بازدهی مثبت شاخص صنعت بیمه و صنعت رایانه! /نقشه بازدهی صنایع بورسی در اردیبهشت 1403

بازدهی مثبت شاخص صنعت بیمه و صنعت رایانه! /نقشه بازدهی صنایع بورسی در اردیبهشت 1403
خلاصه اخبار

اکوایران: بازار سهام در اردیبهشت ماه امسال هم چالش‌های متعددی را تجربه کرد اما در انتهای این ماه تراز شاخص صنعت بیمه و رایانه بالاتر از ابتدای اردیبهشت ماه قرار داشت.

به گزارش اکوایران، بازار سهام در اردیبهشت ماه امسال نیز با چالش‌هایی مواجه بود و در واقع روند صعودی اسفند و فروردین ماه، در اردیبهشت ماه اصلاح شد. سال 1402 نیز روندی مشابه را تجربه کردیم. اردیبهشت ماه امسال تفاوتی نیز با اردیبهشت ماه 1402 داشت. در سال 1402 ما تنها با چالش‌های داخلی مواجه بودیم و نرخ گاز خوراک موجب افت تراز شاخص‌ها و ورود به یک روند اصلاحی شد.

اردیبهشت ماه امسال پس از تشدید تنش‌های خاورمیانه آغاز شد و چالش‌ها فقط به داخل محدود نمی‌شد. در ابتدای اردیبهشت ماه تراز شاخص‌های سهامی ریزش انتهای فروردین ماه را که با تشدید تنش‌های خاورمیانه ایجاد شده بود، جبران کرد. اما چیزی نگذشت که شاخص کل بورس تهران وارد روندی اصلاحی شود و با چالش کاهش نرخ ارز در بازار آزاد و بند س تبصره 6 قانون بودجه 1403 مواجه شد.

بازدهی خیره‌کننده شاخص صنعت بیمه

در بین شاخص 30 صنعت بزرگ بورس تهران، 10 صنعت بازدهی بهتری به نسبت متوسط بازار داشتند و دو صنعت نیز رشد تراز داشتند. صنعت بیمه و صندوق‌های بازنشستگی با 4.5 درصد افزایش تراز توانست بیشترین بازدهی را در بین 30 صنعت بزرگ به ثبت برساند. صنعت رایانه نیز با رشد تراز نزدیک به یک درصد، دومین بازدهی مثبت را در بین شاخص این 30 صنعت به ثبت رساند.

030301

صنایع انبوه‌سازی، شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی، فلزات اساسی و فرآورده‌های نفتی نیز از جمله صنایع سنگینی بودند که ریزش تراز کمتری به نسبت شاخص هم‌وزن در اردیبهشت ماه تجربه کردند.

صنایع استخراج کانه‌های فلزی، محصولات شیمیایی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و صنعت خودرو و ساخت قطعات نیز از جمله صنایع سنگینی بودند که در اردیبهشت ماه ریزش تراز بیشتری به نسبت شاخص کل داشتند. بیشترین ریزش تراز نیز در بین شاخص این 30 صنعت به صنعت رادیویی با 10.8 درصد و پس از آن به صنایع زراعت و قند و شکر، با بازدهی منفی 9.9 درصدی و منفی 9.8 درصدی تعلق گرفت.

خبر مرتبط
بازدهی بورس در اردیبهشت ماه 1403
بازدهی بورس در اردیبهشت ماه 1403

اکوایران: در اردیبهشت ماه بازدهی ماهانه بورس منفی شد و روند خروج سرمایه حقیقی از بازار سهام تداوم داشت و شاهد خروج هزار و 664 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم.

مرجع: اکو ایران