ابتکار ایران برای حفظ جریان صادرات نفت

ابتکار ایران برای حفظ جریان صادرات نفت
خلاصه اخبار

یک موسسه بین‌المللی رصد نفتکش‌ها گفت: بعد از تحریم آمریکا علیه ایران، این کشور نفت مورد نیاز مشتری‌های خود را از طریق نفتکش‌ها و بیمه‌های داخلی خود صادر می‌کند.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد ، شرکت پترولجستیک که وظیفه‌اش بررسی مسیر نفتکش‌های جهانی است در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده صادرات نفت ایران به دلیل سخت شدن شرایط تحریم از دسامبرکاهش یافته و این درحالی است که احتمالا ایالات متحده آمریکا نیز بخواهد فشار بر ایران را افزایش و تعداد کشورهایی که قبلا از تحریم‌ها معاف شده‌اند را کاهش دهد. این شرکت تصریح کرده صادرات نفت ایران به دلیل اعمال تحریم‌های نفتی به حدود یک میلیون بشکه در روز رسیده است. اما باتوجه به روند صادرات نفت ایران به مشتری‌های بزرگ این کشور، بعید به به‌نظر می‌رسد که صادرات نفت ایران متوقف شود و آنها مانند گذشته نفت مورد‌نیاز خود را از ایران خریداری خواهند کرد. این شرکت اضافه می‌کند مشتری‌های نفت ایران نیز به دنبال نفت جایگزین نیستند زیرا به‌دست آوردن مشابه نفت ایران در فواصل دورتر قرار دارد که صرفه اقتصادی برای آنها ندارد.

ایرانی‌ها نیز تسهیلاتی را به مشتری‌های نفت خود می‌دهند مانند حمل نفت توسط نفتکش‌های داخلی که این یک مزیت برای ایران محسوب می‌شود. از طرف دیگر بیمه نفتکش‌ها نیز توسط بیمه‌های داخلی ایران تامین می‌شود و ظاهرا ایران از این بابت مشکلی ندارد و می‌تواند تا هر زمان که مشتری‌ها بخواهند نفت مورد نیازشان را تامین کند. فضای مه‌آلودی که در صادرات نفت ایران درخصوص نفتکش‌های این کشور وجود دارد نیز مانع شده است تا نفتکش‌های ایرانی شناسایی شوند و ایران نیز سعی دارد این فضای مه‌آلود را حفظ کند.