ورشکستگی صندوق سرمایه‌گذاری | آیا صندوق‌های سرمایه‌گذاری ورشکسته می‌شوند؟

در هر سرمایه‌گذاری، چیزی که سرمایه‌گذار را بیش از همه می‌ترساند، احتمال ورشکستگی است. احتمالی که مثل سایه دنبال سرمایه­‌داران می‌آید و آنان را می‌ترساند. برای همین بد نیست احتمال ورشکستگی را درمورد صندوق های سرمایه گذاری برررسی کنیم و ببینیم شرایط ورشکستگی صندوق سرمایه گذاری چگونه است.

احتمال ورشکستگی صندوق سرمایه گذاری

ورشکستگی در اصطلاح تجارت به معنای شرایطی است که بدهی یک بنگاه اقتصادی بیش­تر از دارایی آن باشد و از پرداخت دیون خود ناتوان شود.

مردم عموما اعتماد بیشتری به بانک‌ها دارند و ترجیح می‌دهند پولشان را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند تا اینکه آن را در صندوق های سرمایه گذاری بگذارند. این اعتماد بابت سازمان ناظر روی بانک‌ها به وجود آمده، یعنی از آنجایی که بانک‌ها زیر نظر بانک مرکزی فعالیت می‌کنند و مردم بانک مرکزی را پشتوانه بانک‌ها می‌دانند، پس خیالشان از بابت سرمایه‌شان راحت است.

اما باید بدانیم که صندوق‌ها هم از زمان تاسیس در سال 1387 زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند و از این جهت پشتوانه قابل اعتمادی دارند. هر دوی این نهادها بعنوان ارکان نظارتی و تصمیم گیرنده بازار پول (بانک مرکزی) و سرمایه (سازمان بورس و اوراق بهادار)، مشروعیت و قدرت برابری در حوزه فعالیت خود دارند. به این معنی که سازمان بورس هم به اندازه بانک مرکزی معتبر است و تنها تفاوت‌شان این است که بانک مرکزی قدیمی‌تر است و سازمان بورس جوان‌تر!

سازمان بورس عملکرد صندوق‌ها را کاملا تحت نظر دارد و آن‌ها را موظف کرده تا صورت‌های مالی، دارایی‌ها و خرید و فروش‌هایشان را ماهیانه و به طور شفاف اعلام کنند.

نکته مهم دیگری که در مورد صندوق های سرمایه گذاری وجود دارد، این است که ریسک سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها بسیار پایین است. چون حتی ریسکی‌ترین صندوق‌ها هم موظف هستند در لیست سهم‌هایی که سازمان بورس منتشر و ابلاغ می‌کند، سرمایه‌گذاری کنند. بنابراین صندوق‌ها نمی‌توانند هر ریسکی بکنند و در هر دارایی که دلشان می‌خواهد سرمایه‌گذاری کنند.

در نتیجه ریسک ورشکستگی یا تمام شدن سرمایه در صندوق های سرمایه گذاری، بسیار کم و رو به صفر است و تنها ریسکی که در این صندوق‌ها وجود دارد، ریسک سود نکردن یا از دست دادن درصدی از سرمایه است.

با این حال در ادامه احتمال ورشکستگی را در مهم‌ترین صندوق های سرمایه گذاری بررسی می‌کنیم.

ورشکستگی در انواع صندوق های سرمایه گذاری

ورشکستگی در انواع صندوق های سرمایه گذاری

صندوق های سرمایه گذاری سهامی و مختلط به گونه‌ای هستند ک سرمایه‌گذار از تفاوت قیمت خرید و فروش سود کسب می‌کند. بنابراین سرمایه‌گذار در سود و زیان صندوق شریک است. یعنی اگر سرمایه‌گذار هر واحد صندوق را به قیمت 250 هزار تومان خریده باشد و الان قیمت هرواحد صندوق تحت تاثیر شرایط بد اقتصادی  به 120 هزارتومان رسیده باشد، سرمایه‌گذار به ازای هر واحد صندوق، 130 هزار تومان ضرر کرده و نمی‌تواند ادعایی برای دریافت این مقدار داشته باشد.

بنابراین می‌توانیم بگوییم ورشکستگی در این نوع صندوق‌ها معنایی ندارد، زیرا سرمایه‌گذار در سود و زیان سرمایه‌گذاری شریک است و درواقع کاهش ارزش هر واحد صندوق منجر به افزایش میزان بدهی‌‌های صندوق به سرمایه‌گذار نمی­‌شود.
اما اکثر صندوق های با درآمد ثابت ارزش مبنایی هر واحد صندوق را تضمین می‌کنند، به این صورت که اگر سرمایه‌گذار هر واحد صندوق را در گذشته به مبلغ 110 هزار تومان خریده باشد و قیمت امروز هر واحد صندوق به 97 هزارتومن رسیده باشد و سرمایه‌گذار قصد ابطال واحدهای خود را داشته باشد، صندوق موظف است طبق قراردادی که هنگام فروش واحدها به سرمایه‌گذار منعقد شده، ارزش مبنای هرواحد را به سرمایه‌گذار پرداخت کند (یعنی همان 110 هزار تومان).

حال اگر صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت دارای رکن ضامن نقدشوندگی باشد، پرداخت پول به سرمایه‌گذار توسط ضامن انجام می‌­شود و اگر فاقد رکن ضامن باشد، باز هم باتوجه به اینکه دارایی‌های صندوق با درآمد ثابت از نقدشوندگی بالایی برخوردار هستند، مشکلی در پرداخت ارزش مبنا به سرمایه‌گذاران وجود ندارد.

اکثر دارایی‌های صندوق‌های با درآمد ثابت اوراق مشارکت دولتی است. بنابراین در صورتی اصل سرمایه این صندوق به خطر می‌افتد که دولتِ یک کشور ورشکست کند و احتمال پیش آمدن این سناریو بعید است!

لازم به ذکر است که از آغاز کار صندوق‌ها در سال 88 تاکنون هیچ صندوقی ورشکسته نشده است، که این خود تایید کننده موارد ذکر شده در بالا است.

انحلال صندوق های سرمایه گذاری

انحلال صندوق های سرمایه گذاری

موضوعی که درمورد صندوق های سرمایه گذاری وجود دارد، انحلال آن‌هاست که با ورشکستگی کاملا متفاوت است. شرایط انحلال و تصفیه صندوق های سرمایه گذاری در اساسنامه هر کدام ذکر شده است و مجمع صندوق تصمیم‌گیری در خصوص منحل شدن صندوق را به عهده دارد. شرایط منحل شدن صندوق‌ها با یکدیگر متفاوت است و مجمع هر صندوق بسته به نوعی که دارد، تصمیم منحل شدن آن صندوق را می‌گیرد.

به عنوان مثال در صورتی که واحدهای سرمایه گذاری یک صندوق مدام در حال ابطال شدن باشند، به طوری که تعداد واحدهای سرمایه گذاری موجود نزد سرمایه‌گذاران در طول 10 روز کاری متوالی و در پایان هر روز به کمتر از حداقل تعیین شده در امیدنامه برسد، مدیر صندوق باید موضوع را به سازمان بورس اطلاع دهد. پس از اطلاع دادن این موضوع هم به مدت 10 روز فرصت دارد تا اعضای مجمع صندوق را دعوت کند تا جلسه‌ای تشکیل دهند و درمورد انحلال یا ادامه فعالیت صندوق تصمیم‌گیری کنند.

دلایل انحلال صندوق سرمایه گذاری

چند مورد از دلایل انحلال صندوق‌ها که در همه آن‌ها مشترک است عبارتند از:

 • در صورتی که ادامه فعالیت صندوق به تشخیص یا تأيید سازمان امکان‌پذیر نباشد، از قبیل عدم موفقیت در جمع‌آوری منابع مالی برای ادامۀ فعالیت صندوق.
 • در صورت لغو مجوز صندوق توسط سازمان
 • در صورت صدور حکم دادگاه مبني بر خاتمۀ فعاليت یا انحلال صندوق
 • به تقاضای هر یک از سرمایه‌گذاران یا ارکان صندوق و تأیید سازمان در‌صورتی‌ که هر يك از اركان به وظايف خود عمل نكند و شخص جایگزین انتخاب نشده باشد.
 • لغو پذیرش صندوق در بورس یا بازار خارج از بورس مربوطه، مادامی که در هیچ یک از بورس‌ها یا بازارهای خارج از بورس دیگر پذیرفته نشده باشد.

البته در برخی از صندوق‌ها، مثل صندوق سرمایه گذاری پروژه و زمین و ساختمان، زمانی که تعهدات اجرایی آن‌ها به پایان می‌رسد، فعالیت صندوق هم تمام می‌شود و به این ترتیب صندوق سرمایه گذاری منحل می‌شود.

به عنوان مثال در صندوق پروژه، شرط زیر یکی از موارد انحلال صندوق است:

 • پس از اتمام ساخت پروژۀ صندوق و تبدیل شرکت‌پروژه به شرکت سهامی عام و عرضۀ عمومی بخشی از سهام آن طبق مقررات

در اساسنامه صندوق زمین و ساختمان هم مورد زیر به عنوان یکی از شرایط انحلال صندوق بیان شده است:

 • پس از اتمام موضوع فعالیت صندوق، اعم از ساخت پروژه ساختمانی صندوق و فروش آن و انتقال اسناد مالکیت به خریداران.

نکته: لازم به ذکر است در صورت منحل شدن هر صندوق سرمایه گذاری بازه زمانی مشخص می‌شود و در آن بازه تمام پول سرمایه گذاران به ارزش آخرین قیمت ابطال واحدهای صندوق به آن‌ها پس داده می‌شود.

نتیجه‌گیری

سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری یکی از کم ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری‌هاست که احتمال ورشکستگی در آن‌ها تقریبا غیرممکن است. تنها ریسکی که در این سرمایه‌گذاری وجود دارد، سیاست سرمایه‌گذاری صندوق است که به نوع آن بستگی دارد. مثلا سرمایه‌گذاری در صندوق سهامی، ریسک بازار سهام و نوسان‌های هر روزه آن را به دنبال دارد. پس تنها باید این فاکتور را به عنوان ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها در نظر گرفت، نه احتمال ورشکستگی را.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • آیا امکان ضررده بودن صندوق های با درآمد ثابت وجود داره؟ من سهام صندوق اندیشه فردا رو خریدم در ماه گذشته هیچ سودی پرداخت نکرده و مدعیه که ارزشش پایینتر از قیمت اسمی شده و دیگه صدور انجام نمیده . اگر بخوام ابطال کنم بجای واحدی 100 تومن زیر 90 باید بگیرم به نظرتون چیکار باید بکنم؟ اگه صبر کنم احتمال داره برگرده

  • سلام دوست عزیز
   احتمال زیان در صندوق های با درآمد ثابت بسیار کم است اما ممکن است در بازه زمانی کوتاه مدت اتفاق بیفتد. به دلیل دارایی های عمدتا کم ریسک این صندوق ها و نوسان پایین آن احتمال برگشت زیاده

 • من صندوق با درآمد ثابت پاسارگاد خریدم این ماه سود که نداده میگه اگه بخوایم ابطال کنیم بجای 100 تومن 87 تومن میده

 • عملکرد صندوق توسط سازمان بورس اوراق و بهادار بررسی میشو؟یعنی نمیشه 100درصد سود کنند بعد 60درصد اعلام کنند.

  • سلام دوست عزیز
   بازدهی صندوق ها اعلامی نیست بلکه عملکردی ست. نهاد ناظر بر صندوق ها متولی آن می باشد.

 • من تمام کارشناسان برنامه سیگنال تشکر می کنم خداوند مهربان برایشان سلامتی وطول عمروبرکت انایت کنتشکر تشکر

 • باسلام
  لطفاً مشخص فرمایید منظور از سود ماهیانه در صندوق مختلط ایتام برکت با تعداد 150 واحد چقدر می باشد ؟ آیا منظور از سود ماهیانه همان تعداد واحد صدور ضربدر بازده صندوق است برای مثال 150 واحد ضربدر بازده 25000 ریال ؟ و یا مبلغ کل سپرده ضربدر سود ماهیانه صندوق ؟ باسپاس و تشکر

  • سلام
   با توجه به این که این صندوق از نوع نیکوکاری می باشد بهتر از روابط عمومی صندوق درباره نحوه محاسبه بازدهی ها سوال بفرمایید.

  • سلام دوست عزیز… این صندوق به تازگی مجوز فعالیت گرفته است و به زودی در بازار سرمایه مورد معامله قرار خواهد گرفت.

 • سلام خدمت کارشناس محترم ، سوال من در مورد صندوق سرمایه گذاری گوهران امید هستش . آیا حضوری باید مراجعه کرد یا آنلاین و نحوه سود دهی این صندوق به چه صورت هست ؟

  • سلام دوست عزیز…شرکت سرمايه گذاري توسعه گوهران اميد صندوق نیست بلکه جزو سهام بازار فرابورس است و در گروه سرمایه گذاری ها قرار داره. برای معامله این سهم باید کد بورسی داشته باشید.

 • سلام و عرض ادب

  ایا وقتی فرد در صندوق با درامد ثابت سرمایه گزاری میکند علاوه بر سود ماهانه که عاید فرد میشود اصل سرمایه هم افزایش یا کاهش میابد؟؟

  سپاس از پاسخگوییتون

  • سلام دوست عزیز… اگه قیمت هر واحد سرمایه گذاری افزایش پیدا کنه از این ناحیه هم میشه سود شناسایی کرد.

 • سلام آیا کسی که در ترکیه زندگی می‌کند و ایرانی است می‌تواند در صندوق های سرمایه گذاری زیر نظر بورس سرمایه گذاری کند لطفا راهنمایی کنید که چگونه سود پولش، را می‌تواند دریافت کند

  • سلام دوست عزیز… در صورتی که مراحل ثبت نام رو کامل طی کنید مشکلی نداره

 • با عرض سلام ، ضریب اطمینان صندوقها رو میتوان از چه ارگانی در تهران جویا شد مثلا صندوق مثل ارز ش کا وان یا بورسیران که یک دفتر دارند اگه بعد از یه مدتی اختلاسی صورت بگیرد مردم باید چکار کنند چه تضمین نقد شوندگی سرمایه های مردم به عهده داره ؟

  • سلام دوست عزیز… صندوق ها زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کنند و نهاد ناظر بر آنها سازمان بورس می باشد. دارایی وارد شده در صندوق ها صرفا در سهام و ابزار های مالی مشابه سرمایه گذاری میشه و صندوق موظف هست که در دوره های زمانی مشخصی از نحوه مدیریت سرمایه ها گزارش بده و در سایت خودش هم منتشر بکنه. در هر حال رکن متولی در صندوق ها برای احقاق حقوق سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است. دقت داشته باشید که صندوق های سهامی دارای ریسک زیادی هستند و تضمینی برای سود دهی وجود نداره. به همین دلیل باید در زمان انتخاب صندوق به فاکتور های مختلفی توجه کرد.

 • سلام
  اگر روند سود دهی صندوق نزولی بشه هر زمان که سرمایه گذار اراده کنه میتونه واحد هاشو ابطال کنه ؟
  و اینکه صندوق موضفه پول سرمایه گذار رو طبق همون روزی که واحد ابطال کرده برگردونه ؟
  ممنون

  • سلام دوست عزیز… صندوق در صورتی که نقدینگی موردنیاز سرمایه گذار رو در اختیار داشته باشه واحد های درخواستی رو ابطال میکنه. پیشنهاد می کنم در این خصوص ریسک نکول واحدهای سرمایه گذاری در اساسنامه صندوق ها رو ببینید. صندوق ها واحدها رو به قیمت روز بعد از درخواست، ابطال می کنند. البته این موضوع در مورد صندوق های ETF صادق نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اساسنامه صندوق به این لینک مراجعه کنید.

 • معمولا صندوقها درچه فواصل زمانی سود میدهند سه ماهه یا شش ماه ياسالانه ?

  • سلام، اغلب صندوق های درآمد ثابت تقسیم سود دارند و این تقسیم سود معمولا یک ماهه و سه ماهه است.

 • سلام خسته نباشید ، چطور میتونیم در صندوق ها سرمایه گذاری کنیم و به کجا باید مراجعه کنیم و چه مدارکی نیازه ؟

  • سلام دوست عزیز. برای آشنایی به نحوه خرید واحد صندوق های سرمایه گذاری این لینک رو مطالعه کنید.

 • با سلام صندق آگاس برای ثبت نام چطوریه ؟ باید سهامش خودمون بخریم ؟لزومی به مراجعه به دفاترشون نداره؟

  • سلام. این صندوق از نوع قابل معامله در بورسه و برای خرید واحدهاش باید کد بورسی داشته باشید. نیازی به مزاحعه به شرکت نیست اگر کد بورسی داشته باشید در تایم معاملاتی بازار بورس میتونید واحدهای این صندوق رو هم مثل سایر سهام خریداری کنید.

 • سلام . صندوق هایی مثل بورسبران و ارزش کاوان که دفتر توی اصفهان ندارند رو چطور باید ثبت نام کرد؟؟؟

  • سلام دوست عزیز. متاسفانه برای ثبت نام اولیه در اکثر صندوق ها بار اول باید حضوری مراجعه کنید، مگر اینکه با پشتیبانی صندوق تماس بگیرید و ببینید امکان صدور واحد بصورت آنلاین رو به شما میدن یا نه.

   • به قیمت واحدها در روز انحلال صندوق سرمایه شما هرچقدر باشه به حسابتون واریز میشه. بنابراین میشه گفت اصل پول به اضافه سود. البته اگر در اون تاریخ صندوق سود ده بوده باشه.