انجام بیش از ۲۹۰۰ مورد بازرسی در ایام اربعین/ تشکیل ۷۱۸ پرونده در نقاط مرزی

انجام بیش از ۲۹۰۰ مورد بازرسی در ایام اربعین/ تشکیل ۷۱۸ پرونده در نقاط مرزی
خلاصه اخبار

مدیر کل حوزه ریاست و امور استان‌های سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان از انجام بیش از ۲۹۰۰ مورد بازرسی در ایام اربعین و تشکیل ۷۱۸ پرونده در نقاط مرزی در پی بازرسی ادارات صمت استان‌های مرزی از جمله کرمانشاه، کردستان، خوزستان و ایلام در اربعین امسال خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمد ابراهیم امینیان درباره اقدامات و فعالیت‌های ادارات صمت استان‌های مرزی از جمله کرمانشاه، کردستان، خوزستان و ایلام در اربعین امسال، گفت: یکی از اقدامات ادارات کل صمت استان‌های معین برگزاری مانورهای بازرسی از واحدهای صنفی و اجرای طرح‌های نظارتی در سطح استان‌های یاد شده در ایام اربعین با هدف برخورد با تخلفات صنفی و اقتصادی و حمایت از شهروندان بوده است.

مدیر کل حوزه مدیرعامل و هماهنگی امور استان‌های سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه در این بازه زمانی 2928 بازرسی موردی از واحدهای صنفی تولیدی و خدماتی استان‌ها صورت گرفته، گفت: یکی دیگر از مواردی که در این ایام مورد توجه قرار گرفته رصد، نظارت و اهتمام ویژه به موضوع حمل و نقل اعم از هوایی، ریلی، جاده‌ای و پایانه‌های مسافربری است.

وی برگزاری گشت‌های مشترک نظارت بر اصناف را از دیگر اقدامات انجام شده در استان‌های مذکور برشمرد و خاطرنشان کرد: بازرسان این استان‌ها در اربعین امسال با هدف نظارت و برخورد با تخلفات احتمالی واحدهای صنفی و غیرصنفی اقدام به برگزاری گشت مشترک سیار با همراهی نمایندگان دیگر دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان راهداری، نیروهای انتظامی و … کردند. در همین راستا بازرسان استان‌های معین به منظور جلوگیری از سوءاستفاده افراد خاطی و افزایش غیرقانونی قیمت‌ها و ساماندهی و تامین ناوگان حمل و نقل به مقاصد پایانه‌های مرزی عراق و با هدف صیانت از حقوق مصرف کنندگان و عزاداران حسینی، در کنار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و دیگر دستگاه‌های ذیربط با تشکیل گشت‌های ویژه اربعین و نظارت ویژه بر روی قیمت بلیت هواپیما، اتوبوس و قطارها انجام شد.

امینیان اضافه کرد: این میزان بازرسی‌های موردی و نوبه‌ای انجام شده از مراکز و بنگاه‌های اقتصادی در مدت یاد شده با 1811 گشت مشترک بازرسی و تشکیل 718 پرونده در نقاط مرزی استان‌های یادشده صورت گرفته است.

مدیر کل حوزه ریاست سازمان حمایت در ادامه با بیان اینکه در این گشت‌های مشترک از پایانه‌های حمل و نقل مسافر، واحدهای صنفی و اقامتی، پارکینگ‌های خودرویی و … بازرسی شده که تعدادی از اماکن موصوف دارای تخلفاتی شامل گرانفروشی، کم فروشی، عدم درج قیمت و … بودند، اظهار کرد: در این راستا با تنظیم گزارش تخلف پرونده‌ها جهت رسیدگی به اداراه تعزیرات این استان‌ها ارجاع شد. در حوزه حمل و نقل تنها در استان ایلام 28 شرکت تعاونی مسافربری برون شهری که مصوبه ستاد اربعین در زمینه دریافت حق کمیسیون را اجرا نمی‌کردند و تخلف آنها محرز شده بود، پس از تشکیل پرونده، به تعزیرات حکومتی معرفی شدند. ارزش پرونده تخلف شرکت‌های تعاونی مسافربری برون شهری این استان 12 میلیارد و 500 میلیون ریال بود.

گفتنی است؛ طبق قانون نظام صنفی گران‌فروشی، کم‌فروشی، تقلب، احتکار، عرضه خارج از شبکه عدم اجرای ضوابط قیمت‌گذاری و توزیع، فروش اجباری، ‌عدم درج قیمت و عدم صدور صورتحساب از جمله مهم‌ترین تخلفات صنفی است.

مرجع: ایسنا