توصیه‌هایی برای سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری

توصیه‌هایی برای سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاران در صندوق های سرمایه گذاری به دو دسته تقسیم می‌شوند، یک عده آن‌هایی که تصمیم به سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها گرفته‌اند و عده دیگر آن‌هایی که در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در این مطلب می‌خواهیم نکات مهمی که سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری باید بدانند را مرور کنیم. نکاتی که به درد هر دو گروه می‌خورد.

کسی که در صندوق سرمایه‌گذاری می‌کند و اختیار سرمایه‌اش را به مسئولان صندوق می‌سپارد، به این معنا نیست که دیگر خیالش از همه چیز جمع و کاری به صندوق و نحوه مدیریت آن نداشته باشد.

هر سرمایه‌گذار باید قبل از اینکه در یک صندوق سرمایه‌گذاری کند یا در طول مدت سرمایه‌گذاری‌اش مواردی را در نظر داشته باشد. نکاتی که در این مطلب آمده باعث می‌شود یک سرمایه‌گذار بازدهی بیشتری داشته و اطمینان بیشتری هم نسبت به سرمایه‌گذاری‌اش داشته باشد.


صندوقی را انتخاب کنید که با انتظاراتتان بیشترین انطباق را دارد


دو نکته مهمی سرمایه‌گذاران باید پیش از سرمایه‌گذاری در نظر داشته باشند، میزان بازدهی و ریسک است که هر دوی آن‌ها به هم وابسته‌اند. یک سرمایه‌گذار باید بداند چه انتظاری از میزان بازدهی سرمایه‌گذاری‌اش دارد و حاضر است برای رسیدن به آن چه ریسکی را متحمل شود.

برخی دنبال بازده حداکثری هستند و برخی به سود ثابت ماهیانه رضایت دارند. بعضی‌ها می‌خواهند در بازار طلا یا ملک سرمایه‌گذاری کنند و از این جهت صندوق‌های طلا و زمین و ساختمان را انتخاب می‌کنند و بعضی هم می‌خواهند بازدهی برابر با شاخص بورس داشته باشند و سراغ صندوق شاخصی می‌روند.

درمورد ریسک هم هر کسی میزان ریسک پذیری متفاوتی دارد. یکی سرمایه مازادی دارد که از بابت از دست رفتن آن نگرانی ندارد و یکی نگران ضررهای جزئی است. ریسک پذیری این دو سرمایه‌گذار با هم متفاوت است و هر کدام باید صندوق مناسب خود را انتخاب کنند.


در چند صندوق سرمایه‌گذاری کنید


بعد از اینکه ریسک پذیری خودتان را سنجیدید و نوع صندوق مورد نظرتان را انتخاب کردید، تعداد صندوق‌هایی که از آن نوع در بازار فعال هستند را شناسایی کنید. یکی از راه‌هایی که می‌توانید ریسک سرمایه‌گذاری‌تان را کم کنید، سرمایه‌گذاری در چند صندوق است. البته برای این کار باید وقت بیشتری روی سرمایه‌گذاری‌هایتان بگذارید و سرمایه بالاتری هم داشته باشید.

می‌توانید از قسمت مقایسه صندوق‌های سایت سیگنال برای مقایسه صندوق‌های یک نوع استفاده کنید و از بین آن‌ها صندوق‌های بهتر را انتخاب کنید.


بازدهی کوتاه‌مدت صندوق‌ها را ملاک قرار ندهید


در مقایسه بین بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری نباید بازدهی کوتاه‌مدت هفتگی یا ماهانه را در نظر بگیرید، بلکه باید بازدهی بلندمدت را مد نظر قرار دهید. چرا که ممکن است یک صندوق بخاطر یک اشتباه در سرمایه‌گذاری یا خبری که بازار را تحت تاثیر قرار داده، بازدهی خوبی در این مدت کوتاه نداشته باشد.

در صورتی که اگر یک صندوق سرمایه گذاری استراتژی سرمایه‌گذاری درستی در پیش گرفته باشد، در بازده بلندمدت آن مشخص می‌شود. چنانچه صندوقی در مدتی طولانی بازدهی مناسبی کسب کرده باشد، در آینده نیز می‌تواند همان سوددهی را حفظ کند.

توصیه هایی برای سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری - بازدهی صندوق ها

امیدنامه و اساسنامه صندوق‌ها را مطالعه کنید


صندوق های سرمایه گذاری تمام قوانین، ضوابط، استراتژی مدیریت و اطلاعات مورد نیاز یک سرمایه‌گذار را در امیدنامه و اساسنامه خود ذکر کرده‌اند. بنابراین یک سرمایه‌گذار باید قبل از سرمایه‌گذاری امیدنامه و اساسنامه مربوط به آن صندوق را مطالعه کند.

امضای فرم درخواست صدور واحد سرمایه گذاری به عنوان قبول تمام مفاد اساسنامه و امیدنامه برداشت می‌شود و سرمایه‌گذار پس از آن نمی‌تواند اعتراضی که به این مفاد مرتبط است داشته باشد.

اساسنامه و امیدنامه همچنین می‌توانند در مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با هم مورد استفاده قرار گیرند و به انتخاب صندوق مناسب کمک کنند.


هزینه‌های صندوق را در نظر داشته باشید


سازمان بورس اکثر هزینه‌های صندوق‌ها را ثابت در نظر می‌گیرد و برای برخی از آن‌ها که متغیر هستند، سقف و کف تعیین می‌کند. این هزینه‌های متغیر می‌تواند ملاک انتخاب بین صندوق‌هایی که سایر شرایطشان با هم یکسان است، باشد. به این صورت که اگر دو صندوق شرایط برابری داشتند، آن صندوقی که هزینه‌های کمتری دریافت می‌کند صندوق بهتری است. مقدار هزینه‌های صندوق در امیدنامه آن صندوق ذکر می‌شود.

پیش از این در مقاله لینک زیر از هزینه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری گفته بودیم.


پرتفوی صندوق‌ها را بررسی کنید


زیر نظر داشتن پرتفوی صندوق‌ها کاری است که باید هم قبل از سرمایه‌گذاری انجام دهید و هم بعد از آن. صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارایی‌هایشان را در قسمت‌های مختلفی سرمایه گذاری می‌کنند. نسبت سرمایه‌گذاری صندوق در هر قسمت، به شکل یک نمودار روی وب‌سایت آن صندوق منتشر می‌شود.

پرتفوی یا ترکیب دارایی صندوق‌ها استراتژی مدیر آن را در سرمایه‌گذاری‌ها نشان می‌دهد و بر اساس آن می‌توان تقریب خوبی از عملکرد صندوق بدست آورد. مثلا اگر صندوقی درصد زیادی از دارایی‌اش را صرف اوراق مشارکت کرده باشد، می‌توانیم صندوق را یک صندوق با ریسک و بازده پایین بدانیم.

یا چنانچه پرتفوی صندوق شامل مقدار زیادی وجه نقد باشد، می‌توانیم نتیجه بگیریم که مدیر صندوق وجوه سرمایه‌گذاران را در سپرده‌های بانکی به کار گرفته و در ازای هزینه‌هایی که دریافت می‌کند، هیچ استراتژی سرمایه‌گذاری مناسبی ندارد و با دارایی‌های جمع شده کاری را انجام می‌دهد که خود سرمایه‌گذاران هم می‌توانستند انجام دهند.

توصیه‌هایی برای سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری - پرتفوی صندوق‌ها را بررسی کنید

در عوض اگر اکثر دارایی صندوق روی سهام سرمایه‌گذاری شده باشد، نشان دهنده ریسک پذیری بالای مدیر صندوق است و سرمایه‌گذارانی که میانه خوبی با ریسک بالا ندارند، باید حواسشان به این موضوع باشد.


تغییرات مدیر سرمایه‌گذاری صندوق را زیر نظر داشته باشید


در وب‌سایت هر صندوق مشخصات مدیران و ارکان صندوق نوشته شده و در صورتی که یکی از آن‌ها تغییر کند در این قسمت اطلاع داده می‌شود. چنانچه بر اساس سابقه عملکرد یک صندوق در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، که این عملکرد تحت تاثیر مستقیم مدیر صندوق است، باید حواستان به تغییر مدیر باشد، چرا که گاهی این تغییر می‌تواند روی عملکرد صندوق تاثیر زیادی بگذارد و بازدهی و سودآوری آن را کاهش دهد.


سایت صندوق را به صورت دوره‌ای بررسی کنید


هر صندوق سرمایه‌گذاری یک سایت مخصوص به خودش دارد که در آن تمام اطلاعات مربوط به خودش، سرمایه‌گذاری‌هایش، ارکانش و … را منتشر می‌کند و اطلاعات به روز هستند.

هر سرمایه‌گذار برای اینکه بیشتر در جریان سرمایه‌گذاری‌های صندوق یا گردش سرمایه‌اش باشد، باید بتواند به صورت دوره‌ای از وب‌سایت مربوط به صندوق بازدید کند. سایت صندوق‌ها ساختار پیچیده‌ای ندارند و هر سرمایه‌گذار می‌تواند خیلی زود نحوه کار کردن و استفاده از اطلاعات را یاد بگیرد.

همچنین هر سرمایه‌گذار می‌تواند از نماینده مدیر بخواهد که نحوه استفاده از سایت را به او آموزش دهد و نماینده مدیر هم یک نام کاربری و رمز عبور برایش تعریف کند تا از طریق سایت، گردش حساب و وضعیت سرمایه‌گذاری خود را دنبال کند.


حجم سرمایه صندوق‌ها را در نظر بگیرید


حجم سرمایه و کل وجوهی که در یک صندوق، سرمایه‌گذاری شده است می‌تواند روی عملکرد و استراتژی آن تاثیرگذار باشد. به این صورت که اگر صندوقی حجم بالایی از دارایی داشته باشد، در سرمایه‌گذاری‌هایش محافظه‌کارتر خواهد بود و سعی می‌کند ریسک کمتری متحمل شود و در نتیجه بازدهی آن نیز کاهش می‌یابد.

در عوض صندوق‌های کوچک ریسک بیشتری را تحمل می‌کنند و در نتیجه می‌توانند بازدهی بیشتری بدست آورند. البته باید این موضوع را هم در نظر داشت که اگر صندوق‌های کوچک می‌توانند ریسک و سوددهی بیشتری داشته باشند، ولی حجم بالای سرمایه در صندوق‌های بزرگ نشان دهنده اعتبار آن صندوق و اعتماد سرمایه‌گذاران است.


عملکرد صندوق خود را با دیگر صندوق‌ها مقایسه کنید


به جز بررسی عملکرد صندوق خودتان که از طریق وب سایت آن صندوق انجام می‌دهید، عملکرد دیگر صندوق‌ها را نیز زیر نظ داشته باشید. چرا که تا دید کلی نسبت به عملکرد صندوق‌ها نداشته باشید، نمی توانید بفهمید عملکرد صندوق خودتان خوب بوده یا نه. خوب یا بد بودن عملکرد یک صندوق یک موضوع نسبی است که به فعالیت صندوق‌های دیگر نیز بستگی دارد.

برای این کار می‌توانید از قسمت مقایسه صندوق‌های سرمایه گذاری سایت سیگنال استفاده کنید، صندوق‌های مورد نظر را انتخاب و بازدهی دوره‌ای آن‌ها را با هم مقایسه کنید.

سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری

صبر داشته باشید


یکی دیگر از نصیحت‌هایی که به سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری می‌توان کرد، این است که باید کمی صبر داشته باشند.

اگر تمام بررسی‌های لازم را انجام داده باشید و صندوقی را که نسبت به بقیه مناسب‌تر بوده را انتخاب کرده‌اید، باید مدتی صبر داشته باشید و به مدیر صندوق فرصت دهید تا شما را به سوددهی خوبی که پیش از این داشته برساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری، با دید میان مدت یا بلند مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند، بنابراین نباید انتظار سود خوب در کوتاه مدت داشته باشید. صندوق‌ها با خرید اوراق که سوددهی بلند مدت دارند، پرتفوی خود را پر می‌کنند، بنابراین ممکن است در کوتاه مدت بازدهی نداشته باشند و حتی با کاهش قیمت همراه باشند.

نوسان قیمت جزئی از بازار سرمایه و غیر قابل اجتناب است، اما اگر سهامی از روی تحلیل و کارشناسی خریداری شده باشد، در بلند مدت بازدهی مناسبی به همراه خواهد داشت. بنابراین به مدیران صندوق اعتماد داشته باشید و برای گرفتن نتیجه مطلوب حداقل 6 ماه به آن‌ها فرصت دهید.


از مطالب آموزشی و تحلیلی سایت سیگنال استفاده کنید


در نهایت به سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری پیشنهاد می‌شود، از مطالب آموزشی و گزارش‌های تحلیلی سایت سیگنال که بصورت مستمر منتشر می‌شوند برای انتخاب و تشخیص بهترین صندوق سرمایه گذاری استفاده کنند.

در مقالات آموزشی صندوق های سرمایه گذاری سایت سیگنال می‌توانید تمام اطلاعات مورد نیاز از هر مدل صندوق را بدست آورید و بعد بر اساس روحیات خود و مقایسه ویژگی‌های صندوق‌ها، صندوق مناسب خود را انتخاب کنید.

در صفحه گزارش‌های تحلیلی صندوق می‌توانید گزارش مربوط به بهترین صندوق‌ها، 10 صندوق سرمایه گذاری برتر و … را مشاهده کرده و با آگاهی بیشتری اقدام به سرمایه گذاری نمایید.

از دیگر امکانات سایت سیگنال در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توان مقایسه صندوق های سرمایه گذاری، لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری براساس بازدهی، اخبار و اطلاعیه صندوق‌ها و صفحه از کجا شروع کنم اشاره نمود.

در آخر پیشنهاد می‌شود حتما قبل از شروع سرمایه گذاری در صندوق‌ها مقاله زیر را مطالعه نمایید:

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 11    میانگین: 4.6/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
  • سلام عليكم از نکات خوب و آموزشی سایت سیگنال تشکر مینمایم

  • عالی بود .تشکر

  • سلام در صندوق هایی که توی شهر ما شعبه ندارند میتونیم سرمایه گذاری کنیم؟

    • کارشناس تیم سیگنال

      سلام و عرض ادب. برخی از صندوق ها امکان خرید واحد از طریق سایتشون رو به مشتریان می‌دهند و میتونید بصورت آنلاین واحد بخرید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
10 فروردین 1399