ارزندگی قیمت سهام، عامل جذابیت بورس

ارزندگی قیمت سهام، عامل جذابیت بورس
خلاصه اخبار

فهرست عناوین با توجه به نسبت قیمت، به درآمد فعلی بسیاری از شرکت ها، به نظر می رسد بازار از ارزندگی مطلوبی برای سرمایه گذاری برخوردار است. همچنین رشد قیمت ها در بازارهای جهانی و انتشار گزارش عملکرد ۹ ماهه شرکت ها می تواند محرک جدی برای رشد مجدد بورس باشد. به گزارش سیگنال به […]

با توجه به نسبت قیمت، به درآمد فعلی بسیاری از شرکت ها، به نظر می رسد بازار از ارزندگی مطلوبی برای سرمایه گذاری برخوردار است. همچنین رشد قیمت ها در بازارهای جهانی و انتشار گزارش عملکرد ۹ ماهه شرکت ها می تواند محرک جدی برای رشد مجدد بورس باشد.

به گزارش سیگنال به نقل از سنا، علی کدیور با اشاره به مولفه های اثرگذار بر روند بازار سهام در سه ماه پایانی سال بیان کرد: روند بازار سهام طی هفته های اخیر بیش از هر موردی، تحت تاثیر روند بازارهای جهانی و تحولات بین المللی بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: ریزش چشمگیر قیمت جهانی نفت طی چند روز اخیر باعث شد تا صنایع مرتبط بورسی ما نیز در مسیر عرضه، تحرک بیشتری داشته باشند. با توجه به اینکه  سهم قابل توجهی از ارزش بورس و فرابورس را این صنایع تشکیل می دهند شاهد افتی این چنین در شاخص کل بودیم.

کدیور در ادامه به عوامل اثر گذار بر روند بازار سهام اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین دلایل رشد شاخص بورس در نیمه نخست سال مربوط به رشد نرخ دلار در بازار آزاد بود. با توجه به افت چشمگیری که دلار طی یک ماه گذشته تجربه کرد، تقاضای سفته بازی در این بازار تا حد زیادی کاسته شد که این موضوع نظارت خوب بانک مرکزی را نشان می دهد.

وی در ادامه افزود: بسیاری از سهامداران گمان می کنند با فرض رشد مجدد نرخ دلار، شرکت ها می توانند سودآوری بیشتری داشته باشند. اما باید توجه داشت شرکت های صادرات محور و وابسته به دلار بر اساس ارز نیمایی معاملات خود را انجام می دهند و نوسان نرخ این ارز اثر قابل توجهی بر فعالیت این شرکت ها ندارد.  

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در خصوص  اثر مثبت گزارش های ۹ ماهه شرکت ها این چنین توضیح داد: عملکرد مالی شرکت ها طی این مدت این احتمال را قوت می بخشد که منتظر گزارش های ۹ ماهه خوبی باشیم.

وی همچنین گفت: این امکان نیز وجود دارد که گزارش های پاییز به کیفیت گزارش های ۶ ماهه نباشد، اما همچنان این گزارش ها نسبت به مدت مشابه در سال گذشته برتری بیشتری دارد.

علی کدیور در ادامه به محرک جدی برای بازار اشاره کرد و گفت: رشد قیمت جهانی نفت می تواند به عنوان یک محرک جدی برای رونق مجدد بورس عمل کند. اگر نفت بتواند بار دیگر به محدوده ۶۰ تا ۶۵ دلار برسد ، سهام شرکت های بورسی مرتبط، به ارزندگی بسیار زیادی می رسند.

وی در ادامه بیان کرد: به طور کلی بازارهای جهانی و رشد قیمت ها در این بازار در حال حاضر سیگنال بسیار خوبی برای بورس ماست که می تواند به رشد تقاضا در شرکت های بزرگ منجر شود.

P/E سیگنالی خوب برای ارزندگی

یکی از نکات جالب در عملکرد بازار طی این مدت افت نرخ سود اوراق با درآمد ثابت همزمان با کاهش قیمت سهام است. کدیور در این زمینه توضیح داد: همواره کاهش نرخ سود بدون ریسک عاملی برای افزایش P/E  بازار بوده است. با این وجود در حال حاضر حتی با لحاظ کردن قیمت های جهانی، P/E  بازار خیلی پایین تر از حد استاندارد است و این دلیل، محکی بر ارزندگی قیمت هاست.

این کارشناس در پایان تاکید کرد: شرایط کنونی بازار سهام فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری به ویژه برای حقوقی ها به شمار می رود. با توجه به اینکه بورس در حال حاضر در انتظار یک تکانه برای آغاز رشد مجدد است، در نتیجه انتخاب یک پرتفوی مناسب می تواند سودآوری قابل توجهی به همراه داشته باشد.