توصیه‌هایی برای سرمایه‌گذاران صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاران در صندوق های سرمایه گذاری به دو دسته تقسیم می‌شوند، یک عده آن‌هایی که تصمیم به سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها گرفته‌اند و عده دیگر آن‌هایی که در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در این مطلب می‌خواهیم نکات مهمی که سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری باید بدانند را مرور کنیم. نکاتی که به درد هر دو گروه می‌خورد.

کسی که در صندوق سرمایه‌گذاری می‌کند و اختیار سرمایه‌اش را به مسئولان صندوق می‌سپارد، به این معنا نیست که دیگر خیالش از همه چیز جمع و کاری به صندوق و نحوه مدیریت آن نداشته باشد.

هر سرمایه‌گذار باید قبل از اینکه در یک صندوق سرمایه‌گذاری کند یا در طول مدت سرمایه‌گذاری‌اش مواردی را در نظر داشته باشد. نکاتی که در این مطلب آمده باعث می‌شود یک سرمایه‌گذار بازدهی بیشتری داشته و اطمینان بیشتری هم نسبت به سرمایه‌گذاری‌اش داشته باشد.


صندوقی را انتخاب کنید که با انتظاراتتان بیشترین انطباق را دارد


دو نکته مهمی سرمایه‌گذاران باید پیش از سرمایه‌گذاری در نظر داشته باشند، میزان بازدهی و ریسک است که هر دوی آن‌ها به هم وابسته‌اند. یک سرمایه‌گذار باید بداند چه انتظاری از میزان بازدهی سرمایه‌گذاری‌اش دارد و حاضر است برای رسیدن به آن چه ریسکی را متحمل شود.

برخی دنبال بازده حداکثری هستند و برخی به سود ثابت ماهیانه رضایت دارند. بعضی‌ها می‌خواهند در بازار طلا یا ملک سرمایه‌گذاری کنند و از این جهت صندوق‌های طلا و زمین و ساختمان را انتخاب می‌کنند و بعضی هم می‌خواهند بازدهی برابر با شاخص بورس داشته باشند و سراغ صندوق شاخصی می‌روند.

درمورد ریسک هم هر کسی میزان ریسک پذیری متفاوتی دارد. یکی سرمایه مازادی دارد که از بابت از دست رفتن آن نگرانی ندارد و یکی نگران ضررهای جزئی است. ریسک پذیری این دو سرمایه‌گذار با هم متفاوت است و هر کدام باید صندوق مناسب خود را انتخاب کنند.


در چند صندوق سرمایه‌گذاری کنید


بعد از اینکه ریسک پذیری خودتان را سنجیدید و نوع صندوق مورد نظرتان را انتخاب کردید، تعداد صندوق‌هایی که از آن نوع در بازار فعال هستند را شناسایی کنید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید ریسک سرمایه‌گذاری‌تان را کم کنید، سرمایه‌گذاری در چند صندوق است. البته برای این کار باید وقت بیشتری روی سرمایه‌گذاری‌هایتان بگذارید و سرمایه بالاتری هم داشته باشید.

می‌توانید از قسمت مقایسه صندوق‌های سایت سیگنال برای مقایسه صندوق‌های یک نوع استفاده کنید و از بین آن‌ها صندوق‌های بهتر را انتخاب کنید.


بازدهی کوتاه‌مدت صندوق‌ها را ملاک قرار ندهید


در مقایسه بین بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری نباید بازدهی کوتاه‌مدت هفتگی یا ماهانه را در نظر بگیرید، بلکه باید بازدهی بلندمدت را مد نظر قرار دهید. چرا که ممکن است یک صندوق بخاطر یک اشتباه در سرمایه‌گذاری یا خبری که بازار را تحت تاثیر قرار داده، بازدهی خوبی در این مدت کوتاه نداشته باشد.

در صورتی که اگر یک صندوق سرمایه گذاری استراتژی سرمایه‌گذاری درستی در پیش گرفته باشد، در بازده بلندمدت آن مشخص می‌شود. چنانچه صندوقی در مدتی طولانی بازدهی مناسبی کسب کرده باشد، در آینده نیز می‌تواند همان سوددهی را حفظ کند.

توصیه هایی برای سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری - بازدهی صندوق ها

امیدنامه و اساسنامه صندوق‌ها را مطالعه کنید


صندوق های سرمایه گذاری تمام قوانین، ضوابط، استراتژی مدیریت و اطلاعات مورد نیاز یک سرمایه‌گذار را در امیدنامه و اساسنامه خود ذکر کرده‌اند. بنابراین یک سرمایه‌گذار باید قبل از سرمایه‌گذاری امیدنامه و اساسنامه مربوط به آن صندوق را مطالعه کند.

امضای فرم درخواست صدور واحد سرمایه گذاری به عنوان قبول تمام مفاد اساسنامه و امیدنامه برداشت می‌شود و سرمایه‌گذار پس از آن نمی‌تواند اعتراضی که به این مفاد مرتبط است داشته باشد.

اساسنامه و امیدنامه همچنین می‌توانند در مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با هم مورد استفاده قرار گیرند و به انتخاب صندوق مناسب کمک کنند.


هزینه‌های صندوق را در نظر داشته باشید


سازمان بورس اکثر هزینه‌های صندوق‌ها را ثابت در نظر می‌گیرد و برای برخی از آن‌ها که متغیر هستند، سقف و کف تعیین می‌کند. این هزینه‌های متغیر می‌تواند ملاک انتخاب بین صندوق‌هایی که سایر شرایطشان با هم یکسان است، باشد. به این صورت که اگر دو صندوق شرایط برابری داشتند، آن صندوقی که هزینه‌های کمتری دریافت می‌کند صندوق بهتری است. مقدار هزینه‌های صندوق در امیدنامه آن صندوق ذکر می‌شود.

پیش از این در مقاله لینک زیر از هزینه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفته بودیم.


پرتفوی صندوق‌ها را بررسی کنید


زیر نظر داشتن پرتفوی صندوق‌ها کاری است که باید هم قبل از سرمایه‌گذاری انجام دهید و هم بعد از آن. صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارایی‌هایشان را در قسمت‌های مختلفی سرمایه گذاری می‌کنند. نسبت سرمایه‌گذاری صندوق در هر قسمت، به شکل یک نمودار روی وب‌سایت آن صندوق منتشر می‌شود.

پرتفوی یا ترکیب دارایی صندوق‌ها استراتژی مدیر آن را در سرمایه‌گذاری‌ها نشان می‌دهد و بر اساس آن می‌توان تقریب خوبی از عملکرد صندوق بدست آورد. مثلا اگر صندوقی درصد زیادی از دارایی‌اش را صرف اوراق مشارکت کرده باشد، می‌توانیم صندوق را یک صندوق با ریسک و بازده پایین بدانیم.

یا چنانچه پرتفوی صندوق شامل مقدار زیادی وجه نقد باشد، می‌توانیم نتیجه بگیریم که مدیر صندوق وجوه سرمایه‌گذاران را در سپرده‌های بانکی به کار گرفته و در ازای هزینه‌هایی که دریافت می‌کند، هیچ استراتژی سرمایه‌گذاری مناسبی ندارد و با دارایی‌های جمع شده کاری را انجام می‌دهد که خود سرمایه‌گذاران هم می‌توانستند انجام دهند.

توصیه‌هایی برای سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری - پرتفوی صندوق‌ها را بررسی کنید

در عوض اگر اکثر دارایی صندوق روی سهام سرمایه‌گذاری شده باشد، نشان دهنده ریسک پذیری بالای مدیر صندوق است و سرمایه‌گذارانی که میانه خوبی با ریسک بالا ندارند، باید حواسشان به این موضوع باشد.


تغییرات مدیر سرمایه‌گذاری صندوق را زیر نظر داشته باشید


در وب‌سایت هر صندوق مشخصات مدیران و ارکان صندوق نوشته شده و در صورتی که یکی از آن‌ها تغییر کند در این قسمت اطلاع داده می‌شود. چنانچه بر اساس سابقه عملکرد یک صندوق در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، که این عملکرد تحت تاثیر مستقیم مدیر صندوق است، باید حواستان به تغییر مدیر باشد، چرا که گاهی این تغییر می‌تواند روی عملکرد صندوق تاثیر زیادی بگذارد و بازدهی و سودآوری آن را کاهش دهد.


سایت صندوق را به صورت دوره‌ای بررسی کنید


هر صندوق سرمایه‌گذاری یک سایت مخصوص به خودش دارد که در آن تمام اطلاعات مربوط به خودش، سرمایه‌گذاری‌هایش، ارکانش و … را منتشر می‌کند و اطلاعات به روز هستند.

هر سرمایه‌گذار برای اینکه بیشتر در جریان سرمایه‌گذاری‌های صندوق یا گردش سرمایه‌اش باشد، باید بتواند به صورت دوره‌ای از وب‌سایت مربوط به صندوق بازدید کند. سایت صندوق‌ها ساختار پیچیده‌ای ندارند و هر سرمایه‌گذار می‌تواند خیلی زود نحوه کار کردن و استفاده از اطلاعات را یاد بگیرد.

همچنین هر سرمایه‌گذار می‌تواند از نماینده مدیر بخواهد که نحوه استفاده از سایت را به او آموزش دهد و نماینده مدیر هم یک نام کاربری و رمز عبور برایش تعریف کند تا از طریق سایت، گردش حساب و وضعیت سرمایه‌گذاری خود را دنبال کند.


حجم سرمایه صندوق‌ها را در نظر بگیرید


حجم سرمایه و کل وجوهی که در یک صندوق، سرمایه‌گذاری شده است می‌تواند روی عملکرد و استراتژی آن تاثیرگذار باشد. به این صورت که اگر صندوقی حجم بالایی از دارایی داشته باشد، در سرمایه‌گذاری‌هایش محافظه‌کارتر خواهد بود و سعی می‌کند ریسک کمتری متحمل شود و در نتیجه بازدهی آن نیز کاهش می‌یابد.

در عوض صندوق‌های کوچک ریسک بیشتری را تحمل می‌کنند و در نتیجه می‌توانند بازدهی بیشتری بدست آورند. البته باید این موضوع را هم در نظر داشت که اگر صندوق‌های کوچک می‌توانند ریسک و سوددهی بیشتری داشته باشند، ولی حجم بالای سرمایه در صندوق‌های بزرگ نشان دهنده اعتبار آن صندوق و اعتماد سرمایه‌گذاران است.


عملکرد صندوق خود را با دیگر صندوق‌ها مقایسه کنید


به جز بررسی عملکرد صندوق خودتان که از طریق وب سایت آن صندوق انجام می‌دهید، عملکرد دیگر صندوق‌ها را نیز زیر نظ داشته باشید. چرا که تا دید کلی نسبت به عملکرد صندوق‌ها نداشته باشید، نمی توانید بفهمید عملکرد صندوق خودتان خوب بوده یا نه. خوب یا بد بودن عملکرد یک صندوق یک موضوع نسبی است که به فعالیت صندوق‌های دیگر نیز بستگی دارد.

برای این کار می‌توانید از قسمت مقایسه صندوق‌های سرمایه گذاری سایت سیگنال استفاده کنید، صندوق‌های مورد نظر را انتخاب و بازدهی دوره‌ای آن‌ها را با هم مقایسه کنید.

سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری

صبر داشته باشید


یکی دیگر از نصیحت‌هایی که به سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری می‌توان کرد، این است که باید کمی صبر داشته باشند.

اگر تمام بررسی‌های لازم را انجام داده باشید و صندوقی را که نسبت به بقیه مناسب‌تر بوده را انتخاب کرده‌اید، باید مدتی صبر داشته باشید و به مدیر صندوق فرصت دهید تا شما را به سوددهی خوبی که پیش از این داشته برساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، با دید میان مدت یا بلند مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند، بنابراین نباید انتظار سود خوب در کوتاه مدت داشته باشید. صندوق‌ها با خرید اوراق که سوددهی بلند مدت دارند، پرتفوی خود را پر می‌کنند، بنابراین ممکن است در کوتاه مدت بازدهی نداشته باشند و حتی با کاهش قیمت همراه باشند.

نوسان قیمت جزئی از بازار سرمایه و غیر قابل اجتناب است، اما اگر سهامی از روی تحلیل و کارشناسی خریداری شده باشد، در بلند مدت بازدهی مناسبی به همراه خواهد داشت. بنابراین به مدیران صندوق اعتماد داشته باشید و برای گرفتن نتیجه مطلوب حداقل 6 ماه به آن‌ها فرصت دهید.


از مطالب آموزشی و تحلیلی سایت سیگنال استفاده کنید


در نهایت به سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری پیشنهاد می‌شود، از مطالب آموزشی و گزارش‌های تحلیلی سایت سیگنال که بصورت مستمر منتشر می‌شوند برای انتخاب و تشخیص بهترین صندوق سرمایه گذاری استفاده کنند.

در مقالات آموزشی صندوق های سرمایه گذاری سایت سیگنال می‌توانید تمام اطلاعات مورد نیاز از هر مدل صندوق را بدست آورید و بعد بر اساس روحیات خود و مقایسه ویژگی‌های صندوق‌ها، صندوق مناسب خود را انتخاب کنید.

در صفحه گزارش‌های تحلیلی صندوق می‌توانید گزارش مربوط به بهترین صندوق‌ها، 10 صندوق سرمایه گذاری برتر و … را مشاهده کرده و با آگاهی بیشتری اقدام به سرمایه گذاری نمایید.

از دیگر امکانات سایت سیگنال در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توان مقایسه صندوق های سرمایه گذاری، لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری براساس بازدهی، اخبار و اطلاعیه صندوق‌ها و صفحه از کجا شروع کنم اشاره نمود.

در آخر پیشنهاد می‌شود حتما قبل از شروع سرمایه گذاری در صندوق‌ها مقاله زیر را مطالعه نمایید:

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
وبینار پیش‌بینی ۵ بازار مالی

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام عليكم از نکات خوب و آموزشی سایت سیگنال تشکر مینمایم

 • عالی بود .تشکر

 • سلام در صندوق هایی که توی شهر ما شعبه ندارند میتونیم سرمایه گذاری کنیم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. برخی از صندوق ها امکان خرید واحد از طریق سایتشون رو به مشتریان می‌دهند و میتونید بصورت آنلاین واحد بخرید.

 • روح اله اسمعیلی

  سلام لازم دیدم از سایت و مطالب عالی شما تشکر کنم ممنونم

 • سامان استوار

  با سلام و درود فراوان خدمت تمامی دست اندرکاران برنامه درجه یک سیگنال. خدا قوتتون بده؛ خیلی گلین 🌹سیگنال یعنی ی برنامه همه چی تمام

 • بسیار مفید بود

 • رامین فتاحی

  باسلام،میخواستم بدونم افزایش سود سرمایه گذار مرتبط با افزایش واحد هاست؟و چرا قیمت واحد ها در این صندوقها اینقد باهم تفاوت قیمت دارد.با تشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله با افزایش ارزش واحدها به اندازه ای که واخد خریداری کردید به ارزش پول شما هم افزوده میشه. تفاوت در قیمت واحدها به دلیل تفاوت در خالص ارزش دارایی های صندوق هاست. بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” خالص ارزش دارایی چیست؟ ” رو مطالعه کنید.

 • سلام.علت تفاوت قیمت واحد ها در صندوق های سهامی مختلف چیه؟یک کارگزاری هر واحدش هست۱۶ میلیون و یکی دیگه هست زیر یک میلیون.
  و اینکه از کدوم واحد بخریم بهتره؟؟
  اونی که واحدهاش ارزون ترِ و میشه تعداد بیشتری واحد خرید یا اونی که واحدهاش گرون ترِ و میشه تعداد کمی واحد خرید؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. ارزش واحدهای صندوق از روی nav کل صندوق محاسبه میشه، س ابتدا بهتون پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما با عنوان ” خالص ارزش دارایی چیست؟ ” رو مطالعه کنید. احتمالا به جوابتون میرسید و علت این تفاوت براتون روشن میشه.
   سود دهی یک صندوق بستگی به عملکرد مدیریت صندوق و پرتفوی اون داره، بنابراین ممکنه صندوقی با واحدهای ارزان تر سود کمتری از صندوقی با واحدهای گران تر بده و بالعکس. قیمت واحدها رو نمیشه به عنوان یک معیار مطلق در نظر گرفت.

 • حامد سالاروند

  سلام از راهنمایی های کوتاه و جامع شما ممنونم

 • مطالبتون بسیار کامل و مفیدهست ممنونم

 • میترا خلیلی

  چقدر مطالب روان وقابل درک برای افراد اماتور بودودر مجموع عالی بود

 • نصر ت دادخدازاده خبیصی

  ای نام تو بهترین سرآغاز بینام تو نامه کی کنم باز
  نصرت دادخدازاده سیگنال

 • ممنون‌از‌اطلاعات مفیدتون👍
  سپاس

 • سپاس از مطلب خوبتون
  اکثر صندوق های قابل معامله در بورس پشتوانه نقد شوندگی ندارند. این عامل چقدر می تواند ریسک محسوب شود؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، ضامن نقدشوندگی یک رکنه که داشتن اون برای صندوق ها الزامی نیست. پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی ما در رابطه با ضامن نقد شوندگی رو از این لینک مطالعه کنید.

 • محمد زارعیان

  سلام عرض میکنم خدمت شما راستش من میخوام واردصندق بشم صبطنام کنم بلد نیستم

 • سولماز

  با سلام و خسته نباشید. اگر کسی در صندوقی با سود یک ساله سرمایه گذاری کرده باشه ولی کمی بعد از این کار به خاطر تغییر غیرمنتطره شرایط زندگیش بخواد برگرده به همون صندوق با سود ماهانه چه کار باید بکنه که امن ترین و سریعترین کار ممکن باشه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. میتونید یک صندوق دیگه با پرداخت سود ماهانه انتخاب کنید.

   • سولماز

    سلام.متشکرم که این قدر سریع پاسخ دادید. راستش می ترسیدم بگید اصلا نمیشه کاریش کرد. خدا کنه بشه کامل ابطالش کرد نه قطره چکونی چون همین پیشنهاد شما رو میخوام تو همون بانک انجامش بدم و خدا کنه همکاری کنند بشه بدون مشکل اون صندوق سالانه رو ابطالش کنم برگردم به همون صندوق باسود ماهانه و نگن مثلا تا پیش از 31 روز نمی تونی ابطال کنی.

 • بسیارمفیدبود
  ممنون

 • میثم صفیان

  سلام در سایتهای مرتبط با صندوق ها در هنگام بررسی بازده صندوق از عنوان بازده ساده بازار استفاده کرده این به چه معناست و چرا اینقدر با بازده صندوق متفاوته ؟با تشکر از تمام زحماتتون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، منظور از بازده بازار، بازدهی بازار سهام در اون روزه. دلیلش اینه که به سرمایه گذاران صندوق دید مقایسه ای بده.

 • سلام از صندوق هایی که بصورت انلاین میتونیم مشارکت کنیم رو میشه معرفی کنید کدوما هستند،خیلی ممنون میشم

 • سلام و خداقوت. من درمورد صندوقها مطالعاتی داشتم ولی توضیحات سیگنال بسیار جامع و کامل است. عالی. متشکرم

 • ندا بانو

  تشکر بسیار از زحمات ارزنده تون..

 • ندا قلعه نویی

  باسلام..میخواستم از زحمات ارزنده تون تشکر کنم.. بسیار سپاس

 • شهریار

  سپاس فراوان بابت مقالات و راهنمایی های ارزنده ، و آرزوی توفیق و تعالی هر چه بیشتر دست اندرکاران سیگنال . مانا باشید.

 • سلام
  در مورد صندوق های سهامی انتخاب کدامیک از موارد زیر موثر تر است
  ضامن نقد شوندی داشته باشد یا نه ؟
  بیشتر سهامدارانش حقوقی باشند یا حقیقی ؟
  صندوق بزرگ باشد یا کوچک ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز … برای انتخاب صندوق مناسب به مقاله آموزشی ما در این لینک مراجعه کنید. مواردی که برشمردید همگی مهم هستند. شاید بشه گفت اندازه صندوق از دو مورد دیگه اهمیت بیشتری دارد چراکه اندازه صندوق حاکی از توانایی صندوق در مدیریت دارایی ها است.

 • سلام،خیلی بزرگواریدکه بطوررایگان اینهمه اطلاعات وراهنمایی دراختیاردیگران قرارمیدین.اگردرسرمایه گذاری موفق بشم،تمام عمردعاگوی شماخواهم بود.پایدارباشید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز …ممنونیم از اظهار لطف و محبتتون. همرامی شما افتخار ماست.

 • مهدی صدیق

  سلام
  آیا رابطه ای بین تعداد واحد صادر شده در روز
  و سود سرمایه گذاران قبلی وجود داره
  یعنی ما یه ماه پیش تو یه صندوق سرمایه گذاری کردیم
  الان اگه مثلا خیلیا بیان ابطال کنن واحداشونو
  این عمل توی سود دهیه صندوق تاثیر داره یا خیر ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بازدهی صندوق های سهامی علاوه بر پرتفوی حساب آنها به عرضه و تقاضا نیز بستگی دارد اما عامل عرضه و تقاضا در بازدهی صندوق های با درآمد ثابت تاثیری ندارد.

 • فهیمه سادات میرتاج الدینی

  سلام، خسته نباشین، ضمن تشکر از مطالب مفیدتون، آیا کسی هست که این مقدار سودی که صندوقها میگن رو پارسال دریافت کرده باشه؟ من هرجور فکرشو میکنم نمیتونم مثلا سود ۴۰۰ درصد یک صندوق رو باور کنم! اگه حقیقت داره چرا مردم استقبالشون بیشتر از این حرفا نیست؟!

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…بله، بازدهی های صندوق های سهامی به دلیل رشد بازار بورس و سهام به طرز خارق العاده ای بالا بوده ست. صندوق های سرمایه گذاری بهترین مسیر برای وارد شدن عموم مردم به بازار سرمایه است.

 • واقعا تشکر می کنم. خیلی مطالب آموزنده و ارزنده ای دارید🙏🙏

 • سلام
  ممنون از زحمات شما.
  چرا صندوق‌های etf بازدهی کمتری نسبت به غیرقابل معامله‌ای ها دارند؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بازدهی صندوق ها رابطه ای با نوع آنها نداره و نمیشه به طور کلی به این شکل تقسیم بندی کرد.

 • باسلام وتشکر ازمطالب کاربردی شما

 • با سلام و خسته نباشید
  از شما و سایت خوبتون بابت مطالب بسیار
  مفیدی که ارائه میدین سپاسگزارم
  اینکه گفته میشه بازدهی صندوق مثلا در ماه اردیبهشت 15 درصد بوده یعنی اینکه مثلا اگر من 1 میلیون تومن سرمایه داشتم الان 150 هزار توی یک ماه بهش اضافه شده؟
  ممنون بابت راهنماییهای مفیدتون

 • تشکر، اگر زودتر این مطالب رو دیده بودم سریع تر ودر زمان بهتری خرید میکردم

 • سیدمحمد موس‌ی

  سلام
  انتخاب صندوقهای که ضامن نقد شوندگی دارند به نظرم مهمترین ملاک امتخاب میباشد
  انهایی که ضامن نقد شوندگی ندارند ؛ مسئولیتی در قبال عودت سرمایه ندارند ؟؟

 • باسلام وتشکرازسایت خوب سیگنال
  عالی واموزنده مرسی

 • سلام
  مجوز صندق باران تمدید نشده است ایا مشگل سار است برای سرمایه گذار یا خیر ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… ما نمیتونیم در این خصوص اظهار نظر کنیم. معمولا پروسه تمدید مجوز چند روزی طول میکشه.

 • رضا غانمي

  باسلام و عرض ادب
  از زحمات شما كمال تشكر دارم خدا قوت آرزوی موفقيت براى سيگنال

 • رضا پروز

  سلام
  ایا صندوق ها به سودی که میدن در روز بعد به اون مبلغ هم سود تعلق میگیره ؟ شبیه همین سود مرکب بورسی .

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… صندوق ها تقسیم سود روزانه ندارند!

 • شهرام صفری

  سلام . برای سرمایه گذاری بلند مدت حدود ۱۰ ساله شما چه نوع صندوقی اعم از سهام یا با درآمد ثابت یا مختلط ویا اندوخته طلا یا کالا رو پیشنهاد میکنید ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   پاسخ شما در کامنت دیگری داده شد. موفق باشید.

 • شهرام صفری

  سلام . درمورد بلند مدت چه نوع صندوقی پیشنهاد میکنید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… با توجه به ایکه بازار بورس در بلند مدت(ده ساله) سود خوبی نسبت به سایر بازارهای مالی داشته است، می توانید بررسی صندوق های سهامی رو در دستور کار قرار دهید.

 • با سلام میش ی صندوق سرمایه گذاری مختلط برای سرمایه گذاری یکساله معرفی کنید و بفرماید آیا بعد از یکسال ارزش پول کم میشه،؟

 • با عرض سلام
  ضمن تشکر از سایت خوبتون
  میخواستم ببینم چه فرقی بین اینکه در یک صندوق سرمایه گداری کنیم با اینکه سهام همون صندوق رو از طریق کارگزاری بخریم وجود داره؟ ریسک کدام بیشتر هستش

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… قطعا ریسک سرمایه گذاری های انفرادی بیشتر از سرمایه گذاری در صندوق هاست. ساختار صندوقها طوری طراحی شده که ریسک معقولی داشته باشند و متخصصان مالی بر اون کنترل دارند.

 • سامان پرویزی

  سلام با سیمکارتی که به اسم خودم نیست صندوق دارای یکم خریدم و اون شماره رو وارد کردم.واسه فروشش مشکلی پیش میاد؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… برای فروش این صندوق باید منتظر اعلام سازوکار معاملات از سمت دولت باشید.

 • ابراهیم

  چرا سود محاسبه شده توسط ماشین حساب بازدهی با نمودار متفاوت هستش مثلا سال 92 نمودار صندوق نزولی بوده درحالی که وقتی از ماشین حساب بورسی استفاده میکنیم 70درصد مثبت محاسبه میشه

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… چه صندوقی؟

 • محمدامین شکری

  سلام شب بخیر 50ملیون دارم کدام صندوق بهتره تا یک سال نمیخوام بهش دست بزنم یک سوال دیگه اینکه سبد گردانی بهتره است یا صندوق

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… همه چیز بستگی به قدرت ریسک و انتظارات شما از سود سرمایه گذاری داره. برای مبلغی که شما گفتید صندوق مناسب تره.

 • جواد جبرییلی

  سلام من پارسال در صندوق تجربه بانک آینده حدود یک میلیارد تومان سرمایه گذرای کرده بودم واین صندوق مختلط بودی ولی ماهانه سود ۲۱الی ۲۲ درصد برای من پرداخت می‌کردند ‌حدود ۱۳۰۰ واحد مبلغ ۷۶۰ هزار تومان به نام من توسط بانک آینده خریداری شده بود الان که هر واحد قیمتش دومیلیون و چهارصد هزار تومان می‌باشد که کن کل سرمایه خودم از صندوق تجربه توسط بانک آینده ابطال زدم که مبلغ دومیلیارد ‌ششصد و پنجاه میلیون صندوق به حساب من در آینده واریز کرد که بانک آینده مبلغ یک میلیارد وششصد وپنجاه میلیون تومان از حساب من را مسدود کرده میگه این منفعت بانک است می خواستم یه توضیحی به من بدید اگه پول همش مال من نبود چرا صندوق به حساب من واریز کرده

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… این موارد رو باید از مدیر صندوق جویا بشید

 • عبداله

  سلام من می خواستم توی صندوق اندیشه خبرگان سهام سرمایه گذاری کنم.سوالم اینه که 94% از سرمایه صندوق در تملیک 6 تا حقوقیه و 6 درصد بقیه 120 تا حقیقی. واینکه صندوق هم از نظر اندازه صندوق کوچکی است. با این اوصاف آیا بعدا برای نقد کردن واحدهام ممکنه دچار مشکل بشم و خطرناک باشه؟ البته من این اطلاعات رو از fipiran گرفتم

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام . باید از صندوق درباره نقدشوندگی ش سوال کنید. بعیده که مشکل خاصی داشته باشند

 • سلام
  آیا در خرید صندوقها هم باید مثل سهام رفتار کرد؟ برای مثال باید حد ضرر گذاشت و در صورتی که قیمت صندوق زیر حمایت یا حد ضرر ما رسید اون رو بفروشیم؟تا جلوی پیشروی ضرر رو بگیریم؟
  فکر نمیکنم تضمینی وجود داشته باشه که صندوقها ضرر ندن.در بسیاری از موارد قیمت بازاری اونها حتی زیر ناو میاد.
  باتشکر فراوان از زحماتتون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   بله لازمه که در سرمایه گذاری حد ضرری تعیین بشه.

 • چطور میتونیم از سود و زیان قیمت بازاری و معاملاتی صندوقهای درآمد ثابتی که تقسیم سود دوره ای دارن باخبر بشیم؟
  سایتهای سیگنال و فیپ ایران یا سایت صندوقها فقط ناو صندوق رو میگن و نه سود و زیان واقعی صاحبان صندوقهارو.چون صندوقها قابل معامله الزاما بر اساس ناوشون معامله نمیشن.
  سایت ره آورد 365 هم این مشکل رو داره که تقسیم سود دوره ای صندوقها رو بعنوان ضرر و ریزش محاسبه میکنه.
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   با روابط عمومی صندوق تماس بگیرید.

 • سلام و خسته نباشید
  چند تا سوال
  1.آیا در شرایط نزولی بازار سهام، صندوقهای درآمد ثابتی که کمترین سهام رو دارن ریسک پایینتری دارن؟
  2. برخی از صندوقهای درآمد ثابت درسال گذشته بازدهی بیشتری داشتن.اما شاید دلیلش سرمایه گذاری بیشتر اونها در سهام بوده باشه.به این ترتیب اگه شرایط بازار کاملا تغییر کنه بهتر نیست عملکرد اخیرتر این صندوقها رو ملاک انتخاب قرار بدیم ؟یعنی عملکرد این صندوقها در شرایط جدید بازار!
  یا نه، مدیر این صندوقهای در گذشته برتر ، بسرعت با تغییر پرتفو موفق میشن برتری و بازدهی خودشون رو حفظ کنند؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   1- بله ریسک صندوق های با درآمد ثابت کمتر است.
   2-بله با نظر شما موافق هستیم.
   معمولا مدیر صندوق ها به سرعت ترکیب دارایی خود را عوض نمی کنند.

 • سید جان

  با سلام و صلوات… بسیار عالی… خداوند اجرتان دهد … از اینکه ما را راهنمایی و آموزش می دهید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
30 مهر 1400