افزایش سود آوری در سایه شناسایی سود تسعیر ارز

افزایش سود آوری در سایه شناسایی سود تسعیر ارز
خلاصه اخبار

در حالی که بیمه پاسارگاد در 9 ماهه نخست سال 1396 تنها موفق به شناسایی 333 میلیارد ریال سود خالص شده است.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، پس از شناسایی سودهای ناشی از تسعیر ارز توسط شرکت‌های صادرات محور، ظاهرا شرکت‌های بیمه‌ای هم از این محل منتفع و به شناسایی سودهای غیر عملیاتی چشمگیر در صورت‌های مالی خود از این محل می پردازند.

در حالی که بیمه پاسارگاد در 9 ماهه نخست سال 1396 تنها موفق به شناسایی 333 میلیارد ریال سود خالص گردیده بود در 9 ماهه نخست سال جاری به لطف شتاسایی تفاوت نرخ ارز، سود خالصی 1.771 میلیارد ریالی را روانه بازار سرمایه کرده است.

نکته قابل ذکر در صورت‌های مالی 9 ماهه شرکت بیمه پاسارگاد می توان به سهم 80 درصدی سودهای غیر عملیاتی تسعیر ارز از کل سود خالص شرکت و رشد قابل توجه حجم درآمدهای سرمایه‌گذاری حاصل از محل ذخایر فنی (بیش از 1060 میلیارد ریال افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل) اشاره کرد.

افزایش چشمگیر درآمدهای سرمایه‌گذاری حاصل از محل ذخایر فنی عمدتا مربوط به رشد محسوس سود سپرده‌های کوتاه‌مدت (بیش از 13.000 میلیارد ریال سپرده کوتاه‌مدت تا 6 ماهه نخست سال مالی 1397) است و مابقی مربوط به سود سپرده‌های بلندمدت، سود سهام، سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری و … است.

برچسب‌ها