وام ازدواج 1400 چقدر است؟ | راهنمای ثبت نام وام ازدواج

وام ازدواج 1400 چقدر است؟ | راهنمای ثبت نام وام ازدواج

وام ازدواج 1400، 100 میلیونی شد؟

وام ازدواج یکی از اولین وام هایی هست که جوانان بعد از ازدواج می‌گیرند و معمولا تامین کننده بخشی از هزینه های مراسم یا لوازم خانگی آنهاست. طرح این وام که از حدود سال 88 و با هدف تسهیل ازدواج جوانان اجرایی شده، تاالان تغییرات زیادی داشته، از افزایش سقف وام گرفته تا تغییر روند ثبت نام و حذف صف‌های انتظار طولانی. اما حالا با نزدیک شدن به سال 1400 و با توجه به تغییرات شدید قیمت لوازم خانگی، مبلغ این وام به یکی از مهمترین دغدغه‌های مخاطبین این وام تبدیل شده است. همین موضوع باعث شد تا در این متن به بررسی آخرین اخبار منتشر شده در مورد وام ازدواج و روند ثبت نام آن بپردازیم.

وام ازدواج سال 1400 چند میلیون تومان خواهد بود؟

معمولا مبلغ وام ازدواج به صورت سالیانه و در لایحه بودجه همان سال تعیین می‌شود. این روند امسال هم ادامه دارد و با توجه به بررسی لایحه بودجه در مجلس، اخباری در این زمینه منتشر شده است. در این راستا مجتبی رضا خواه؛ عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 خبر داد که اعضای این کمیسیون با افزایش سقف وام ازدواج تا 100 میلیون تومان موافقت کرده‌اند. البته این افزایش سقف شرایط خاصی نیز دارد!

بر این اساس مقرر شده؛ سقف وام برای مردان زیر 25 سال و زنان زیر 23 سال 100 میلیون تومان و برای سایر افراد 70 میلیون تومان در نظر گرفته شود. البته این موضوع هنوز در صحن مجلس مورد بحث و رای گیری قرار نگرفته و باید منتظر ارائه و رای گیری باشیم. اما در صورت تصویب این طرح، افرادی که در سال 1400 برای دریافت وام اقدام کنند شامل این شرایط خواهند شد.

اقساط وام ازدواج

وام ازدواج قرض الحسنه است و معمولا با 4% کارمزد در اختیار مشمولان قرار می‌گیرد. اما اقساط این وام به مدت بازپرداخت آن بستگی دارد و به صورت ماهیانه بازپرداخت می‌شود. در سال 99، بازپرداخت وام ازدواج 50 میلیون تومانی به صورت 7 ساله و با اقساط حدودا 680 هزار تومانی بوده است.

توجه کنید که در صورت افزایش سقف وام تا 100 میلیون تومان و ثابت ماندن مدت بازپرداخت، با فرض کارمزد 4 درصدی، اقساط این وام به حدود 1میلیون و 360 هزار تومان می‌رسد که در نتیجه هر زوج باید در ماه حدود 2 میلیون و 720 هزار تومان قسط پرداخت کنند.

البته در گذشته معمولا با افزایش سقف وام، مدت بازپرداخت نیز افزایش پیدا کرده تا زوجین برای بازپرداخت با مشکلات کمتری مواجه شوند که در نتیجه درصورت افزایش مدت بازپرداخت تا 10 سال ، اقساط ماهیانه هر نفر به حدود 1 میلیون تومان میرسد.ر

ثبت نام وام ازدواج

فرآیند ثبت نام و درخواست وام ازدواج در گذشته چند بار تغییر کرده اما طی چند سال گذشته این روند ثابت مانده و تغییرات چندانی نداشته است. این فرآیند با ثبت نام هر یک از زوجین به صورت مجزا در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به آدرس ve.cbi.ir شروع می‌شود.

واک ازدواج 1400

بعد از ورود به این سامانه می‌توانید با مراجعه به بخش ثبت نام جدید، درخواست خود را ثبت کنید. در فرآیند ثبت نام اطلاعات هویتی و محل سکونت شما ثبت خواهد شد و در پایان باید یکی از بانک های عامل را برای دریافت وام انتخاب کنید.

دقت کنید که شاید نام برخی بانک‌ها در این لیست نمایش داده نشود. دلیل این امر اینست که لیست ارائه شده بر مبنای اعتبار فعلی بانک ها ارائه می‌شود و ممکن است در زمان ثبت درخواست شما، یک بانک خاص اعتبار لازم برای ارائه وام ازدواج را نداشته باشد. این لیست به مرور آپدیت می‌شود و در صورتی که بانک مورد نظر شما در لیست نبود می‌توانید در روزهای آتی مجددا به سامانه مراجعه کنید تا در صورت تامین اعتبار و نمایش نام بانک مورد نظر درخواست خود را ثبت کنید.

بعد از نکمیل ثبت نام و انتخاب شعبه مورد نظر برای دریافت وام، یک کد پیگیری در اختیار شما قرار خواهد گرفت که در ادامه می‌توانید با مراجعه به این سامانه و استفاده از آن، آخرین وضعیت درخواست خود را بررسی کنید.

درخواست شما بعد از ثبت نام و دریافت کد پیگیری در اختیار سرپرستی بانک انتخاب شده در استان مورد درخواست قرار می‌گیرد تا بعد از تامین اعتبار، شعبه ارائه دهنده وام به شما مشخص شود. در این بخش معمولا نیازی به پیگیری شما نیست با این وجود در صورتی که مدت انتظار طولانی شد، می‌توانید از طریق ادارات سرپرستی و پشتیبانی بانک مورد نظر وضعیت درخواست خود را پیگیری کنید.

بعد از تعیین شعبه نوبت به تکمیل مدارک می‌رسد. در این مرحله برای شما بازه زمانی مشخصی تعیین می‌شود که با مراجعه به بانک و ارائه مدارک مورد نیاز پرونده خود را تکمیل و در نهایت وام خود را دریافت کنید.

بر اساس مصوبه سال 93 کمیسیون اعتباری این بازه زمانی حداکثر 45 روز است که طی 12 روز کاری اول، باید به شعبه مورد نظر مراجعه و اقدامات اولیه را انجام دهید.

دقت کنید که در صورت تغییر بانک عامل یا عدم مراجعه به شعبه در بازه زمانی اعلام شده، ثبت نام فعلی شما باطل می شود و باید مجددا در صف دریافت تسهیلات قرار گیرید.

شرایط و مدارک وام ازدواج

دریافت وام ازدواج شرایط خاصی دارد که در ادامه آنها را بر اساس قوانین فعلی بررسی خواهیم کرد.

 • درخواست وام ازدواج باید توسط هر یک از زوجین به صورت مجزا ثبت و تکمیل مدارک شود.
 • وام ازدواج تنها یک بار پرداخت می شود و در صورت دریافت این وام در ازدواج های قبلی، امکان دریافت مجدد آن وجود ندارد.
 • در حال حاضر سقف وام ازدواج برای افرادی که تاریخ عقد آنان بعد از 1/1/1396 بوده، 50 میلیون تومان می‌باشد.(چنانچه متقاضیان قبل از این تاریخ ازدواج نموده و در صف سامانه ازدواج در انتظار دریافت وام باشند مشمول سقف 15 میلیون تومانی خواهند شد)
 • امکان دریافت مابه التفاوت وام ازدواج دریافت شده و سقف تسهیلات جدید وجود ندارد.
 • بازپرداخت وام ازدواج 50 میلیون تومانی در84 قسط با مبلغ مساوی و طی 7 سال انجام خواهد شد.
 • نرخ کارمزد این وام 4% است.

مدارک مورد نیاز

 1. اصل و کپی سند ازدواج .
 2. اصل و کپی کليه صفحات شناسنامه‌های زوجين .
 3. اصل و کپی شناسنامه‌های ضامنين .
 4. اصل و کپی کارت ملی ( موقت يا دايم ) زوجين .
 5. اصل و کپی کارت ملی ( موقت يا دايم ) ضامن .
 6. کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجين .
 7. کد رهگيری ده رقمی دريافتی از سايت پس از مرحله ثبت نام .

شرایط ضامنین

 • تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها، مبلغ پانصدمیلیون (500.000.000) ریال با دوره بازپرداخت هفت ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است.
 • بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند يارانه پرداختي به اشخاص را به عنوان تضمين در اين زمينه بپذيرند.‏

دقت کنید که شرایط ضامنین اعلام شده در این قسمت بر اساس اطلاعات سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ذکر شده و در برخی موارد بانک های عامل بر اساس دستورالعمل های داخلی شرایط متفاوتی را برای ضامن در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال یکی از بانک های عامل شرایط زیر را برای ضامن در نظر گرفته است:

واک ازدواج 1400

دستور العمل اجرايي پرداخت تسهيلات قرض الحسنه ازدواج ايثارگران

          ماده 1- تسهيلات موضوع اين دستور العمل از محل منابع قرض الحسنه بانکهاي عامل و به ميزان دو برابر تسهيلات قرض الحسنه ازدواج براي افراد عادي پرداخت مي شود.

          ماده 2- متقاضي ايثارگری مي تواند در سامانه ازدواج ثبت نام نمايد که همانند ساير متقاضيان ازدواج، قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد.

          ماده 3- با توجه به ماده (50) قانون جامع خدمات رساني به ايثارگران، افراد ايثارگر مشمول، صرفا شامل خود جانبازان، آزادگان و فرزندان آنان و فرزندان شاهد مي باشند.

          ماده 4- مدت بازپرداخت تسهيلات موصوف، همانند ساير متقاضيان حداکثر 7 سال (84 ماه) مي باشد.

          ماده 5- پرداخت تسهيلات موضوع اين دستورالعمل از زمان ابلاغ مصوبه قابل اجرا می باشد.

          ماده 6- رعايت ساير شرايط و ضوابط اعطاي تسهيلات قرض الحسنه ازدواج براي اين تسهيلات الزامي مي باشد.

         ماده 7- درراستای اجرای ماده 50 قانون خدمات رسانی به ایثارگران، و اعطای وام ازدواج به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران براساس بندهای (ز)، (ح) و (ط) ماده 1 دستور العمل قانون خدمات رسانی به ایثارگران ، درصورتی که استعلام وضعیت مشمولین مذکور در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جهت بهره مندی آنان از تسهیلات موصوف از طریق وب سرویس میان این بانک و بنیاد شهید (برای ازدواج دوم و در صورتیکه متقاضی در ازدواج قبلی از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره مند نگردیده باشد) مثبت درج گردد، مورد اقدام قرار می گیرد:

                  ز ) خانواده شاهد: خانواده‌های معظمی که در راه اعتلای اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضای خانواده‌شان (پدر، مادر، همسر، فرزند) شهید یا مفقودالاثر یا اسیر شده باشد.

                  ح ) خانواده ایثارگران: خانواده‌های جانبازان و آزادگان که شامل همسر، فرزند و والدین آنها می‌شود.

                 ط ) در صورت فوت جانبازان و آزادگان مشمول این قانون، خدمات و امتیازات مربوط، به خانواده تحت تکفل آنان تعلق می‌گیرد.

سوالات متداول

درصورت عدم دریافت کد پیگیری یا گم کردن آن، چطور آن را بازیابی کنیم؟

این کد با مراجعه به سامانه و پر کردن اطلاعات مشخص شده در بخش بازیابی کد پیگیری، قابل بازیابی است.

در صورت خطا در ثبت مشخصات و تکمیل ثبت نام چطور این اطلاعات را ویرایش کنیم؟

در صورتی که اطلاعات هویتی توسط ثبت احوال رد شده باشد، متقاضی باید مجددا ثبت نام کند اما در صورت تایید اطلاعات از بخش ویرایش ثبت نام قبلی اقدام کنید.

آیا برای دریافت تسهیلات، ثبت نام یکی از زوجین کافی است؟

خیر، زوج و زوجه دو شخصیت حقیقی مستقل هستند و کلیه این مراحل باید برای هر کدام به صورت جداگانه طی شود.

مدت زمان انتظار برای تعیین شعبه طولانی شده است، چطور می‌توان موضوع را پیگیری کرد؟

تعیین شعبه توسط ادارات سرپرستی بانک ها انجام می‌شود و می‌توان از طریق این ادارات یا از طریق تماس با پشتیبانی بانک این موضوع را پیگیری کرد.

آیا امکان ثبت نام زوج و زوجه در دو بانک مختلف وجود دارد؟

محدودیتی در این زمینه وجود ندارد، اما ثبت نام هردو در یک بانک و یک شهر به تسهیل روند اعطای تسهیلات کمک می‌کند.

آیا می‌توان بعد از ثبت نام برای یک بانک، ثبت نام را باطل و برای یک بانک دیگر ثبت نام کرد؟

در صورتی که متقاضی هنوز تعیین شعبه نشده باشد این فرآیند از طریق مراجعه به بخش ویرایش ثبت نام قبلی امکان پذیر است. ضمنا در صورت تعیین شعبه و عدم مراجعه متقاضی به شعبه طی 12 روز  کاری، نام متقاضی به صورت خودکار از لیست شعبه حذف می‌شود و می‌تواند مجددا ثبت نام کند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • محمد غفاری

  آیا تاریخ عقد 1 ماه قبل عید باشه وام 100 میلیونی در سال 1400 تعلق میگیره؟؟

  • بله بعد از ۹۷ازدواج کرده باشی شامل میشه

 • سلام ببخشید من همینجا خوندم و ثبت نام کردم ولی بعد از مشاهده وضعیت نوشته بود مبلغ وام 500 میلیون ریال آخه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، با توجه به تصویب بودجه در آخرین روزهای سال 99 احتمالا قانون جدید با کمی تاخیر ابلاغ شود، تغییر میزان وام بعد از ابلاغ این قانون اعمال خواهد شد

 • زهرا اسدی

  مگه قرار نبود از ۱۴۰۰ وام زیاد شه چرا هنوز تو سایت میری واسه ثبت نام وام ۵۰ تومنی زده؟

  • 15فروردین 1400 ثبت نام کردم زوج و زوجه شرایط زیر 25 سال داریم اما وام 70 میلیونی برای هر نفر ثبت شد انصراف بدهیم یا در شعبه بانک با سند ازدواج و شناسنامه تبصره 100 میلیونی به ما تعلق میگیرد ؟

 • من ۲۲سالمه الان ثبت نام کردم برای وام نوشت ۷۰ملیون تومن ،مگه زیر ۲۳سال۱۰۰ملیون نیست؟؟؟؟

 • علیرضا اسلامی جوزانی

  من ۶فروردین۱۴۰۰ ثبت نام کردم وضعیت زده ۵۰۰میلیون ریال معادل ۵۰ نیلیون چرا آخه میتونم ثبت نامم حذف کنم دوباره ثبت نام کنم یا صبر کنم لطفا راهنمایی کنید

  • حمیدرضاجمالزهی

   سلام با گذشت دوازده روز وعدم مراجعه به بانک،اسم شماخودبخود از لیست حذف میشود و مجدد میتونی ثبت نام کنید.

 • من شرایط وام 200 میلیونی دارم ولی ثبت نام کردم سایت 140 میلیون نشان میده یعنی نفری 70 میلیون چ کنم ?

 • حامدنورزایی

  سلام از کی میتونم برای وام ازدواج ثبت نام کنم

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
31 فروردین 1400