صف خرید و فروش سهام در بازار بورس چیست؟

صف خرید و فروش در بورس دو مفهوم بسیار مهم هستند که سرمایه‌گذاران باید با آن‌ها آشنا باشند و بدانند در شرایطی که سهام خریداری شده‌شان وارد صف خرید یا صف فروش شد، چه واکنشی نشان دهند. بنابراین در این مقاله به توضیح اینکه صف خرید و فروش در بورس چیست و چه معنایی دارند پرداخته‌ایم.

محدودیت دامنه نوسان در معاملات سهام

قبل از اینکه دو مفهوم صف خرید و صف فروش را در بازار سهام توضیح دهیم، بهتر است اول عامل ایجاد کننده این دو را معرفی کنیم. در بورس مفهومی وجود دارد به نام «محدودیت دامنه نوسان» که ناظران بازار آن را برای هر سهم در نظر می‌گیرند.

گذاشتن این محدودیت باعث شده تا از نوسانات شدید و زیاد قیمت سهام در بازار بورس جلوگیری شود. این محدودیت برای سهام در بورس و همچنین فرابورس بین 5 درصد منفی تا 5 درصد مثبت نسبت به قیمت پایانی  روز قبل در نظر گرفته می‌شود. مثلا اگر قیمت پایانی دیروز یک سهم 500 تومان باشد، قیمت پایانی امروز آن فقط می‌تواند بین 475 تومان و 525 تومان قرار گیرد و از این بیشتر یا کمتر نمی‌شود. به عبارتی قیمت پایانی روز گذشته هر سهم، مبنا یا صفر بازه نوسان قیمت آن در روز جاری می‌شود.

این محدوده برای سهام بازار پایه 3 درصد است. یعنی قیمت پایانی هر سهم در روز می‌تواند بین 3 درصد مثبت و 3 درصد منفی قیمت پایانی همان سهم در روز قبل، نوسان داشته باشد.

گاهی برای کنترل بازار و در شرایطی که افت شدید شاخص بورس وجود دارد، برای جلوگیری از ضررهای شدید، این محدودیت نوسان را کاهش می‌دهند. مثلا پس در برخی شرایط ممکن است، این محدودیت نوسان را به 2 درصد کاهش دادند تا بازار به روال عادی خود بازگردد.

ویدئو – آموزش صف خرید و فروش

صف خرید سهام در بورس چیست؟

فرض کنید پیش‌بینی‌هایی مبنی بر افزایش ارزش سهام شرکتی که در قسمت قبل 500 تومان در نظر گرفته شده، انجام شده باشد که بر اساس آن قرار است قیمت سهام این شرکت به حدود 600 تومان برسد.

اما از آن جایی که محدودیت دامنه نوسان وجود دارد، سفارش‌های خرید بیشتر از 525 تومان ثبت نمی‌شوند. با این حال تعداد زیادی تقاضا برای خرید سهام این شرکت وجود دارد، چرا که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد بازدهی 20 درصدی به دنبال خواهد داشت.

بنابراین افراد باید بر سر خرید سهام این شرکت وارد رقابت شوند و تقاضا از عرضه بیشتر می‌شود. همچنین وقتی سهام‌داران این شرکت می‌دانند سهام‌شان رو به افزایش است، اقدام به فروش نخواهند کرد.

به چنین وضعیتی که هیچ عرضه کننده‌ای وجود نداشته باشد و تقاضای خرید در سقف قیمت قرار داشته باشد، صف خرید سهام گفته می‌شود.

صف خرید سهام در بورس چیست؟

صف فروش در بورس چیست؟

حال خلاف شرایط قبل را تصور کنید. خبری منفی درمورد این شرکت منتشر شده و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ارزش هر سهم آن کاهش پیدا می‌کند. بنابراین سهام‌داران برای جلوگیری از ضرر احتمالی و افت بیشتر ارزش سهامشان، ترجیح می‌دهند هر چه زودتر سهام خود را بفروشند.

با این حال محدودیت قیمت‌گذاری وجود دارد و می‌توانند سهامشان را به قیمت کف 475 تومان به فروش برسانند. بنابراین تعدادی از سهام‌داران سهام خود را در کف قیمت برای فروش می‌گذارند اما تقاضایی برای خرید وجود ندارد. بنابراین عرضه بیشتر از تقاضا می‌شود و سهام‌داران مجبورند برای فروش سهامشان با هم رقابت کنند.

پس در صف رقابت قرار می‌گیرند و کسانی که زودتر از بقیه سهامشان را به قیمت کف برای فروش گذاشته باشند، در جلوی صف قرار می‌گیرند.

هر چه تعداد فروشندگان در صف فروش بیشتر باشد، اصطلاحا می‌گویند صف فروش سنگین است.

تشخیص صف خرید و فروش در بورس

هر نماد که به یک شرکت فعال در بورس مربوط است، در سایت tsetmc.com صفحه‌ای مخصوص به خودش دارد که در آن اطلاعات مورد نیاز سرمایه‌گذاران نمایش داده می‌شود.

تقریبا در قسمت میانی این صفحه دو کارد با عنوان‌های خرید و فروش وجود دارد که در یکی اطلاعات مربوط به درخواست‌های خرید و دیگری اطلاعات مربوط به فروشندگان آن سهم درج شده است. این اطلاعات در واقع همان سفارشاتی هستند که توسط کارگزاران یا معامله‌گران در سیستم‌های معاملاتی آنلاین ثبت می‌شوند.

وقتی سهام یک شرکت صف خرید داشته باشد، سفارشات خرید در کادر خرید در حداکثر قیمت و با تعداد و حجم بالا ثبت شده‌اند، در حالی که هیچ سفارش فروشی در کادر فروش ثبت نشده است. این یعنی متقاضیان زیادی حاضر به خرید سهام این نماد هستند ولی سهام‌داران آن حاضر به فروش سهام خود نیستند. مانند تصویر زیر:

صف خرید سهام

این تصویر مربوط به نماد کلر است که همانطور که در تصویر پیداست، هیچ سفارشی برای فروش در کادر فروش آن ثبت نشده است.

در مقابل، اگر سهام شرکتی صف فروش داشته باشد، در کادر مربوط به خرید آن اطلاعاتی ثبت نشده است و در کادر فروش آن، تعداد و حجم زیادی از سهام آن نماد، به حداقل قیمت ثبت و برای فروش گذاشته شده است. مانند تصویر زیر:

صف فروش سهام

این تصویر نیز مربوط به نماد فجام است که همانطور که از دو کادر پایین و سمت راست تصویر پیداست، وارد صف فروش شده و تقاضایی برای خرید آن وجود ندارد.

نکات مهم در زمان ایجاد صف خرید و فروش

مهمترین نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که ایجاد صف خرید و صف فروش را نباید مبنای معاملات خود قرار دهید.اینکه یک سهم وارد صف فروش شده حتما دلیل بر این نیست که ارزش آن در آینده کمتر خواهد شد، یا ایجاد صف خرید برای یک سهم دلیلی بر بازدهی آن در آینده و افزایش قیمت آن نخواهد بود.

بسیاری از خرید و فروش‌ها در بازار سهام احساسی هستند و همین موضوع باعث ایجاد برخی از صف‌های خرید و فروش می‌شود و ممکن است پیش‌بینی‌ها را محقق نسازند.

نکته مهم دیگری که باید هنگام ایجاد صف خرید و فروش در نظر داشته باشید ارسال سفارش آنلاین است. در معاملات آنلاین، گزینه‌ای به اسم «حجم نمایشی» وجود دارد. اگر در این گزینه تعداد سهمی که وارد می‌کنید کمتر از مقداری که می‌خواهید به فروش برسانید باشد، زمانی که نوبت شما می‌شود همان مقداری که در حجم نمایشی وارد کرده‌اید به فروش می‌رسد و برای فروش بقیه سهم‌تان به آخر صف می‌روید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل تکنیکال، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بنر ترنج در مقالات بنر دریافت تبلیغات در مقالات

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • لطفا پاسخ دهید: اگر در پیش گشایش با کمترین قیمت سفارش بدیم و بعد از 8:55 قیمت سهم بالا بره بطوریکه در قیمت بالاتری سهم مچ و گشایش بشه سهم ما با قیمتی که سفارش دادیم فروش میره یا با قیمت مچینگ؟

 • عالی بود فقط ما سوادمالی بورس نداریم بیشتردوست توظللرم

 • چرا وقتی نمادی صف خرید میشه 5% پر نمیکنه. .مثلا میشه4.96

  • سلام دوست عزیز اگه یک نماد هیچ فروشنده نداشته باشه، احتمالا همه بدنبال خرید اون سهم هستن پس صف خرید تشکیل میشه.

 • با عرض سلام و خسته نباشید .
  لطفا راهنمائی کنید بابت اینکه اگه سهمی به صف فروش بره باید بفروشیم یا نگه داریم ؟
  ممنون از پاسخگوئی تان.

 • تعریف وتحلیل( صف) رو نفرمایید .ما ملت ایران اهل صف هستیم. چه خرید وچه فروش ..چه گران .چه ارزان

 • سلام چطور بفهیم فلان سهم ارزش سهم خریدش یا فروشش چند ملیونه
  تو کادر یە عددهایی مینویسە کە نامفهومه ممنون

 • سلام و با تشکر از زحماتتون
  این عرضه های اولیه در صورتی که صف خریدشون به صفر برسه چه تصمیمی بهتره بگیریم؟
  آیا سودی در نگه داشتنشون به صورت بلند مدت تر وجود داره!؟

  • سلام دوست عزیز از اونجا که عرضه اولیه ها معمولا کمتر از قیمت واقعی شون ارزش گذاری میشن تا مدتی که به ارزش واقعی برسن سود اور هستن. بعد از اون مثل یک سهم عادی می تونید تحلیل ها و وضعیت شرکت رو بررسی کنید و در مورد فروش یا نگهداری سهم تصمیم بگیرید. موفق و پرسود باشید.

 • سلام خسته نباشید من میخوام کل سهمی که دارم رو بفروشم ولی نمیدونم باید چه قیمتی و چه حجمی وارد کنم لطفا راهنمایی کنین

 • سلام وخسته نباشید من چندروزه وارد بورس شدم کارگزاری مفید هم هستم میشه راجع به اینکه هر حجمی رو چه قیمت بخریم یا اینکه چقدر بفروشیم بدید؟؟؟مثلا من از کجا بدونم ک ۱۰۰۰۰سهم از یه شرکتی چقدر باید قیمت بذارم؟؟؟یا اینکه سهم خودم چقدر می ارزه ک بخوام قیمت بذارم روش؟ ممنون میشم توضیح بدید

 • منظور از کف قیمت چیست مثلاً کف قیمت غگل چقدره مشخص هست تا چقدر میاد پایین

  • سلام دوست عزیز کف قیمت پایین ترین قیمت پیش بینی شده برای یک نماد خاص هست. کف قیمت یک عدد ثابت نیست و در تحلیل های مختلف و در زمان های مختلف می تونه متفاوت باشه. بهتره تحلیل های نماد مدنظرتون رو بخونید.

 • با سلام.تعداد سهام عرضه اوایه خیلی کمه،من میخوام با همون قیمت عرضه اوایه تعداد سهم بیشتری بخرم چیکار باید کنم و اینکه کی بخرم

  • سلام دوست عزیز شما میتونید زمان ثبت درخواست، تعداد سهم بیشتری ثبت کنیدو اگر مشارکت مردم در ان عرضه اولیه پایین باشه ممکنه سهم بیشتری بهتون برسه. اما باز هم قطعیتی وجود نداره.

 • سلام
  اطلاعات خرید و فروشی سهام درسایت tset و کارگزاری با هم برابر است یا خیر؟به بیان ساده تر برای اطلاعات خرید فروش میشه به کارگزاری تکیه کرد یا پیشنهاد میکنید به صفحه مخصوص در سایت بورس هم نگاهی بندازیم؟
  ممنون

  • سلام، اطلاعات هردوی این موارد باید یکسان باشد و هرگونه اختلافی به دلیل خطاهای فنی هست

 • باسلام
  من جهت خرید دریک نماد ثبت سفارس دادم ودر صف قرارگرفتم در آخرساعت معاملات موفق به خرید نشدم در ضمن گزینه تا لغو را زده ام آیا فردا دوباره باید تقاضایم را اصلاح کنم یانه با تشکر.

  • سلام، سفارش های شما بعد از ثبت در حالت عادی فقط تا پایان معاملات همان روز معتبر هستند اما در صورتی که از سایر روش های سفارش گذاری استفاده میکنید دقت کندی که قیمت سفارش به صورت خودکار تغییر نمیکند و در نتیجه سفارش شما فردا در سقف قیمت نخواهد

 • سلام وقتی یه نمادی صف خرید داره و هیچ فروشنده ای نداره و ما بریم اوت سهامو سفارش خرید بدیم آیا میتونیم بخریمش اصلا؟ وقتی هیچ فروشنده ای نیست که سهانشو تو اون نماد به ما بفروشه…

  • سلام دوست عزیز احتمال خرید سهمی که در صف خرید است، صفر نیست اما این احتمال پایین است. در صورتی که سفارش تون رو زودتر از دیگران ثبت کنید احتمال خرید برای شما افزایش پیدا میکنه.

 • می خوام عرضه اولیه بعد از چند روز بخرم که قبلا اعلام شده چی کار کنم؟آیا استفاده از ربات درست است؟

 • سلام چگونه بدانیم چه تعداد سهام از چند شرکت داریم یا نداریم ؟

  • سلام دوست عزیز اطلاعات سبد دارایی تون رو می تونید در درگاه ذینفعان بازار سرمایه ببینید. برای اشنایی با این درگاه این لینک رو مطالعه کنید.

 • سلام
  خرید سرخطی زدم و در دو ثانیه بعد از پیش گشایش درخواستم در بورس ثبت شد ولی طبق معمول عدد”1″ در کنار “9999” قرار گرفت
  یعنی سفارش من معامله نمیشه . درسته؟ میشه راجع به این موضوع توضیح دهید سپاس

  • سلام، با توجه به اینکه درخواست شما دو ثانیه طول کشیده تا ثبت بشه جایگاه مناسبی توی صف ندارید و احتمالا در صورتی که صف نماد از بین نره، شانس شما برای انجام معامله خیلی کم هست

 • سلام من نمودار هر سهامی رو که نگاه میکنم از پارسال حدود صد درصد رشد داشته
  آیا اگه الان یه سهم بخرم سال آینده رشد خواهد کرد
  و یه سوال اگه یه سهم صد درصد ضرر کنه چیمیشه
  اگه 99درصد ضرر کنه چی میشه تابحال این اتفاق افتاده
  اگه یه سهمی رو داشته باشید ضرر کنه ونفروشیمش امکان داره دوباره مثبت بشه

  • سلام دوست عزیز رشد یا افت قیمت سهم به عوامل بسیار زیادی مثل شرایط بازار، شرایط شرکت، نوع صنعت و… بستگی داره و نمیشه پاسخ قطعی به این سوال داد.

 • سلام،چرا وقتی خرید میزنم بعد از ارسال سفارش،پیام مقدار معامله خارج از محدوده تعریف میشود،چکار کنم

  • سلام دوست عزیز حداقل مبلغ سرمایه گذاری در بورس ۵۰۰ هزار تومن هست. معمولا برای مبالغ کمتر، این خطا گزارش میشه.

  • سلام، در وارد کردن تعداد سهام و قیمت اون ها دقت کنید، معمولا برای هر نماد حداکثر تعداد سهام قابل درخواست در هر سفارش مشخص شده

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  من با گوشی و با نرم افزار ایزی تریدر،هر کاری میکنم و صبح زود سر ساعت ۸:۳۰ میخوان سهم بخرم، خرید انجام نمیشه و اول صف قرار نمی گیرم.آخر وقت هم سفارش رو حذف میکنم چون میگن روز بعد دوباره صف از اول بروز میشه.خواهشا راهنمایی کنید چیکار کنم سهم خریداری بشه!!!عصبی شدم دیگه😔

  • سلام، معامله کردن در صف خرید و فروش کار خیلی سختی هست و علاوه بر سرعت عمل شما، سرعت اینترنت، سرعت کارگزاری و وضعیت سیستم های معاملاتی هم دخیل هستند

 • سلام ممنون از اطلاعات خوبتون.میخواستم بدونم در میان مدت اختلاف بازدهی خرید سهام توسط شخص(یک سبد گردانی در حد متوسط) حدودا چقدر بیشتر از خرید صندوق های بورسی هستش.(مثلا یک صندوق قوی مثل نقش جهان و رشد سامان و ….)در 6 ماه گذشته.

  • سلام . پاسخ دقیقی وجود نداره. نمیتونیم مشخص کنیم که سبدگردان متوسط چقدر مهارت دارد و از این نظر قابل مقایسه با صندوق نیست.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  در مورد سرمایه گذاری صندوق ها سوال دارم
  اینکه از کجا بدونم کدوم صندوق معتبر و سوددهی خوبی داره
  چه موقعی واسه سرمایه گذاری داخل صندوق خوبه
  لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 • سلام خسته نباشید
  لطفا نرم افزار سیگنال برای پی سی هم طراحی کنید که فقط برای تحلیل باشه(خیلی راحت تر میشه تحلیل)
  و اینکه لطفا نظرات رو صفحه بندی کنید.♥

  • سلام دوست عزیز… ممنونیم از نظر خوبتون. همراهی شما قطعا در بهتر شدن سیگنال بسیار موثر خواهد بود. متشکریم.

 • سلام من کد معاملاتی رو دریافت کردم اما نمیدونم چجور سهامم رو بفروشم اگه میشه راهنمایی کنید منو ممنون

  • سلام دوست عزیز، بعد از دریافت کد بورسی به کارگزاری مراجعه کنید تا نام کاربری و رمز عبورتون رو دریافت کنید و وارد سامانه معاملات کارگزاری بشید. برای اشنایی با نحوه خرید و فروش سهم این لینک رو مطالعه کنید.

 • سلام،
  آیا خرید سهام از شرکت‌هایی که صف فروش دارند، بجاست؟ باتشکر

  • سلام، این موضوع به قیمت سهام، وضعیت بازار و خود اون شرکت بستگی داره و نمیشه برای همه سهام یک نسخه واحد پیچید

 • سلام مطالب آموزنده وخیلی با ارزش ممنون و متشکرم از زحمات شما

 • سلام مبخوام سودم را برداشت کنم ولی دلم نمیاد هیچکدوم از نمادها از سهامم را بفروشم چه کار کنم راهی هست بجز کم کردن تعداد سهم؟

 • اقا ترو خدا داشتم نگاه می کردم
  سهام چقد ارزش فروش داره یه هو دستم خورد رفت برای صف فروش
  یکی میشه بگه چطور متوقفش کنم

  • سلام دوست عزیز، میتونید از گزینه ویرایش یا حذف سفارش استفاده کنید.

 • با سلام و سپاس از مقالات و پادکست های مفیدتان ،لطفا توضیح دهید چرا نماد دارایکم توی قسمت جستجوی سهام نمایش داده نمیشود ؟

  • سلام دوست عزیز، ممنون از همراهی شما با سیگنال
   در یک پست اموزشی در صفحه اینستاگرام سیگنال به طور کامل یه نماد دارایکم پرداخته شده است. برای مطالعه این پست به ادرس اینستاگرامی isignal.ir مراجعه بفرمایید.

 • سلام خسته نباشید میگم به تیم سیگنال.لطفا اگر براتون امکان داره یه بخشی بزارید واسه سهم برگزیده،و زمان مناسب رو بگید که کی بخریم کی بفروشیم.واسه ما مبتدی ها فعلا امکان تحلیل نیست تا آموزش ببینیم.مسولیت خرید و فروش هم خودمون به عهده میگیریم.سپاس

  • سلام دوست عزیز، ممنون از پیشنهاد شما. این موضوع بررسی خواهد شد.

 • بی ریا میگم خیلی خیلی ممنون از مطالب مفیدتون خیلی دنبال کلاس گشتم قیمتاش بالا بود اما تو سینگال به جواب سوالاتم رسیدم خسته نباشین

 • با سلام .میشه ما در صف فروش قیمت دومی را بزنیم تا زودتر سهم گیرمون بیاد چون صف اول در اون قیمت خط اول شلوغه

  • سلام دوست عزیز… تا زمانی که ردیف اول در صف باشن نوبت به ردیف دوم نمیرسه

 • سلام خواستم بدونم اگه دیدیم که در یک قیمت ثف خرید بالایی بود وما میخواهیم همان روز از ان سهم بخریم ولی چون صف خرید در خط اول زباد است میتوانیم قیمت دیگری بزنیم که در بازه ی قیمت مجاز باشد ولی بیشتر از این قیمت باشه تا ما سهم گیرمون بیاد و در صف خرید نرویم

  • سلام دوست عزیز… خیر شما نمیتونید بالاتر از قیمت مجاز در بازه روزانه سفارش خرید بزنید

 • خیلی خوب ومفید بود استفاده کردم ممنون از مطالب مفید تون

 • سلام
  خیلی ممنون از توضیحات خوب شما.
  آیا وقتی من مثلا 657 سهم در خواست خرید می دهم . دقیقا باید فروشنده ای پیدا شود که همین حجم را بفروشد؟
  اگر کسی ۷۰۰ سهم را معادل قیمت خرید من می خواهد بفروشد آیا معامله انجام می شود یعنی ۶۵۷ سهم از ۷۰۰ سهم به من فروخته می شود؟
  ارادتمندم

  • سلام دوست عزیز… بله همون مقداری که درخواست زدید انجام میشه و لازم نیست حتما همون تعداد در سمت دیگر سفارش وجود داشته باشه.

 • سلام بابت اطلاعات متشکرم یک سئوال داشتم
  در زمان خرید و فروش داخل جدول نوشته حجم.تعداد و فروش.حجم.تعداد و فروش به چه معناست؟؟

  • سلام دوست عزیز، حجم میزان سهام برای خرید و فروش هست و تعداد، میزان افراد و نفراتی که درخواست دادند.

 • سلام و عرض ادب خدمت شما
  خسته نباشید
  من در کارگزاری آگاه ثبت نام کردم و از نرم افزار آسا تریدر استفاده می کنم.

  ممنون میشم مقاله ای هم در مورد نحوه خرید و فروش سهام در نرم افزار آسا تریدر البته در گوشی همراه و نه کامپیوتر آموزش داده بشه.

  کمال تشکر رو دارم

  • سلام دوست عزیز، برای اشنایی با نحوه خرید و فروش سهام می تونید از این لینک کمک بگیرید.

 • ممنون از مطالب مفیدتون. فقط چرا نماد دسبحانح تو سیگنال نیست؟ تو جستجو پیدا نمی کنه

  • سلام دوست عزیز، حرف “ح” در پایان نام نماد مربوط به حق تقدم سهام هست. اطلاعات مربوط به نماد دسبحان رو می تونید در سایت سیگنال مطالعه بفرمایید.

 • با سلام ‘ من دو هفتس احراز هویت کردم’ و کد بورسی رو هم گرفتم’ از پیشخوان مدارکمو فرستادن برا کارگزاری گفتن برو خودشون برات پیامک میزنن و کد براتون میفرستن ولی الان دو هفته شده ولی پیامی برا من نیومده’ به نطرتون چیکار میتونم بکنم بازم صبر کنم؟

  • سلام دوست عزیز، دریافت نام کاربری و رمز عبور معمولا 2 تا 3 روز کاری زمان میبره. بیشتر از این مدت شد با کارگزاری تون تماس بگیرید.

 • با سلام
  میخوام بدونم اگه سهمی در صف خرید باشه و من ثبت سفارش خرید بدم…ایا در همون لحظه به مقدار خریدم پولم هم بلوکه میشه یا نه؟
  و اگه میشه در صورت انصراف از خرید چکار باید بکنم؟
  ممنون

  • سلام دوست عزیز، بله بلوکه میشه. حذف سفارش رو بزنید تا لغو بشه.

 • سلام من سهم اولیه پیزد 50درخواست دادم 14 رسید به من ولی باقی پولم بلوکه شد چی میشه 150تومنم بر میگرده تو حساب خریدم

  • سلام دوست عزیز، تا روز کاری بعد صبر کنید در صورت آزاد نشدن مشکل را با کارگزاری مطرح کنید.

 • منظور از تقدم در کنار نماد بطور مثال کگاز (تقدم)وبعد وضعیت (ممنوع معلق) چیست ؟ممنون میشم توضیح دهید چند سهم من به این شکل است لازم بدکر است که اینجانب در بورس مبتدی هستم .با تشکر

  • سلام دوست عزیز، وضعیت ممنوع متوقف یعنی به دلایی نماد متوقف شده. برای اشنایی با حق تقدم می تونید این لینک رو مطالعه بفرمایید.

 • سلام من در سامانه سجام ثبت نام کردم و کد بورس هم گرفتم والان آماده خریدن سهام ولی بلد نیستم چگونه خرید و فروش کنم آیا ساعت خاصی در روز خرید و فروش میشه واینکه چگونه سهام خریداری کنم با اینترنت منزل

 • سلام . وقت بخیر. بنده هر چه میخواهم سهم بخرم. مینویسد مقدار معامله خارج از محدوده سفارش میباشد. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • سلام دوست عزیز، حداقل مبلغ قابل سرمایه گذاری در بورس 500 هزار تومان هست. گاهی برای مبالغ کمتر از 500 هزار تومان این اخطار رو میده.

 • با سلام اولا از شما تشکر می کنم یه سوال داشتم و اون اینکه من چه جوری میتونم حق تقدم سهام خود را بفروش برسانم تشکر از راهنمایی شما

  • سلام دوست عزیز، حق تقدم هم مثل سهام معامله میشه و تفاوتی نداره

 • اگر تعداد سهام سفارش گذاری شده در صف خرید یا فروش را ویرایش کنبم ، جایگاه لحظه ای در صف تغییر میکند؟

 • سلام و وقت بخیر …
  تو کامنتها دیدم هر روز سه سهم برگزیده واسه خرد معرفی میشه کجا میتونم ببینم

 • سلام من تازه وارد بورس شدم
  وقتی میخوام سهمی رو خریداری کنم خطا مقدار معاملات برای من ارسال میه چه کار کنم
  مقدار شارژ من ۵۰۰ هزار تومان
  مشکل بعدی تعداد و قیمت است که وارد میکنم دوباره خطا می نویسه

  • سلام دوست عزیز، بخاطر کارمزد معاملات یکم مبلغ رو بیشتر بزنید.

 • سلام
  سوال من اینه که میشه براساس اینکه الان صف فروش شده و یک الی چند روز دراین حالت موند خرید همون سهم سهام رو انجام داد
  الان برای مثال غفارس صف فروش داره ایا زمان مناسبی هست برا خرید

  • سام دوست عزیز، این امر بستگی به استراتژی سرمایه گذاری شما داره. موفق باشید.

 • باسلام
  توی برنامه کارگذاری نوشته شده حداقل مبلغ برای خرید سهام ۵۰۰هزار تومن باید باشه، آیا برای همه مواقع اینطوریه یا فقط برای خرید بار اول؟
  و درضمن کل ۵۰۰هزار تومن رو باید یکجا و از یک نماد خرید کنم ویا میشه از چند نماد جمعا به این مقدار خرید کنم؟

  • سلام دوست عزیز، شما برای خرید هر سهم باید مبلغ 500 هزارتومان طبق قوانین خرید نمایید.

 • سلام،
  من با سرمایه تقریبا” زیادی وارد بورس شده،ام وخیلی علاقه به نوسان گیری روزانه دارم ایا این کاربهتر است یا سهمی را بخرم و منتظر افزایش قیمت آن باشم .

  • سلام دوست عزیز، این تصمیم بستگی به استراتژی معاملاتی شما داره. موفق و پرسود باشید.

 • خواهشا صفحه دیدن نمادهای بورسی مثل اول باشد صفحه جدید که به روز رسانی شده زیاد جالب نیست باید فیلتر را ببینیم تا نمادهای ببینیم درحالت افلاین هم تاچند مورد نشان میدهد باید اینترنت داشته باشیم

 • با تشکر ا ز اپ ارزشمند و مطالب آموزشیه ارزنده تان به همه اعضا خسته نباشید و خداقوت عرض می کنم
  ببخشید فسمت پاکدستها کدوم قسمته اپ قرار داره؟
  ممنون

  • سلام دوست عزیز ممنون از همراهی شما با گروه سیگنال، در بخش «مطالعه و شناخت صندوق های سرمایه گذاری» ی قسمت جدا برای پادکست ها وجود داره و در بخش «اموزش سرمایه گذاری در بورس و سهام» هم هر مقاله رو که باز کنید اگه پادکستش منتشر شده باشه در ابتدای مقاله موجوده. به زودی پادکست های بیشتری منتشر خواهد شد. با ما همراه باشید.

 • با سلام اگر برای خرید یک سهام متقاضی زیاد باشه و صف تشکیل بشه و از طرفی هیچ فروشنده ای موجود نباشه چه اتفاقی میفته و همچنین عکس قضیه در صورتی که خریداری برای سهام ما نباشه چی میشه؟ یا به عبارتی اگر شخصی به هر دلیل متقاصی فروش سهامش باشه و نیازمند پولش باشه ولی خریداری وجود نداشته نباشه آیا مکانیسم دیگری برای رسیدن به پولش وجود داره؟؟

  • سلام، بعد از چند روز در صورت عدم معامله سهم به گره معاملاتی می رود و بدون دامنه بازگشایی می شود

 • باسلام
  با تشکر از آموزشهایی که قرار می دهید
  گزینه های تعداد و حجم نشانگر چیست ؟
  ممنون از پاسخگوئی

  • سلام، تعداد نشان دهنده تعداد کدهای بورسی (افراد حقیقی و حقوقی) است و حجم نشان دهنده تعادا سهمی که اون افراد به خرید یا فروش گذاشتند.

 • سلام از توضیحات خوب شما تشکر میکنم، امیداست در سطح تخصصی تری اقدام به آموزش کنید.خیلی از دوستداران علم بورس قادر به پرداخت هزینه های سنگین آموزش بورس که بعضی کارگزاریها برگزار میکنند، نیستند.شما کمک کنید.سپاسگزاریم.

 • ممنون بابت مطالب آموزندتون.آیا محدودیتی در زمان فروش سهامی که خریدیم وحود داره؟یعنی هر زمانی ک بخوایم میتونیم بفروشیم

  • سلام و عرض ادب. بله هر زمان که قصد فروش داشته باشید، میتونید سهمتون رو بقروش بگذارید، البته به شرط اینکه سهم در صف فروش سنگین نباشه.

 • به هنگام خرید در بورس منو اول تو نوبت مثلا 200 نشون میده ولی با گذشت زمان به عوض اینکه کمتر بشه بیشتر هم میشه مثلا 1700 لطفا راهنمایی فرمایید.با تشکر

 • اگر وقت و سرمایه ای حدود صد تا دویست میلیون تومان داشته باشیم وعجله ای برای نقد شوندگی نداشته باشیم وهدفمان سود بیشتر باشد وبخواهم سهام شرکتری را در بورس خریداری کنیم چه پیشنهادی برامون داری

  • سلام. در سال های اخیر یکی از گزینه های جذاب برای سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت صندوق های سرمایه گذاری هستند که هم بازدهی خوبی دارند و هم مطمئن هستند.

 • باسلام ضمن قدردانی از زحماتتون و برنامه خوبتون درصورت امکان در مورد نمودارها هم یک آموزش بگذارید ممنون میشوم

  • سلام و عرض ادب. سپاس از محبت شما. پیشنهادتون در مقالات بعدی حتما مد نظر ما خواهد بود. با سیگنال همراه باشید.

  • سلام دوست عزیز. میشه نام نماد رو بفرمایید؟ همچین مشکلی تا حالا گزارش نشده بود.

 • سلام بر اساس گزارش سه سهم برتر میشه روز بعد خرید کرد؟ یعنی شما پیشنهاد میدین برحسب سه سهم برتر روز قبل روز بعد خرید کرد؟

  • سلام و عرض ادب. خیر دوست عزیز. نمادهایی هستند که برخی از اونها حجم بالایی معامله شده اند. هیچ گونه توصیه خرید و فروش نیست. پاراگراف اول هم نوشته شده. ما هیچ گونه سیگنال خرید و فروش نداریم. مسئولیت هر گونه خرید و فروش با خود شما هست.

  • سلام و عرض ادب. در قسمت تحلیل سربرگ بازار سهام در اپلیکیشن سیگنال میتونید گزارش روزانه 3 سهم برگزیده رو مشاهده کنید. موفق و پیروز باشید.

  • سلام و عرض ادب. برای ورود به بورس ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنید سپس به یکی از کارگزاری ها مراجعه کرده و در کارگزاری ثبت نام کنید تا کد بورسی دریافت کنید. پس از دریافت کد بورسی به راحتی میتونید هر سهمی که مدنظرتون هست خرید و فروش کنید.

 • سلام خسته نباشید ببخشید سئوالی دارم در رابطه با موضوع خرید و فروش سهام بورس و فرابورس بنده چند تا عرضه اولیه خرید و فروش کردم ولی تا حالا مبالغ تو حسابم واریز نشدن جریان چیه میشه پیشنهادی بدین ممنون میشم…باتشکر

  • سلام و عرض ادب. بهتره با کارگزاریتون تماس بگیرید و پیگیری کنید این مسالرو و از اون‌ها جویا بشید. مبالغ مربوطه باید ظرف 24 ساعت به حساب شما واریز بشه.

 • اطلاعات جامع ومفید و عالی هستند من کلاس آموزش آشنایی با بورس رفتم وهمه ی این مطالب گفته شده بود خیلی ممنونم

  • سلام دوست عزیز. هر بازار قوانین و مقررات خاص خودش را دارد و شرکت ها متناسب با شرایطی که دارند در یکی از این بازار ها پذیرش می شوند. شرکت های بورسی قوانین سخت گیرانه تری برای پذیرش دارند.

 • لطفا درباره نمودارها وهمچنينن درروز چه نمادهایی را مشاهده کنیم توضیح دهید ممنون میشم. درضمن من با گوشی کار میکنم .کامپیوتر کارایی بیشتر دارد یا گوشی همراه?

  • سلام و عرض ادب. پیشنهاد میشه از گزارش های 3 سهم برگزیده که بصورت روزانه در اپ و سایت قرار میگیره استفاده کنید.

  • سلام و عرض ادب به دوستان قدیمی و تشکر از شما سیگنالی های عزیز