ارزش تخمینی فعلی بازار ریپل میلیارد ها دلار بالاتر از ارزش واقعی آن است

ارزش تخمینی فعلی بازار ریپل میلیارد ها دلار بالاتر از ارزش واقعی آن است
خلاصه اخبار

گزارش جدید از برآورد های استارتاپ Messari نشان می دهد سرمایه بازار و گردش مالی واقعیXRP (ریپل) کمتر از داده های موجود در منابع فعلی است.

به گزارش سیگنال به نقل از کوین ایران، شرکت تکنولوژی دفترکل توزیع شده همراه با دارایی دیجیتال ریپل تقریبا ۴۱ میلیارد توکن در گردش دارد. اما در مقاله Messari نشان داده شده است که ۱۹.۲ میلیارد دلار XRP «احتمالا در گردش نیست یا محدودیت های خرید و فروش جدی دارد» که حجم معاملات روزانه را تحت تاثیر قرار می دهد؛ از جمله، «حداقل ۶.۷ میلیارد ریپل» که مبلغ قرارداد هم بنیانگذار ریپل، Jed McCaleb می باشد.

بعلاوه، به اعتقاد Messari مبلغ ۵.۹ میلیارد XRP تعهد شده توسط هم بنیانگذار ریپل به شرکت غیرانتفاعی RippleWorks هنوز تحویل داده نشده است. Messari، مبلغ ۲.۵ میلیارد XRP را نیز در حساب RippleWorks شناسایی کرده است که دارای محدودیت فروش روزانه است.

علاوه بر این، گزارش تخمین می زند که حدود ۴.۱ میلیارد XRP توسط XRP II که کسب و کار خدمات پولی ریپل می باشد، فروخته شده و این پول نیز دارای محدودیت فروش است. Messari گفته است که «بدون روشنگری توسط ریپل غیر ممکن است که این عدم نقدینگی را ردیابی کنیم، لذا ما از تخمین های منطقی استفاده کردیم».
بر اساس گزارش Messari، معمله گران اعتقاد دارند که سرمایه بازار ریپل احتمالا ۶ میلیارد بالاتر از قیمت واقعی ارزشگذاری شده است.

پس از انتشار این گزارش، سخنگوی ریپل یافته های Messari را تکذیب کرد و گفت:
«این گزارش نه تنها چندین فرض غلط در مورد مسدود سازی و محدودیت فروش دارد، بلکه سرمایه بازار را نیز اشتباه محاسبه کرده است. با وجود اینکه دارایی های دیجیتالی مانند XRP با دارایی های مرسوم متفاوت هستند، سرمایه بازار همیشه یک روش محاسبه ی ساده دارد: قیمت فعلی کل دارایی ها = سرمایه بازار. سرمایه بازار ریپل در حال حاضر حدود ۳۱ میلیارد دلار است. ما معتقدیم محاسبات دیگر درمورد سرمایه XRP نمایانگر خوبی برای واقعیت نیستند».
در این گزارش، Messari تخمین می زند که این رقم ممکن است بیشتر هم بشود؛ آنها توضیح داده اند:
«در واقع، احتمالا این تخمین محافظه کارانه است زیرا حجم معاملات XRP به طور مستمر نسبت به رمز ارز های EOS و لایت کوین که در حال حاضر معادل به ترتیب ۱۷٪ و ۱۵٪ سرمایه بازار XRP را در اختیار دارند، کاهش داشته است. بعلاوه، ما فکر می کنیم مقدار واقعی XRP های دارای محدودیت که در دست سرمایه گذران، شرکای بانکی و اعضای تیم توزیع شده است، ممکن است مقدار قابل توجهی بالاتر از برآوردهای اولیه ما باشد».

در این گزارش آمده است که آنها شرکت ریپل و RippleWorks را پیش از انتشار عمومی گزارش آگاه کرده اند و سوالاتی درمورد حساب های دارای محدودیت از شرکت پرسیده اند اما گوش شنوایی نیافته اند.
در گزارش آمده است: «ریپل، متد یا مرجع داده های مبادله ای که برای محاسبه ی حجم معاملات XRP استفاده می کند و اطلاعات کلیدی درمورد حساب های محدود شده در آن وجود دارد را در اختیار ما قرار نداد. بیش از ۹۹٪ از حجم معاملات XRP که در صرافی ها دیده می شود، مشکوک به پولشویی هستند».
ریپل، روز پنجشنبه گزارش فصل آخر سال ۲۰۱۸ خود را منتشر و اعلام کرد که حجم مبادلات XRP روزانه ۵۸۵.۷ میلیون دلار است. مطابق برنامه، این شرکت ۸۸.۸۸ میلیون دلار کوین فروخته که نسبت به رقم فصل سوم یعنی ۶۵.۲۷ میلیون دلار رشد داشته و مبلغ ۴۰.۱۵ میلیون دلار در «فروش مستقیم نهادی» نسبت به سه ماهه سوم که ۹۸.۰۶ میلیون دلار بود، کاهش داشته است.