صندوق سرمایه‌گذاری طلای تابان تمدن توانست با بازدهی 48 درصد، بالاتر از میانگین سود این بازار، بازدهی بهتری نصیب سرمایه‌گذاران کرده و در میان 5 صندوق برتر طلای بازار سرمایه قرار گیرد.

در روند صعودی طلا و دلار، صندوق‌های طلا بهترین گزینه خرید هستند. روند قیمتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا و مقایسه آن با قیمت طلا، نشان از همبستگی مثبت میان این دو متغیر دارد. هرگاه طلا حرکت صعودی یا نزولی را آغاز کند، صندوق‌های طلا نیز در جهت حرکت طلا گام برمی‌دارند.

همچنین طی یک‌ ماهه منتهی به 18 فروردین، طلای 18 عیار 15.4 درصد، سکه تمام 21.1 درصد و صندوق سرمایه‌گذاری طلای تابان تمدن 23.9 درصد بازدهی داشت.

عوامل اثرگذار بر قیمت طلا و صندوق‌های طلا

1- قیمت جهانی طلا: قیمت طلا در بازار جهانی یکی از اصلی‌ترین عوامل تعیین کننده قیمت طلا در ایران است. تغییرات در قیمت طلا در بازار جهانی مستقیماً بر قیمت طلا در ایران اثر می‌گذارد.

2- نرخ ارز: ارتباط مستقیمی بین قیمت طلا و نرخ ارز وجود دارد، زیرا بیشتر معاملات طلا در ایران به دلار آمریکا صورت می‌گیرد. بنابراین تغییرات در نرخ ارز قیمت طلا را تحت اثر قرار می‌دهد.

3- عرضه و تقاضا در بازار داخلی: عرضه و تقاضا در بازار داخلی نیز می‌تواند بر قیمت طلا اثرگذار باشد. افزایش تقاضا ممکن است منجر به افزایش قیمت طلا شود در حالی که افزایش عرضه ممکن است باعث کاهش قیمت طلا شود.

4- سیاست‌های دولت : سیاست‌های دولتی و تصمیمات مالیاتی نیز بر قیمت طلا اثرگذار هستند. به‌عنوان مثال اعمال مالیات‌های جدید بر روی معاملات طلا و سایر کالا و خدمات قیمت طلا را تحت تاثیر قرارخواهد داد.

5- وضعیت اقتصاد کلان: عواملی مانند رشد اقتصادی، نرخ تورم، بیکاری، وضعیت بازار کار، و حتی وضعیت سیاسی می‌توانند بر قیمت طلا اثرگذار باشند.

6- نرخ بهره‌ها: تغییرات در نرخ بهره‌ها می‌تواند اثر مستقیمی بر تقاضا برای سرمایه‌گذاری‌های مختلف از جمله سرمایه‌گذاری در طلا، داشته باشد. افزایش نرخ بهره‌ها ممکن است باعث کاهش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در طلا شود.

7-تغییرات سیاست‌های خارجی: تحریم‌ها، توافق‌نامه‌های بین‌المللی، وضعیت سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی و سایر عوامل خارجی بر قیمت طلا در ایران اثرگذار هستند.

بطورکلی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا ابزاری هستند که به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهند بدون نیاز به خرید مستقیم طلای فیزیکی به‌سادگی در بازار طلا سرمایه‌گذاری کنند. این صندوق‌ها تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می‌کنند و معاف از مالیات هستند.

برای دریافت اطلاعات دقیق و سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری‌ طلای تابان تمدن با نماد “تابش” به سامانه آنلاین آی‌بی‌تریدر (IBtrader) ، کارگزاری‌ های فعال بورسی و اپلیکیشن آی‌بی‌شاپ مراجعه کنید.

مرجع: بورس پرس