استقرار نظامیان انگلیسی در خطوط برخورد عربستان و امارات در شرق یمن

استقرار نظامیان انگلیسی در خطوط برخورد عربستان و امارات در شرق یمن

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت الخبر الیمنی، انگلیس گروه جدیدی از نیروهای خود را در خطوط برخورد میان نیروهای عربستانی و اماراتی در شرق یمن مستقر کرد. همزمان تنش‌ها میان دو طرف عربستانی و اماراتی تشدید شده و نگرانی‌ها از انتقال درگیری به این منطقه نفتی افزایش پیدا کردند.

برخی منابع محلی از انتقال نیروهای انگلیسی به منطقه «غیل باوزیر»، یکی از مناطق صحرای حضرموت خبر دادند.

«غیل باوزیر» در خطوط برخورد میان نیروهای اماراتی و گروه‌های وابسته به آن در ساحل حضرموت و نیروهای عربستانی و گروه‌های وابسته به آن در صحرای این استان نفتی واقع است.

این منابع اظهار کردند، نظامیان انگلیسی کار احداث پایگاهی در آنجا را آغاز کردند.

مشخص نیست انگیزه‌ نظامیان انگلیس از استقرار در این منطقه با اهمیت چیست و معلوم نیست آیا این استقرار برای جلوگیری از درگیری‌های دو طرف اماراتی و عربستانی است که شدت یافته است یا خیر.

در این خصوص احمد بن بریک، معاون رئیس شورای انتقالی جنوب (تحت حمایت امارات) نیز حمله احتمالی را نزدیک دانسته، یا اینکه این استقرار بخشی از استراتژی انگلیس برای تقویت نیروهای خود در یمن است. اما گزارش‌هایی درباره حمایت نیروهای اماراتی از آنها حاکی از این هستند که ابوظبی برای تسهیل روند گسترش استقرار نیروهایش در این حوزه نفتی از نظامیان انگلیسی کمک گرفته، به ویژه که استقرار نظامیان انگلیسی در حالی انجام شد که در این کشور یک جنبش مورد حمایت امارات در چارچوب عادی‌سازی روابط، برای برگزاری نشستی میان مسؤولان شورای انتقالی به عنوان قدرت حامی امارات در جنوب یمن و برخی مسؤولان رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند.

امارات نگران است تحرکاتش در صحرای حضرموت که عربستان به دلیل قرار گرفتن آن در مرزها، آن را “منطقه ملی” خود می‌داند، موجب واکنش شدیدتری شود.

مرجع: ایسنا

برچسب‌ها