صف خرید و فروش سهام در بازار بورس چیست؟

صف خرید و فروش سهام در بازار بورس چیست؟

صف خرید و فروش در بورس دو مفهوم بسیار مهم هستند که سرمایه‌گذاران باید با آن‌ها آشنا باشند و بدانند در شرایطی که سهام خریداری شده‌شان وارد صف خرید یا صف فروش شد، چه واکنشی نشان دهند. بنابراین در این مقاله به توضیح اینکه صف خرید و فروش در بورس چیست و چه معنایی دارند پرداخته‌ایم.

محدودیت دامنه نوسان در معاملات سهام

قبل از اینکه دو مفهوم صف خرید و صف فروش را در بازار سهام توضیح دهیم، بهتر است اول عامل ایجاد کننده این دو را معرفی کنیم. در بورس مفهومی وجود دارد به نام «محدودیت دامنه نوسان» که ناظران بازار آن را برای هر سهم در نظر می‌گیرند.

گذاشتن این محدودیت باعث شده تا از نوسانات شدید و زیاد قیمت سهام در بازار بورس جلوگیری شود. این محدودیت برای سهام در بورس و همچنین فرابورس بین 5 درصد منفی تا 5 درصد مثبت نسبت به قیمت پایانی  روز قبل در نظر گرفته می‌شود. مثلا اگر قیمت پایانی دیروز یک سهم 500 تومان باشد، قیمت پایانی امروز آن فقط می‌تواند بین 475 تومان و 525 تومان قرار گیرد و از این بیشتر یا کمتر نمی‌شود. به عبارتی قیمت پایانی روز گذشته هر سهم، مبنا یا صفر بازه نوسان قیمت آن در روز جاری می‌شود.

این محدوده برای سهام بازار پایه 3 درصد است. یعنی قیمت پایانی هر سهم در روز می‌تواند بین 3 درصد مثبت و 3 درصد منفی قیمت پایانی همان سهم در روز قبل، نوسان داشته باشد.

گاهی برای کنترل بازار و در شرایطی که افت شدید شاخص بورس وجود دارد، برای جلوگیری از ضررهای شدید، این محدودیت نوسان را کاهش می‌دهند. مثلا پس در برخی شرایط ممکن است، این محدودیت نوسان را به 2 درصد کاهش دادند تا بازار به روال عادی خود بازگردد.

صف خرید سهام در بورس چیست؟

فرض کنید پیش‌بینی‌هایی مبنی بر افزایش ارزش سهام شرکتی که در قسمت قبل 500 تومان در نظر گرفته شده، انجام شده باشد که بر اساس آن قرار است قیمت سهام این شرکت به حدود 600 تومان برسد.

اما از آن جایی که محدودیت دامنه نوسان وجود دارد، سفارش‌های خرید بیشتر از 525 تومان ثبت نمی‌شوند. با این حال تعداد زیادی تقاضا برای خرید سهام این شرکت وجود دارد، چرا که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد بازدهی 20 درصدی به دنبال خواهد داشت.

بنابراین افراد باید بر سر خرید سهام این شرکت وارد رقابت شوند و تقاضا از عرضه بیشتر می‌شود. همچنین وقتی سهام‌داران این شرکت می‌دانند سهام‌شان رو به افزایش است، اقدام به فروش نخواهند کرد.

به چنین وضعیتی که هیچ عرضه کننده‌ای وجود نداشته باشد و تقاضای خرید در سقف قیمت قرار داشته باشد، صف خرید سهام گفته می‌شود.

صف خرید سهام در بورس چیست؟

صف فروش در بورس چیست؟

حال خلاف شرایط قبل را تصور کنید. خبری منفی درمورد این شرکت منتشر شده و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ارزش هر سهم آن کاهش پیدا می‌کند. بنابراین سهام‌داران برای جلوگیری از ضرر احتمالی و افت بیشتر ارزش سهامشان، ترجیح می‌دهند هر چه زودتر سهام خود را بفروشند.

با این حال محدودیت قیمت‌گذاری وجود دارد و می‌توانند سهامشان را به قیمت کف 475 تومان به فروش برسانند. بنابراین تعدادی از سهام‌داران سهام خود را در کف قیمت برای فروش می‌گذارند اما تقاضایی برای خرید وجود ندارد. بنابراین عرضه بیشتر از تقاضا می‌شود و سهام‌داران مجبورند برای فروش سهامشان با هم رقابت کنند.

پس در صف رقابت قرار می‌گیرند و کسانی که زودتر از بقیه سهامشان را به قیمت کف برای فروش گذاشته باشند، در جلوی صف قرار می‌گیرند.

هر چه تعداد فروشندگان در صف فروش بیشتر باشد، اصطلاحا می‌گویند صف فروش سنگین است.

تشخیص صف خرید و فروش در بورس

هر نماد که به یک شرکت فعال در بورس مربوط است، در سایت tsetmc.com صفحه‌ای مخصوص به خودش دارد که در آن اطلاعات مورد نیاز سرمایه‌گذاران نمایش داده می‌شود.

تقریبا در قسمت میانی این صفحه دو کارد با عنوان‌های خرید و فروش وجود دارد که در یکی اطلاعات مربوط به درخواست‌های خرید و دیگری اطلاعات مربوط به فروشندگان آن سهم درج شده است. این اطلاعات در واقع همان سفارشاتی هستند که توسط کارگزاران یا معامله‌گران در سیستم‌های معاملاتی آنلاین ثبت می‌شوند.

وقتی سهام یک شرکت صف خرید داشته باشد، سفارشات خرید در کادر خرید در حداکثر قیمت و با تعداد و حجم بالا ثبت شده‌اند، در حالی که هیچ سفارش فروشی در کادر فروش ثبت نشده است. این یعنی متقاضیان زیادی حاضر به خرید سهام این نماد هستند ولی سهام‌داران آن حاضر به فروش سهام خود نیستند. مانند تصویر زیر:

صف خرید سهام

این تصویر مربوط به نماد کلر است که همانطور که در تصویر پیداست، هیچ سفارشی برای فروش در کادر فروش آن ثبت نشده است.

در مقابل، اگر سهام شرکتی صف فروش داشته باشد، در کادر مربوط به خرید آن اطلاعاتی ثبت نشده است و در کادر فروش آن، تعداد و حجم زیادی از سهام آن نماد، به حداقل قیمت ثبت و برای فروش گذاشته شده است. مانند تصویر زیر:

صف فروش سهام

این تصویر نیز مربوط به نماد فجام است که همانطور که از دو کادر پایین و سمت راست تصویر پیداست، وارد صف فروش شده و تقاضایی برای خرید آن وجود ندارد.

نکات مهم در زمان ایجاد صف خرید و فروش

مهمترین نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که ایجاد صف خرید و صف فروش را نباید مبنای معاملات خود قرار دهید.اینکه یک سهم وارد صف فروش شده حتما دلیل بر این نیست که ارزش آن در آینده کمتر خواهد شد، یا ایجاد صف خرید برای یک سهم دلیلی بر بازدهی آن در آینده و افزایش قیمت آن نخواهد بود.

بسیاری از خرید و فروش‌ها در بازار سهام احساسی هستند و همین موضوع باعث ایجاد برخی از صف‌های خرید و فروش می‌شود و ممکن است پیش‌بینی‌ها را محقق نسازند.

نکته مهم دیگری که باید هنگام ایجاد صف خرید و فروش در نظر داشته باشید ارسال سفارش آنلاین است. در معاملات آنلاین، گزینه‌ای به اسم «حجم نمایشی» وجود دارد. اگر در این گزینه تعداد سهمی که وارد می‌کنید کمتر از مقداری که می‌خواهید به فروش برسانید باشد، زمانی که نوبت شما می‌شود همان مقداری که در حجم نمایشی وارد کرده‌اید به فروش می‌رسد و برای فروش بقیه سهم‌تان به آخر صف می‌روید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • حمیدرضاکرملی

  لطفا درباره نمودارها وهمچنينن درروز چه نمادهایی را مشاهده کنیم توضیح دهید ممنون میشم. درضمن من با گوشی کار میکنم .کامپیوتر کارایی بیشتر دارد یا گوشی همراه?

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. پیشنهاد میشه از گزارش های 3 سهم برگزیده که بصورت روزانه در اپ و سایت قرار میگیره استفاده کنید.

  • آشپز سیگنال

   سلام و عرض ادب به دوستان قدیمی و تشکر از شما سیگنالی های عزیز

 • حمیدرضاکرملی

  فرق بورس با فرابورس چیست?

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. هر بازار قوانین و مقررات خاص خودش را دارد و شرکت ها متناسب با شرایطی که دارند در یکی از این بازار ها پذیرش می شوند. شرکت های بورسی قوانین سخت گیرانه تری برای پذیرش دارند.

 • اطلاعات جامع ومفید و عالی هستند من کلاس آموزش آشنایی با بورس رفتم وهمه ی این مطالب گفته شده بود خیلی ممنونم

 • سلام خسته نباشید ببخشید سئوالی دارم در رابطه با موضوع خرید و فروش سهام بورس و فرابورس بنده چند تا عرضه اولیه خرید و فروش کردم ولی تا حالا مبالغ تو حسابم واریز نشدن جریان چیه میشه پیشنهادی بدین ممنون میشم…باتشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بهتره با کارگزاریتون تماس بگیرید و پیگیری کنید این مسالرو و از اون‌ها جویا بشید. مبالغ مربوطه باید ظرف 24 ساعت به حساب شما واریز بشه.

 • علی رشوند

  برای ثبت نام به کجا مراجعه کنم؟و کجا برای خرید اقدام کنم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. برای ورود به بورس ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنید سپس به یکی از کارگزاری ها مراجعه کرده و در کارگزاری ثبت نام کنید تا کد بورسی دریافت کنید. پس از دریافت کد بورسی به راحتی میتونید هر سهمی که مدنظرتون هست خرید و فروش کنید.

 • با سلام
  ببخشید این سه سهم برگزیده کجای برنامه هست ؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. در قسمت تحلیل سربرگ بازار سهام در اپلیکیشن سیگنال میتونید گزارش روزانه 3 سهم برگزیده رو مشاهده کنید. موفق و پیروز باشید.

 • کمال کمالی

  سلام بر اساس گزارش سه سهم برتر میشه روز بعد خرید کرد؟ یعنی شما پیشنهاد میدین برحسب سه سهم برتر روز قبل روز بعد خرید کرد؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. خیر دوست عزیز. نمادهایی هستند که برخی از اونها حجم بالایی معامله شده اند. هیچ گونه توصیه خرید و فروش نیست. پاراگراف اول هم نوشته شده. ما هیچ گونه سیگنال خرید و فروش نداریم. مسئولیت هر گونه خرید و فروش با خود شما هست.

 • مطلب خوب بود و واضح توضیح داده شده بود ممنون

 • ع.رستمی

  چرا بعضی ار نمادها در قسمت سرچ نمیان

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. میشه نام نماد رو بفرمایید؟ همچین مشکلی تا حالا گزارش نشده بود.

 • آموزش مفیدی بود.

 • علی اکبر

  عالی

 • باسلام ضمن قدردانی از زحماتتون و برنامه خوبتون درصورت امکان در مورد نمودارها هم یک آموزش بگذارید ممنون میشوم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. سپاس از محبت شما. پیشنهادتون در مقالات بعدی حتما مد نظر ما خواهد بود. با سیگنال همراه باشید.

 • ولی محمد نارویی

  اگر وقت و سرمایه ای حدود صد تا دویست میلیون تومان داشته باشیم وعجله ای برای نقد شوندگی نداشته باشیم وهدفمان سود بیشتر باشد وبخواهم سهام شرکتری را در بورس خریداری کنیم چه پیشنهادی برامون داری

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. در سال های اخیر یکی از گزینه های جذاب برای سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت صندوق های سرمایه گذاری هستند که هم بازدهی خوبی دارند و هم مطمئن هستند.

 • مختارنوروزی

  متشکرم عالی بود

 • به هنگام خرید در بورس منو اول تو نوبت مثلا 200 نشون میده ولی با گذشت زمان به عوض اینکه کمتر بشه بیشتر هم میشه مثلا 1700 لطفا راهنمایی فرمایید.با تشکر

 • ابوعمارزارعی

  برای تازه وارد ها خوب هست

 • امیر 66

  ممنون بابت مطالب آموزندتون.آیا محدودیتی در زمان فروش سهامی که خریدیم وحود داره؟یعنی هر زمانی ک بخوایم میتونیم بفروشیم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله هر زمان که قصد فروش داشته باشید، میتونید سهمتون رو بقروش بگذارید، البته به شرط اینکه سهم در صف فروش سنگین نباشه.

 • ناصر پورمحمدی

  سلام از توضیحات خوب شما تشکر میکنم، امیداست در سطح تخصصی تری اقدام به آموزش کنید.خیلی از دوستداران علم بورس قادر به پرداخت هزینه های سنگین آموزش بورس که بعضی کارگزاریها برگزار میکنند، نیستند.شما کمک کنید.سپاسگزاریم.

 • مجتبی نظامی

  باسلام
  با تشکر از آموزشهایی که قرار می دهید
  گزینه های تعداد و حجم نشانگر چیست ؟
  ممنون از پاسخگوئی

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، تعداد نشان دهنده تعداد کدهای بورسی (افراد حقیقی و حقوقی) است و حجم نشان دهنده تعادا سهمی که اون افراد به خرید یا فروش گذاشتند.

 • عالیییییییی

 • ناصرشهابی

  عالیییییییی

 • مهدی مهدوی

  با سلام اگر برای خرید یک سهام متقاضی زیاد باشه و صف تشکیل بشه و از طرفی هیچ فروشنده ای موجود نباشه چه اتفاقی میفته و همچنین عکس قضیه در صورتی که خریداری برای سهام ما نباشه چی میشه؟ یا به عبارتی اگر شخصی به هر دلیل متقاصی فروش سهامش باشه و نیازمند پولش باشه ولی خریداری وجود نداشته نباشه آیا مکانیسم دیگری برای رسیدن به پولش وجود داره؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، بعد از چند روز در صورت عدم معامله سهم به گره معاملاتی می رود و بدون دامنه بازگشایی می شود

 • با تشکر ا ز اپ ارزشمند و مطالب آموزشیه ارزنده تان به همه اعضا خسته نباشید و خداقوت عرض می کنم
  ببخشید فسمت پاکدستها کدوم قسمته اپ قرار داره؟
  ممنون

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز ممنون از همراهی شما با گروه سیگنال، در بخش «مطالعه و شناخت صندوق های سرمایه گذاری» ی قسمت جدا برای پادکست ها وجود داره و در بخش «اموزش سرمایه گذاری در بورس و سهام» هم هر مقاله رو که باز کنید اگه پادکستش منتشر شده باشه در ابتدای مقاله موجوده. به زودی پادکست های بیشتری منتشر خواهد شد. با ما همراه باشید.

 • امیر والیزاده

  خواهشا صفحه دیدن نمادهای بورسی مثل اول باشد صفحه جدید که به روز رسانی شده زیاد جالب نیست باید فیلتر را ببینیم تا نمادهای ببینیم درحالت افلاین هم تاچند مورد نشان میدهد باید اینترنت داشته باشیم

 • ناشناس

  سلام،
  من با سرمایه تقریبا” زیادی وارد بورس شده،ام وخیلی علاقه به نوسان گیری روزانه دارم ایا این کاربهتر است یا سهمی را بخرم و منتظر افزایش قیمت آن باشم .

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، این تصمیم بستگی به استراتژی معاملاتی شما داره. موفق و پرسود باشید.

 • باسلام
  توی برنامه کارگذاری نوشته شده حداقل مبلغ برای خرید سهام ۵۰۰هزار تومن باید باشه، آیا برای همه مواقع اینطوریه یا فقط برای خرید بار اول؟
  و درضمن کل ۵۰۰هزار تومن رو باید یکجا و از یک نماد خرید کنم ویا میشه از چند نماد جمعا به این مقدار خرید کنم؟

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، شما برای خرید هر سهم باید مبلغ 500 هزارتومان طبق قوانین خرید نمایید.

 • علی اکبرپور

  سلام
  سوال من اینه که میشه براساس اینکه الان صف فروش شده و یک الی چند روز دراین حالت موند خرید همون سهم سهام رو انجام داد
  الان برای مثال غفارس صف فروش داره ایا زمان مناسبی هست برا خرید

  • کارشناس بازار سهام

   سام دوست عزیز، این امر بستگی به استراتژی سرمایه گذاری شما داره. موفق باشید.

 • میلاد شکیبا

  سلام من تازه وارد بورس شدم
  وقتی میخوام سهمی رو خریداری کنم خطا مقدار معاملات برای من ارسال میه چه کار کنم
  مقدار شارژ من ۵۰۰ هزار تومان
  مشکل بعدی تعداد و قیمت است که وارد میکنم دوباره خطا می نویسه

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، بخاطر کارمزد معاملات یکم مبلغ رو بیشتر بزنید.

 • سلام و وقت بخیر …
  تو کامنتها دیدم هر روز سه سهم برگزیده واسه خرد معرفی میشه کجا میتونم ببینم

 • شهریار

  اگر تعداد سهام سفارش گذاری شده در صف خرید یا فروش را ویرایش کنبم ، جایگاه لحظه ای در صف تغییر میکند؟

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، بله تغییر میکنه.

 • سبحان سعیدزاده

  با سلام اولا از شما تشکر می کنم یه سوال داشتم و اون اینکه من چه جوری میتونم حق تقدم سهام خود را بفروش برسانم تشکر از راهنمایی شما

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، حق تقدم هم مثل سهام معامله میشه و تفاوتی نداره

 • سلام . وقت بخیر. بنده هر چه میخواهم سهم بخرم. مینویسد مقدار معامله خارج از محدوده سفارش میباشد. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، حداقل مبلغ قابل سرمایه گذاری در بورس 500 هزار تومان هست. گاهی برای مبالغ کمتر از 500 هزار تومان این اخطار رو میده.

 • عالی ممنون

 • احمد پیروزه فر

  سلام من در سامانه سجام ثبت نام کردم و کد بورس هم گرفتم والان آماده خریدن سهام ولی بلد نیستم چگونه خرید و فروش کنم آیا ساعت خاصی در روز خرید و فروش میشه واینکه چگونه سهام خریداری کنم با اینترنت منزل

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، می تونید از این لینک کمک بگیرید.

 • زهرا چیت ساز

  منظور از تقدم در کنار نماد بطور مثال کگاز (تقدم)وبعد وضعیت (ممنوع معلق) چیست ؟ممنون میشم توضیح دهید چند سهم من به این شکل است لازم بدکر است که اینجانب در بورس مبتدی هستم .با تشکر

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، وضعیت ممنوع متوقف یعنی به دلایی نماد متوقف شده. برای اشنایی با حق تقدم می تونید این لینک رو مطالعه بفرمایید.

 • مختار میرعرب

  سلام من سهم اولیه پیزد 50درخواست دادم 14 رسید به من ولی باقی پولم بلوکه شد چی میشه 150تومنم بر میگرده تو حساب خریدم

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، تا روز کاری بعد صبر کنید در صورت آزاد نشدن مشکل را با کارگزاری مطرح کنید.

 • حمیدرضا مصدق

  با سلام
  میخوام بدونم اگه سهمی در صف خرید باشه و من ثبت سفارش خرید بدم…ایا در همون لحظه به مقدار خریدم پولم هم بلوکه میشه یا نه؟
  و اگه میشه در صورت انصراف از خرید چکار باید بکنم؟
  ممنون

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، بله بلوکه میشه. حذف سفارش رو بزنید تا لغو بشه.

 • کلثوم اشرافی

  با سلام ‘ من دو هفتس احراز هویت کردم’ و کد بورسی رو هم گرفتم’ از پیشخوان مدارکمو فرستادن برا کارگزاری گفتن برو خودشون برات پیامک میزنن و کد براتون میفرستن ولی الان دو هفته شده ولی پیامی برا من نیومده’ به نطرتون چیکار میتونم بکنم بازم صبر کنم؟

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، دریافت نام کاربری و رمز عبور معمولا 2 تا 3 روز کاری زمان میبره. بیشتر از این مدت شد با کارگزاری تون تماس بگیرید.

 • الهام حسین زاده

  ممنون از مطالب مفیدتون. فقط چرا نماد دسبحانح تو سیگنال نیست؟ تو جستجو پیدا نمی کنه

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، حرف “ح” در پایان نام نماد مربوط به حق تقدم سهام هست. اطلاعات مربوط به نماد دسبحان رو می تونید در سایت سیگنال مطالعه بفرمایید.

 • خوب بود ممنون

 • محسن عیدی

  فروش سهام عدالت یک میلیون تومان میباشد

 • سلام و عرض ادب خدمت شما
  خسته نباشید
  من در کارگزاری آگاه ثبت نام کردم و از نرم افزار آسا تریدر استفاده می کنم.

  ممنون میشم مقاله ای هم در مورد نحوه خرید و فروش سهام در نرم افزار آسا تریدر البته در گوشی همراه و نه کامپیوتر آموزش داده بشه.

  کمال تشکر رو دارم

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، برای اشنایی با نحوه خرید و فروش سهام می تونید از این لینک کمک بگیرید.

 • سلام بابت اطلاعات متشکرم یک سئوال داشتم
  در زمان خرید و فروش داخل جدول نوشته حجم.تعداد و فروش.حجم.تعداد و فروش به چه معناست؟؟

  • کارشناس بازار سهام

   سلام دوست عزیز، حجم میزان سهام برای خرید و فروش هست و تعداد، میزان افراد و نفراتی که درخواست دادند.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
13 خرداد 1399