مزایای خرید و نگهداری طلا در ایران چیست؟

مزایای خرید و نگهداری طلا در ایران چیست؟

بدون شک یکی از محبوب‌ترین بازارهای سرمایه گذاری در ایران بازار طلاست. این فلز گرانبها از گذشته‌های بسیار دور تا به امروز، هم به عنوان کالای زینتی و هم برای حفظ ارزش پول در برابر تورم مورد استفاده قرار میگرفته است. اما چرا طلا به یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های سرمایه گذاری برای عموم مردم و حتی دولت‌ها تبدیل شده؟ مزایای خرید و نگهداری طلا چیست؟ با ما همراه باشید تا بیشتر با مزایای سرمایه گذاری در بازار طلا آشنا شوید.

جدیدترین تحلیل های طلا و سکه در اپلیکیشن سیگنال

انواع روش های سرمایه گذاری و خرید طلا

همانگونه که در مقاله آموزشی آشنایی با بازار طلا گفته شد، بطور کلی برای خرید طلا در ایران 3 روش وجود دارد:

 • خرید فیزیکی طلا و سکه
 • بورس کالا
 • صندوق‌های سرمایه گذاری طلا

هرکدام از روش‌های فوق با توجه به ویژگی‌ها و تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند، دارای مزایایی هستند که در ادامه مزایای خرید و نگهداری طلا با استفاده از هریک را بررسی می‌کنیم.

مزایای اصلی خرید و نگهداری طلا

قبل از اینکه بخواهیم بصورت جداگانه مزایای سرمایه گذاری در طلا با استفاده از هریک از روش‌های فوق را بررسی کنیم، بهتر است مزایای خرید و نگهداری طلا را به دو قسمت تقسیم کنیم.

 1. مزایای اصلی خرید طلا که در تمامی روش‌های مذکور موجود است.
 2. مزایایی که هرکدام از این روش‌ها برای سرمایه گذارنشان بصورت انحصاری فراهم می‌کنند و در واقع باعث ایجاد تفاوت بین این روش‌ها می‌شود. هرکدام از روش‌های خرید طلا با توجه به مزایایی که دارند، ممکن است طرفداران خود را داشته باشند.

بطورکلی مزایای اصلی خرید طلا و سکه موارد زیر می‌باشد:

 • نقدشوندگی آسان طلا و سکه
 • بازدهی خوب بازار طلا در بلند مدت
 • حفظ ارزش پول در مقابل تورم
 • سرمایه گذاری مطمئن و امن
 • تاثیرپذیری سریع طلا از شوک‌های اقتصادی

در ادامه هرکدام از این موارد را به اختصار شرح می‌دهیم.

مزایای اصلی خرید و نگهداری طلا

نقد شوندگی آسان طلا و سکه


تمام سرمایه گذاری‌ها با هدف کسب سود و تبدیل آن به پول نقد انجام می‌شود، به هرحال قصد شما از سرمایه گذاری در هر بازاری این است که روزی پول خود را نقد کرده و از سود آن استفاده کنید.

 یکی از مزیت‌های اصلی بازار طلا که باعث محبوبیت آن شده قابلیت نقدشوندگی خوب آن و وابسته نبودن به زمان است. یعنی شما در هر زمان که بخواهید می‌توانید پول خود را نقد کنید، در واقع از این لحاظ بازار طلا مانند بانک و بورس اوراق بهادار است.

در هریک از روش‌های مذکور شما پس از خرید طلا امکان نقد کردن پول‌های خود در اسرع وقت را دارید.


بازدهی خوب بازار طلا در بلندمدت


مطالعات نشان داده است که سرمایه‌گذاری در طلا اغلب در بلندمدت بازدهی بهتری نسبت به سایر بازارها داشته و افرادی که طلا خریده‌اند و به مدت طولانی (بیشتر از یکسال) آن را نگهداری کرده‌اند اغلب سود کرده‌ و از سرمایه گذاری خود راضی بوده‌اند.


حفظ ارزش پول در برابر تورم


اکثر مردم در ایران سرمایه خود را به بانک‌ها می‌سپارند و از سرمایه گذاری در بازارهای دیگر خودداری می‌کنند. دلیل اصلی این کار نداشتن اطمینان به سایر بازارها و نقدشوندگی خوب بانک‌ها است.

اما در دنیایی که هرروز ارزش پول من و شما در حال کاهش است، آیا سود بانک‌ها جوابگوی نیازها و حفظ ارزش پول با گذشت زمان هستند؟ پاسخ این سوال خیلی ساده است خیر.

در حال حاضر براساس آمار رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران کمترین نرخ سود سپرده های بانکی 10 درصد و بالاترین نرخ سود سپرده های بانکی 20 درصد در نظر گرفته است. در حالی که در سال 97 بازار طلا و سکه 269 درصد بازدهی داشته است و تا آخر پاییز 98 نیز سود سرمایه گذاری در بازار طلا 11.4% بوده است.


سرمایه گذاری مطمئن و امن


از طلا همیشه به عنوان کالایی امن یاد می‌شود، به این دلیل که حتی در شرایط بد اقتصادی که اکثر بازارها با افت شدید کمواجه می‌شوند بازار طلا حرکت قیمتی مخالفی با سایر بازارها داشته با قیمت آن افزایش می‌یابد. همچنین همانطور که گفته شد در سرمایه گذاری در طلا در بلندمدت اغلب سود ده است و با سرمایه گذاری بلندمدت در این بازار (حداقل 3 یا 4 سال) می‌توان سود خوب و کم ریسکی داشت.


تاثیرپذیری سریع طلا از شوک‌های اقتصادی


یکی دیگر از مزیت‌هایی که بازار طلا را از سایر بازارهای مالی متفاوت می‌کند، هوشمند بودن آن است. منظور از هوشمند بودن بازار طلا این است که بازار طلا و ارز اولین بازارهایی هستند که به شوک‌های اقتصادی و حوادث اجتماعی سیاسی واکنش نشان می‌دهند و قیمت آن‌ها جهش می‌یابد.

در شرایط عادی اغلب عملکرد همه بازارها از جمله طلا خوب است، با این حال مهم عملکرد یک بازار در شرایط بد اقتصادی است. بازار طلا همیشه در این شرایط عملکرد خوبی داشته و سربلند بوده است. در واقع می‌شود گفت که سرمایه گذاری در بازار طلا در شرایط بداقتصادی بهترین گزینه است.

مزایای خرید فیزیکی طلا و سکه چیست؟

مزایای خرید فیزیکی طلا و سکه چیست؟

پس از معرفی مزایای اصلی خرید و نگهداری طلا، حالا مزایای انحصاری هریک از روش‌های خرید و فروش طلا را بصورت جداگانه شرح می‌دهیم.

پرطرفدارترین روش خرید طلا بصورت فیزیکی است. در حال حاضر شما می‌توانید هر زمان که پولی کناره برای سرمایه گذاری داشته باشید به راحتی به طلافروشی‌ها مراجعه کرده و طلا یا سکه خریداری کنید.

مزایای خرید طلا بصورت فیزیکی به شرح زیر است:


روشی آسان، شناخته شده و بی درد سر


شاید مهم‌ترین دلیلی که خرید فیزیکی محبوب‌ترین روش برای خرید طلا است، سهولت آن است. سایر روش‌های خرید طلا مانند بورس کالا (بازار آتی یا گواهی سپرده طلا) و صندوق های سرمایه گذاری طلا اولا زیاد شناخته شده نیستند و افراد برای ورود به آن‌ها نیاز به کمی مطالعه و صرف وقت دارند تا با این دو روش آشنا شده و بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند، دوما حتی اگر فردی با آن‌ها آشنایی داشته باشد ترجیح می‌دهد با مراجعه به طلافروشی‌ها و بدون دردسر خرید خود را انجام دهد.


نقدشوندگی سریع‌تر این روش نسبت به سایر روش‌ها


یکی دیگر از دلایل اصلی محبوبیت خرید فیزیکی طلا نقدشوندگی بهتر و سریع‌تر آن نسبت به دو روش دیگر است. برای نقدکردن پول خود در این روش کافی است به طلافروشی‌ها مراجعه کرده و طلا یا سکه‌های خود را هروقت که خواستید بفروشید و از سود خود لذت ببرید.

در واقع نقدشوندگی در این روش برای عموم کمی بی دردسرتر از دو روش دیگر است، زیرا بسیاری از افراد هنوز آشنایی اولیه با صندوق های طلا یا قراردادهای آتی سکه ندارند، چه برسد به آنکه بدانند چطور می‌توانند با استفاده از این روش‌ها پول خود را نقد کنند.


خرید جواهرات زینتی


یکی از مزیت‌های دیگر طلا قابلیت چکش‌خواری و ضدزنگ بودن آن است، بطوریکه می‌شود این فلز گزانبها را به هر شکلی درآورد و از آن استفاده زینتی کرد.

برای بسیاری هدف از خرید طلا تنها نگهداری و کسب سود از آن نیست، بلکه طلا را به عنوان کالایی زینتی در مراسم‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌دهند. در واقع با خرید فیزیکی طلا می‌شود با یک تیر دو نشان زد.


حس خوبِ لمس کردن طلا


از گذشته‌های بسیار دور داشتن و نگهداری طلا مایه فخر و مباهات بوده و در جامعه همیشه از کسی که طلای زیادی داشته به عنوان فردی ثروتمند یاد می‌شده است.

برای بسیاری از افراد لمس پول یا طلا بصورت فیزیکی حس خوبی دارد و می‌شود گفت جوری آرامش خاطر است، به همین دلیل بسیاری این روش و نگهداری فیزیکی طلا را به سایر روش های خرید طلا ترجیح می‌دهند.

لازم به ذکر است، با وجود تمامی مزایای که خرید فیزیکی طلا دارد ایرادی به آن وارد است و آن هم نگرانی خریداران از سرقت و دستبرد است. این افراد همیشه به دنبال این هستند که طلای خود را در مکانی امن نگهداری کنند تا مبادا دست سارقان به آن برسد و سرمایه‌شان به باد برود. این دغدغه همیشگی افرادی بوده که بصورت فیزیکی طلا یا سکه خریداری می‌کنند. با این حال علاوه بر روش فیزیکی، روش‌های دیگری برای خرید طلا و سکه وجود دارد که باعث رفع مشکل مذکور شده‌اند. در ادامه هریک از این روش‌ها را بررسی می‌کنیم.

مزایای خرید طلا با استفاده از بورس کالا چیست؟

مزایای خرید طلا با استفاده از بورس کالا چیست؟

خرید طلا با استفاده از بورس کالا به دو روش امکان‌پذیر است:

 • قراردادهای آتی سکه
 • گواهی سپرده سکه طلا

در ادامه مزایای خرید طلا با استفاده هریک از این دو روش را شرح می‌دهیم.

مزایای خرید طلا با استفاده از قراردادهای آتی

قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با مزایای این روش شرح دهیم، حتما برایتان سوال پیش آمده که اصلا قرارداد آتی چیست؟

بطور مختصر منظور از قرارداد آتی این است که شما الان اقدام به خرید کالایی می‌کنید اما همین حالا آن را تحویل نمیگیرید، و قصد دارید چند ماه بعد کالا را تحویل گرفته و پول آن را پرداخت کنید. بنابراین به قراردادی که اکنون کالایی را با قیمت مشخصی خریداری می‌کنیم اما تحویل و پرداخت وجه آن کالا در زمانی مشخص از آینده انجام می‌شود، قراداد آتی می‌گویند.

این روش دارای مزایای زیادی است که به اختصار مزایای خرید طلا با استفاده از قراردادهای آتی عبارتند از:

 • استفاده از اهرم معاملاتی
 • قیمت گذاری خوب و تعادل بازار
 • فرصت کسب سودآوری بدون خروج از بازار
 • دو طرفه بودن (یعنی هم می‌توانید از افزایش و هم از کاهش قیمت سود ببرید)
 • شفافیت قیمت‌ها و اطلاعات و استاندارد بودن قراردادهای آتی
 • رفع مشکلات و نگرانی‌های خرید فیزیکی طلا

مزایای خرید طلا با استفاده از گواهی سپرده سکه طلا

گواهی سکه طلا ورقه‌ای است که نشان‌دهنده مالکیت دارنده آن بر میزان مشخصی طلا و سکه سپرده شده به انبار است و پشتوانه آن رسیدی است که پس از تحویل کالا به انباردار صادر می‌شود. بنابراین باید حتما مقدار طلای سپرده شده و مکان انبار در گواهی سپرده طلا ذکر شود.

در گواهی سکه طلا، سکه‌های تحویلی در انبار بورس کالای ایران در خزانه داری بانک رفاه نگهداری می‌شوند. استفاده از این روش مزایای زیادی دارد که از مهم ترین آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • کامزد بسایر کم در مقایسه با معامله در صرافی‌ها
 • از بین رفتن ریسک سرقت با توجه به با نام بودن گواهی
 • معافیت مالیاتی
 • رفع مشکلات نگهداری فیزیکی طلا
 • انتقال سرمایه به بازاری مطمئن، قابل رصد و قانونی
 • عدم نیاز به مراجعه حضوری و حمل فیزیکی
 • قابلیت وثیقه گذاری برای دریافت تسهیلات
مزایای خرید و نگهداری طلا با استفاده از صندوق های سرمایه گذاری طلا

مزایای خرید و نگهداری طلا با استفاده از صندوق های سرمایه گذاری طلا

یکی دیگر از روش‌های خوب برای خرید و سرمایه گذاری در طلا استفاده از صندوق های سرمایه گذاری است. صندوق سرمایه گذاری نهادی مالی است که پول افراد خرد را جمع آوری نموده و با استفاده از مدیریت و دانش تیمی متخصص بصورت کلان در بازارهای مختلف سرمایه گذاری می‌کند، در واقع صندوق‌ها نوعی سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازارهای مالی مختلف هستند.

صندوق های سرمایه گذاری در ایران به 4 دسته اصلی با درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا تقسیم می‌شوند. در حال حاضر 4 صندوق طلا در ایران فعالیت می‌کنند که همه آن‌ها از نوع قابل معامله در بورس یا ETF هستند.

مدیران صندوق های سرمایه گذاری طلا طبق قانون بازار بورس و اوراق بهادار موظفند 75 الی 95 درصد از سرمایه جمع‌اوری شده را در بازار طلا و سپرده های طلا و مابقی سرمایه را در اوراق با درآمد ثابت کم ریسک (مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت، اوراق اجاره و …) سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذاری در صندوق های طلا مزایای زیادی دارد، که بصورت مختصر می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • رفع مشکلات نگهداری طلا و جواهرات بصورت فیزیکی
 • کاهش کارمزد معاملات
 • معافیت از مالیات
 • قابلیت سرمایه گذاری و خرید طلا با مبالغ کم
 • سپردن سرمایه به مدیران حرفه‌ای
 • قابل معامله بودن در بورس (ETF)
 • نقدشوندگی خوب

برای آشنایی بیشتر با این صندوق ها پیشنهاد می‌شود حتما مقاله آموزشی زیر را مطالعه کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام جهت نگهداری از طلا و سکه فیزیکی در منزل چه راهکارهای را پیشنهاد میکنید؟

  • سلام
   میتوانید اشیاء گرانبها و طلای خود را در صندوق امانات بانک‌ها نگهداری نمایید

 • سلام ممنونم از راهنمایی خوبتون خیلی کمکم کردید واقعا مونده بودم کجا و چجوری دارایی هام حفظ کنم

 • سلام بنظرتون اگہ الان طلا بخرم بعداز انتخابات میاد پایین

  • باسلام
   از طریق بورس میتوانید نسبت به خریدو فروش گواهی سپرده اقدام کنید.

 • سلام به نظر شما طلای دست دوم یا شمش یا سکه یا حتی شمش نقره کدوم بهتره هم از لحاظ حباب هم سوددهی هم فروش البته مبلغ من حدود سه میلیون تومان

  • باسلام
   در زمان های مختلف بسته به میزان حباب قیمتی، پاسخ سوالتان متفاوت است.

  • سلام
   به طور کلی نمیشه جواب مشخصی به سوال شما داد. بستگی به بازار هر کدوم داره.

 • سلام وقتتون بخیر.
  سایتی وجود داره که مثلا بصورت شفاف اطلاع بده کی باید طلا خرید و یا کی باید طلا فروخت؟