روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت ، فروش به کدام روش بهتر است؟

روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت ، فروش به کدام روش بهتر است؟

در این مقاله قصد داریم مخاطبان سیگنال را با روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت و مهم ترین ابهاماتی که پیرامون این موضوع وجود دارد، آشنا کنیم.

در سال 1385 با هدف افزایش عدالت اجتماعی در برخورداری از منابع دولت، کاهش تصدی گری دولت در امور اقتصادی و مطابق با اصل 44 قانون اساسی، دولت نهم اقدام به انتقال سهام خود در برخی از شرکت ها و موسسات تجاری و اقتصادی بزرگ به مردم کرد. در این مرحله سهام عدالت بین اقشار عمدتا کم در آمد جامعه توزیع شد. پس از آن و طی چند مرحله افراد بیشتری از این سهام بهره مند شدند و در نهایت نزدیک به 49 میلیون ایرانی دارنده سهام عدالت شدند.

بر اساس قوانین تصویب شده در زمان اجرای طرح سود سهام عدالت تا 10 سال تحت عنوان هزینه مربوط به صدور این سهام مستهلک شد و در نهایت از سال 96 سود دهی سالیانه سهام عدالت به مردم آغاز شد. دولت ظرف 2 سال گذشته لایحه آزاد سازی سهام عدالت را به مجلس فرستاده بود که در نهایت پس از بررسی جوانب این امر امسال این لایحه پس از اذن رهبری بر اجازه آزاد سازی سهام تصویب شد.

سازمان خصوصی سازی در این زمینه طی اطلاعیه‌ای از تمام مشمولین سهام عدالت درخواست کرده است تا ضمن مراجعه به سامانه www.samanese.ir  و اطلاع از آخرین وضعیت سود سهام دریافتی، هر مشمول تصمیم خود در زمینه نوع مالکیت سهام عدالت را مشخص کند. بازه زمانی در نظر گرفته شده برای این انتخاب از 8 اردیبهشت تا 8 خرداد بوده است که در ادامه تا 15 خرداد تمدید شد. در زمینه نوع مالکیت سهام عدالت دو انتخاب تحت عنوان های “مدیریت مستقیم” و ” مدیریت غیر مستقیم” در اختیار مشمولان سهام عدالت قرار داده شده است. در نتیجه این انتخاب سوالات زیادی در زمینه آینده این سهام، روش فروش و از همه مهم تر دارایی هر شخص در صورت انتخاب این دو روش مطرح شده است. با توجه به نزدیک شدن به آخرین روزهای انجام این انتخاب ، پاسخ تعداد قابل توجهی از این سوالات مشخص شده است که در ادامه به بررسی این موضوعات می‌پردازیم.

در روش مدیریت مستقیم سهام عدالت به مشمولان این طرح که در گذشته این سهام به آن ها اختصاص داده شده است این امکان داده شده است تا دسترسی مستقیم به سهام خود داشته باشند و به صورت شخصی در مورد مدیریت و خرید و فروش یا نگهداری آن‌ها تصمیم گیری کنند. در روش مدیریت غیر مستقیم برای افرادی که با بازار بورس آشنایی ندارند، وقت کافی برای مدیریت سبد سهام عدالت خود را ندارند یا می خواهند از مدیریت شرکت های سرمایه گذاری برای مدیریت دارایی خود استفاده کنند؛ این امکان فراهم شده است تا با انتقال دارایی های خود به صندوق های سرمایه گذاری استانی و دریافت سهام این شرکت ها در برابر آن به این امکانات دسترسی پیدا کنند.

سوالات متداول پیرامونِ روش مستقیم و غیرمستقیم

موارد زیر متداول ترین سوالاتی هستند که پیرامون روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت وجود دارد.

در صورتی که برای انتخاب روش مدیریت اقدام نکنیم چه اتفاقی برای سهام عدالت ما خواهد افتاد؟

در صورتی که شخص مشمول سهام عدالت برای انتخاب روش مدیریت سهام خود اقدام نکند به صورت پیش فرض برای وی روش مدیریت غیر مستقیم انتخاب می شود.

بعد از انتخاب روش مستقیم باید چه کاری انجام بدهیم؟

بعد از انتخاب روش مستقیم، سازمان خصوصی سازی برای مشمولان سهام کد بورسی صادر می کند و سهام اختصاص پیدا کرده به هر نفر را به این کد منتقل می کند. در این مرحله مشمولان در صورتی که تمایل داشته باشند سهام خود را به فروش برسانند باید ضمن ثبت نام در سایت سجام، احراز هویت خود را در این سایت انجام دهند.

در صورت انتخاب روش غیر مستقیم چه کاری باید انجام داد؟

در این حالت مشمولان نیازی به انجام کار خاصی ندارند و سازمان خصوصی سازی بعد از ثبت دارایی های شرکت های سرمایه گذاری استانی، سهام این شرکت ها را به کد بورسی مشمولانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند منتقل خواهد کرد. در این مرحله اگر فردی تمایل به فروش سهام خود در این شرکت ها را داشت باید نسبت به ثبت نام سجام و دریافت نام کاربری از یک کارگزار مجاز اقدام کند.

در صورت انتخاب روش مستقیم سود سهام عدالت چگونه پرداخت خواهد شد؟

در صورت انتخاب این روش با توجه به اینکه سهام هر فرد از تک تک شرکت های موجود در سبد سرمایه گذاری سهام عدالت به خود شخص منتقل می شود، مسئولیت جمع آوری سود سهام بر عهده خود مشمولان خواهد بود . به این صورت که فرد بعد از برگزاری مجمع سالیانه هر شرکت؛ در صورت تقسیم سود نقدی؛ باید به روشی که شرکت اعلام می‌کند برای دریافت سود اقدام کند.

تکلیف سود سهام کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کنند چیست؟

در صورت انتخاب این روش سهام افراد به مالکیت شرکت های سرمایه گذاری استانی در خواهد آمد و در نتیجه این شرکت ها به جمع آوری سود از تک تک شرکت ها اقدام می کنند. در نهایت مجموع سودهای جمع آوری شده بین سهامداران شرکت سرمایه گذاری به صورت یکجا تقسیم می‌شود.

آیا بعد از انتخاب روش غیر مستقیم می توان بخشی از سهام عدالت را فروخت؟

در صورت انتخاب این روش سهام عدالت به مالکیت شرکت سرمایه گذاری استانی در خواهد آمد و فرد مشمول مالک سهام این شرکت می شود که در نتیجه مشمول قادر به انجام تغییرات در ترکیب سهام عدالت نخواهد بود.

در صورت انتخاب روش مستقیم چه سهم هایی به هر فرد داده می شود؟

از تاریخ ششم خرداد ماه برای افرادی که تا قبل از این تاریخ روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده اند این امکان فراهم شده است تا به لیست دارایی های اختصاص یافته به وی اطلاع پیدا کند. برای این منظور می توانید از روش ارائه شده در این مقاله استفاده کنید.

آیا سهام عدالت افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند از طریق سامانه قابل نمایش است؟

خیر، در این سامانه فقط سهام عدالت افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند نمایش داده می شود.

چطور می توانم سهام عدالت خود را بفروشم؟

در صورتی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده باشید دو روش فروش برای شما در نظر گرفته شده است:
در روش اول شما با مراجعه به بانکی که شماره حساب آن را در سامانه سازمان خصوصی وارد کرده اید و سود سهام عدالت شما به آن واریز می شده است، ضمن امضای قراداد و تعهد نامه های مربوطه مجوز فروش 30 درصد از سهام عدالت خود را به بانک دهید. در این روش فرد متقاضی نیازی به مراجعه به کارگزار ها و دریافت کد معاملاتی از آن ها را ندارد. بر این اساس بانک در زمان های تعیین شده توسط سازمان بورس و طبق قواعد اعلام شده این 30 درصد از سهام شما را به قیمت روز به فروش می رساند و مبلغ حاصل از آن را به حساب شما واریز می کند. متقاضی در صورت انتخاب این روش و تکمیل فرم های مربوطه امکان انصراف از فروش را نخواهد داشت.
در روش دوم فرد متقاضی از طریق کد بورسی خود وارد سامانه مربوط به یکی از کارگزاران یا سایر اپلیکیشن های معرفی شده توسط سازمان بورس می شود و مجوز فروش همه یا بخشی از 30 درصد از پورتفوی سهام عدالت خود را به کارگزار می دهد. در گام بعد کارگزار کلیه درخواست های دریافت شده را در پایان هر روز تجمیع کرده و در روزهای معاملاتی بعد مطابق روش تعیین شده توسط شورای عالی بورس به فروش این سهام به قیمت روز اقدام می کند. در نهایت پس از فروش سهام مبالغ حاصل شده به حساب متقاضیان پرداخت می شود.

در صورت انتخاب روش غیر مستقیم چطور سهام خود را بفروشیم؟

افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند امکان فروش سهام، مشابه آنچه در روش مستقیم پیش بینی شده است را ندارند. این افراد پس از اینکه شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس پذیرش شدند می توانند سهام این شرکت ها را به فروش برسانند. با توجه به آخرین اخبار منتشر شده در صورت انتخاب روش غیر مستقیم، تمام دارایی اختصاص یافته به متقاضی از سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی قابل معامله خواهد بود.

در صورت فروش 30درصد از سهام تکلیف باقی مانده سهام چه خواهد شد؟

بر اساس آخرین اطلاعیه های منتشر شده فرآیند فروش سهام عدالت تا پایان سال 99 ادامه خواهد داشت و به مرور هر چند ماه یکبار درصدی از این سهام قابل معامله خواهد شد.

آیا این سهام به عنوان یک سرمایه گذاری قابل نگهداری هستند؟

همانطور که همه شما اطلاع دارید، موضوع سهامداری و سرمایه گذاری بسته به اهداف سرمایه گذار می تواند از چند روز تا چند ده سال عمر کند. در نتیجه شما می توانید با توجه به پیشبینی خودتان از آینده بازار، میزان نیاز به این دارایی و برنامه بلند مدت سرمایه گذاری های شخصی، اقدام به نگهداری یا فروش این سهام کنید. اما در نظر داشته باشید که ارزش این سهام از سال 85 تا امروز، طی 14 سال به رشد 16 برابری رسیده است.

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه خواهد شد؟

تعیین روش مدیریت سهام عدالت متوفیان از همان اولین روزهای شروع این فرآیند با ابهامات زیادی روبرو شده است با این وجود بر اساس آخرین اطلاعات موجود در این موارد امکان انحصار وراثت تا پایان فرآیند آزاد سازی سهام عدالت وجود نخواهد داشت. در این موارد وراث می توانند بعد از پایان آزاد سازی سهام عدالت به دفاتر پیشخوان دولت یا در صورت فعال شدن پیشخوان الکترونیکی در سامانه سهام عدالت از طریق این پیشخوان با ارائه مدارک مورد نیاز به تقسیم سهام عدالت اقدام کنند. با این وجود در نظر داشته باشید که هنوز این فرآیند به صورت دقیق مشخص نشده است.

تفاوت روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت

در جدول زیر به صورت خلاصه شده چهار مورد از مهم ترین وجوه تمایز بین دو روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت در مدیریت سهام عدالت ذکر شده است.

معیار روش مستقیمروش غیرمستقیم
سود سهاممتقاضی باید شخصا جمع آوری کندتوسط شرکت سرمایه گذاری جمع آوری و یکجا پرداخت می شود
فروشدر اولین گام می توان 30% از کل سهام را فروخت و تا پایان سال باقیمانده سهام قابل معامله خواهد شدبعد از ثبت شرکت سرمایه گذاری استانی در بورس و اختصاص سهام این شرکت به متقاضی، کل دارایی قابل معامله خواهد بود
مدیریت ریسک و سرمایهمدیریت ریسک و کنترل دارایی ها بر عهده متقاضی استمدیریت ریسک و کنترل دارایی ها توسط شرکت سرمایه گذاری انجام می شود
نیاز به آشنایی با بازار بورسفرد متقاضی باید با کلیات بازار و بررسی روندهای کلی بازار آشنا باشدفرد متقاضی هیچ نیازی به آشنایی با بازار بورس ندارد
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • مهدی خزاعی

  عالی

 • فریبا تحصیلدار ماربین

  روش مستقیم

 • سامان مهاجر

  مطلب بسیار مفید بود. تشکر.

 • حمیدرضا

  خیلی مفید بود باتشکر.

 • حمیدرضا

  خیلی خوب بود ممنون

 • معصومه کورانی

  عالی بود

 • بسیار عالی بود. سپاس فراوان

 • با سلام لطفا راهنمایی بفرمایید بنده به دلیل مشغله کاری نتوانستم روش مستقیم را انتخاب کنم و الان هم میخواهم روش مستقیم را انتخاب کنم اما روش مستقیم غیر فعال هست . چیکار کنم؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، بعد از پایان مهلت تعیین روش برای تمام افرادی که روش مستقیم را انتخاب نکردند روش غیر مستقیم انتخاب شده و فعلا امکان تغییر آن وجود ندارد

 • نجات حافظی

  کسانیکه روش مستقیم انتخاب میکنند.از چه طریق سود سهام خود را دریافت کنند.همان شماره شبا کفایت میکنه؟

 • من که روش غیر مستقیم را انتخاب کردم از کجا باید
  اقدام به فروش کنم می تونم ۳۰ درصد بفروشم
  لطفا اگه می دونید بگید

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، فعلا افرادی که روش غیر مستقیم رو انتخاب کردند باید تا ثبت شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس منتظر بمانند و امکان فروش سهامشون رو تا اون زمان ندارند

 • محسن بیدکی

  سلام از اولبن کسانی بودم که بعداز شنیدن خبر آزادسازی سهام مدیریت مستقبم را انتهاب کردم و تقریبا دوهفته بعد برای فروش30درصدمجاز سهامم ببانک رفتم گفتند اسم شما هنوز بالا نیامده وازآن تاربخ دوهفته دیگرم گذشته ولی جواب بانک همان است مشکل کجاست باتوجه به اینکه بادقت و بدون درصدی خطا روش مدیریت مستقیم را انتخاب وسیستم به موفق بودن عملکرد صحه گذاشته است چرا بانک فرمهای لازم را ارائه نمیدهد؟؟؟ ؟

 • مهرداد

  با سلام آیا ارزش دارایی سهام عدالت در انتخاب روش غیر مستقیم از روش مستقیم پایین تر می باشد.

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، خیر ارزش دارایی ها در این دو روش یکسان هستند

 • معلوم نمیشه که انتقال سبد سهام عدالت به پورتفوی شخصی از کی ممکن میشه؟ تو سامانه عدالت مفی* که گفته همچین قابلیتی وجود نداره ؛ اگه اینطوری باشه روش مستقیم چه فایده ای داره ! فقط می شه فروخت .

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، فعلا خبری از انتقال این سهام به پورتفو کارگزاری ها نیست و فقط امکان فروش این سهام از طریق درگاه های ایجاد شده وجود دارد

 • اسی قلی

  سلام هموطنان
  من یه سوال داشتم.روش غیرمستقیمم و سرباز صفر این مملکت و نیازبه پول و سواد چندان ندارم .فقط مخام بدونم پول کی به من میدن ؟ و چقدر؟ ارزش سهام من هم زده 4,920,000 ریال.
  لطفا رهنماییم کنیدد

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در حال حاضر ارزش دقیق سهام در روش غیر مستقیم مشخص نیست هرچند که میتوان انتظار داشت که ارزش اون ها مشابه ارزش سهام در روش مستقیم باشد

 • سلام.دیگه به هیچ عنوان نمیتونیم روش مستقیمو انتخاب کنیم؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، خیر بازه در نظر گرفته شده برای این انتخاب تموم شده

 • سلام میشه بگین کین مجدد میشه آزادسازی انتخاب کرد واقعا پشیمونم ک غیرمستقیم زدم کی میشه مستقیم بزنم تا بتونم ۳۰ درصدش بفروشم؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، امکان انتخاب مجدد فعلا در نظر گرفته نشده است

 • مهران عبدالهی

  سلام زمان ثبت شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس تقریبا کی هست؟ اکثرا ۳۰ درصد ۱۹ میلیون نیم فروختن ما هنوز موندیم و هیچ کاری نمیتونیم انجام بدیم

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، طبق اخبار منتشر شده این شرکت ها تا اوایل شهریور ماه وارد بورس خواهند شد

 • اکرم مجیدی معین

  سلام روش غیرمستقیم هستیم بایدبازسجام ثبت نام کنیم وکدبورسی بگیرواحرازهویت انجام بدیم

 • مهرداد

  ممنون توضیحات کامل و صریح بود

 • سلام من هیچ روشی انتخاب نکردم. ولی الان تو ماه مرداد برام پیام اومد که تو سجام ثبت نام کنم . الان ثبت نام کردم اما میترسم که کنترل سهام اومده باشه دست خودم سر در نمیارم چی شده الانن دقیقا

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، برای همه افرادی که روش مستقیم رو انتخاب نکرده اند ، به صورت خودکار روش غیر مستقیم انتخاب شده است.

 • ببخشید من روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم،و همچنین در بازار بورس فعالیت دارم،باید دوباره به دریافت کد بورسی و سامانه سجام اقدام کنم؟؟؟؟

  • کارشناس عرضه اولیه

   سلام، در صورت ثبت نام در سجام و احراز هویت در اون دیگه نیازی به انجام این کار ندارید

 • ارسلان

  عالی بود از سردرگمی نجات پیدا کردم.

 • سلام
  دوست عزیز
  من میخواسم سهام عدالتم رو از روش غیر مستقیم به فروش برسونم یا تبدیل به پول کنم جدا از اینکه توی روش مستقیم قرار بگیره الان چیکار باید کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنین.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، شما باید صبر کنید تا شرکت سرمایه گذاری استان شما ثبت بشه و بعد بتونید سهام خودتون رو در این شرکت به فروش برسونید

 • محسن حسینی

  سلام
  من روش غیر مستقیم را انتخاب کرده ام.
  آیا نیازی هست من در سامانه سحاب ثبت نام کنم؟
  برای کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند آیا ثبت نام در سامانه سحاب اجباری است؟
  اگر من هیچ اقدامی انجام ندهم دولت همانند گذشته سود سهامم را واریز میکند؟
  من میلی به فروش سهام خود ندارم.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، ثبت نام و احراز هویت در سجام اجباری نیست اما با توجه به اینکه به زودی پرداخت سود سهام شرکت ها از این طریق انجام خواهد شد ترجیحا این کار رو انجام بدید

 • سلام من روش مستقیم سهام عدالت رو انتخاب کردم ولی اصلا هیچ چیزی در موردش نمیدونم الان باید سهام رو بزاریم توی بورس ؟؟؟

 • با سلام
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  ارزش سهام عدالت من در برگه عضویت و سهامداری 1 میلیون تومان هست. ولی در روش غیرمستقیم برای من مقدار سهام را 532 هزار تومن عنوان کردن. حالا باید چیکار کنم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، ملاک دارایی شما عددی هست که در سایت سهام عدالت ذکر شده، موارد ثبت شده در برگه های سهام اهمیتی ندارند

 • سلام
  در سهام عدالت روش من غیر مستقیم هستش آیا برای فروش سهام که قرار هستش از طریق صندوق های استانی انجام بشه باید سجام و احراز هویت انجام بشه؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   بله حتما

 • باسلام و خسته نباشید،بنده روش غیر مستقیم برام انتخاب شده،نه شماره تلفنی و نه شماره شبایی ثبت شده ندارم،و امکان تغییر و ثبت هم فعلا امکانش نیس،بنظر شما بعد از اینکه شرکتهای استانی وارد بورس شدن میتونیم اطلاعاتمون رو ثبت کنیم؟!؟!

 • مرتضی ویشکایی

  واقعا عالی ممنون

 • محمد جعفری

  با سلام و خسته نباشید خدمتتون… من از همین اپلیکیشن سهام عدالت ک معرفی کردین اقدام به ورود کردم،وقتی کد ملی رو وارد میکنم کدش برام پیام میاد ،ولی به مرحله بعد نمیره ک بخوام اون کد رو وارد کنم،دوباره میاد به مرحله ورود کد ملی… لطفا راهنمایی کنید،مرسی

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، با استفاده از یک تلفن دیگه هم امتحان کنید، یا اینکه از سایت اون ها استفاده کنید

 • بهمن سمیعی

  من فقط روش آزادسازی سهام عدالت از طریق مستقیم را زدم ودر سامانه سجام ثبت نام نکردم آیا مهم است در سامانه سجام ثبت نام کنم ؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، برای فروش این سهام باید اول در این سامانه ثبت نام کنید و احراز هویت آن را انجام بدید

 • امیر ارسلان نصیری

  سلام بنده درمورد این دوروش هیچ کاری و اقدامی انجام ندادم تکلیف چی میشه. درضمن کدوم روش به نظرشمابهتره. اگه غیر مستقیم باشیم ایابازم پولی واریز میشه یانه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، در صورتی که هیچ چیزی انتخاب نکرده باشید روش غیر مستقیم برای شما ثبت شده، در این حالت سود سالیانه توسط شرکت سرمایه گذاری استانی برای شما واریز خواهد شد

 • طوبی قنبریان

  سلام خسته نباشید.من سهام عدالت غیر مستقیم دارم آیا باید حتما در سجام احراز هویت کنم یا لازم نیست البته برام اس اومد هر چه سریع تر درسامانه سامانه سجام احراز هویت کنم شما چی صلاح میدانید با تشکر از شما

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، ثبت نام در سجام برای استفاده از خدمات بازار سرمایه ضروری هست

 • علی جعفری

  سلام من روش غیر مستقیم زدم کی میتونم روش مستقیم بزنم که بتونم بفروشم سهاممو کی میتونیم روش مستقیم رو بزنیم ایا تاریخی مشخص شده واسه دوباره زدن روش مستقیم؟؟؟

 • حمیدبساک

  سلام میخاستم بدونم میشه سهامی که روش غیرمستقیم خودکار ثبت شده روبفروشم؟راه چیزی داره یانه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، برای فروش این سهام باید بعد از ثبت شرکت سرمایه گذاری استانی اقدام کنید

 • سجاد شاهی

  من هنوز سهام عدالت را نفروخته ایم خواستم بدونم که تا الان که نفروختم ضرر کردم آیا دیگه این سهام رشد نمیکند و باید هر چه سریعتر بفروشم یا اینکه هنوز هم امیدی هستم و میتوانم صبر کنم تا قیمت این سهام بالا برود و سود کنم خلاصه میخوام بدونم که الان باید چیکار کنم که به نفع باشه و ضرر نکنم چون این روزها خیلی ناراحت هستم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز این موضوع بستگی به استراتژی شما و شرایط بازار داره و نمیشه با قطعیت به این سوال جواب داد.

 • ایمان آرمان کیا

  باسلام من ۱۱شهریور ۳۰درصد رو فروختم با برنامه ایوا کی واریز میشه ممنون میشم کمکم کنید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز زمان و مبلغ وجه واریزی به بانک یا کارگزاری که از اون طریق اقدام به فروش کردین، همچنین شرایط بازار و… بستگی داره و نمیشه تاریخ دقیقی مشخص کرد. بهتره از طریق بانک یا کارگزاری تون پیگیری کنید.

 • مهدی مهدوی

  سلام و خسته نباشی از مطالب خوبتون خواهشا راهنمایی ام کنید آیا اگه سهمی صد درصد منفی بشه تکلیف کلی سهم چه میشه آیا سهم از پروتوفی حذف میشه ؟؟؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز اگه سهم صد درصد منفی بشه یعنی ارزش سهامش به صفر میرسه. در این صورت شرکت ورشکسته خواهد بود و اجازه فعالیت در بورس رو نخواهد داشت. احتمال این که چنین اتفاقی بیفته تقریبا برابر صفره.

 • سلام
  من ۴/۲۴رفتم ۳۰درصد از سهام رو فروختم و تو سیستم روش غیرمستقیم هست باید چیکارکنم که مستقیم بشه که بفروش برسه پول لازمم بخدا خیلی گیرم شمارو به امام حسین یگ کاری بکنید که من گیرم 😔

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، در حال حاضر امکان تغییر روش مدیریت وجود ندارد، شما می توانید بعد از ثبت شرکت سرمایه گذاری استان مربوطه، سهام خود از این شرکت را بفروشید

 • سلام سهام من غیرمستقیم هس چه موقع میتونم مستقیم اش کنم و بفروشم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، امکان تغییر روش وجود نداره اما اگر خواستید میتونید بعد از قابل معامله شدن سهام شرکت سرمایه گذاری استانتون، دارایی خودتونو در این شرکت بفروشید

 • سلام خسته نباشین 💐
  یه سوال داشتم
  من روش مستقیم رو انتخاب کردم، که بتونم سهام خودمو انتقال بدم پرتفوی تا اونا رو مدیریت کنم
  اما هیچ اتفاقی نیافتاده
  اگه اینطوری باش روش مستقیم و غیرمستقیم هیچ مفهومی نداره😐

 • Saeid kherolah

  سلام سود سالیانه کسانی که که به روش غیر مستقیم سهام عدالت انتخاب کردن چقدر است

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز اطلاعات مربوط به سود سهام عدالت رو می تونید در سامانه سهام عدالت ببینید. سود سهام عدالت تا پایان سال ۹۸ توسط سازمان خصوصی سازی پرداخت میشد و از اون به بعد افرادی که روش غیر مستقیم رو انتخاب کردن بعنوان سهامدار شرکت سرمایه گذاری استانی، مطابق با اطلاعیه های این شرکت سود دریافت می کنن.

 • محمود رضا مختاری مسینایی

  عالی بود

 • ناسناس

  من هیچ اقدامی برای سهام نکردم و فیش سهام ام ۵۰۰تومن هست ک ،بخوام سهام بفروشم باید چکارکنم ،درواقع من روش غیر مستقیم انتخاب کردم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، سهام شما به سهام شرکت سرمایه گذاری استانتون تبدیل شده، برای فروش باید در کارگزاری خودتون درخواست تغییر کارگزار ناظر بدید

 • سلام.میخاستم بگم من هیچ کدوم از روش سهام عدالت انجام ندادم.ایا برای اینکه سود سهام برایم واریز شود حتما باید وارد سلام و اعراب هویت بشوم؟؟؟
  ممنون از پاسخگویی شما

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، در صورتی که شرکت های سرمایه گذاری سود سهام خودشونو از طریق سجام واریز کنند انجام این کار الزامیه، اما با توجه به اینکه این سهام در بورس معامله می شود بهتر است در سجام ثبت نام و احراز هویت کنید

 • ولی ایمانی

  توضیحاتتون عالی عالی

 • فروزان

  سلام با عرض خسته نباشید ببخشید من روش مستقیم انتخاب کردم خانوادم غیر مستقیم ماهی برای اونا سودی واریز میشه در روش مستقیم هیچ سودی واریز نمیشه؟؟اصلا خودمون چ جوری میتونیم تو روش مستقیم مدیریت کنیم بیاریم تو بورس؟؟ تورو خدا راهنماییم کنید این خانواده ام همش غر به جون من میزنن

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز چه سهامدارانی که روش مستقیم ر انتخاب کردن و چه سهامدارنی که روش غیر مستقیم رو انتخاب کردن، مثل بقیه سهامداران بازار سرمایه، سود مجمع شرکت مربوطه رو به صورت سالیانه دریافت می کنند. برای اشنایی بیشتر با سازوکار سهام عدالت می تونید این لینک و بقیه مطالب مربوطه رو در سایت یا اپلیکیشن سیگنال مطالعه کنید.

 • Omid Fereydouni

  باسلام بنده به صورت پیش فرض روش غیرمستقیم برام انتخاب شده وسجام ثبت نام کردم آیا مثله روش مستقیم بایدکارگزاری انتخاب کنم واحرازهویت بشم برای دریافت کدبورسی ممنون میشم پاسخ بدید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، فرآیند گرفتن کد بورسی برای همه یکسان هست، برای گرفتن کد بورسی باید در سجام ثبت نام و احراز هویت کنید و برای شروع معاملات باید از یک کارگزاری نام کاربری و رمز عبور بگیرید

 • اسفندیاری

  سلام من روش غیر مستقیم رو انتخاب کردم درسجام هم ثبت نام کردم احراز هویت هم شدم.کارگزاری هم خودمو ثبت کردم.الان باید چکار کنم‌‌خودم باید سهاممو بیارم تو بورس یا اینکه سالیانه کارگزاری خودشون با سهامم کار میکنن وفقط سود سالیانشو داریز میکنن؟؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، در این شرایط شما هم میتوانید خودتون وارد خرید و فروش سهام بشید و هم میتوانید دارایی فعلی خودتون که سهام شرکت سرمایه گذاری استان شماست را نگه دارید و هر سال سود آن را دریافت کنید

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  برای من سهام عدالت ب روش غیرمستقیم ثبت شده و تا الان ثبت‌نام و احراز هویت سجام رو انجام دادم و کد معاملاتی هم برام ارسال شده. میخاستم بدونم که برای واریز سود یا فروش سهام عدالت تا همین مرحله کافیه یا باید ثبت نام و احراز هویت کارگزاری رو هم انجام بدم؟؟
  پیشاپیش ممنون از پاسخگویی‌تون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز برای خرید و فروش سهم باید در کارگزاری ثبت نام کنید.

 • سلام میخواستم ببینم از کجا باید شروع کنم ممنون راهنمایی کنید

 • آیداایزدی

  سلام من روش مستقیم راانتخاب کردم ممنوت میشم راهنمایی کنیدکه چگونه به روش غیرمستقیم تبدیلش کنم.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، امکان تغییر روش مدیریت وجود ندارد

 • هان هان محمد بلوچ همحمد بلوچ

  فروش سهام عدالت

 • فرید قربانی

  سلام.
  – اینجانب روش (غیر مستقیم) رو برای سهام عدالت خود اختیار کرده بودم.

  – سپس کارگزار ناظر را تغییر دادم به کارگزاری مفید و اگر اشتباه نکنم حدود ۶۰ درصد سهام من در پرتفوی کارگزاری مفید که هستم برای من نمایان شد.

  – سوال:
  ۱- الان آیا سود باز هم به من تعلق می گیرد ؟

  ۲- به کل سهام من تعلق می‌گیرد یا به تعداد سهامی که در پرتفوی کارگزاری که تغییر دادم؟

  ۳- در صورت واریز سود مثل گذشته به حساب بانکی که دادم واریز میشه؟

  ۴- اگر در بورس تعدادی از سهام عدالت استان دیگری را خریداری کنیم. به ازای آن سهم ها هم سود تعلق می‌گیرد؟(به چه صورت؟)

  »خواهشاً پاسخ ها کوتاه باشه .

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، در روش غیر مستقیم سود سالیانه به تمام سهام عدالت شما اختصاص پیدا میکنه، این سود در پایان سال مالی شرکت سرمایه گذاری استانی به افرادی تعلق میگیره که در روز برگزاری مجمع عمومی مالک سهام شرکت باشند(چه سهامی که به شما تعلق گرفته و چه سهامی که بعدها خریداری کردید)، سود این سهام به حسابی که برای ثبت نام سجام استفاده کردید واریز خواهد شد

 • درستش این بود برای روش مستقیم ،وقتی تو کارگزاری ثبت نام میشه سهام بیاد و شخص اختیار کامل داشته باشه نه اینه این همه دنگ و فنگ

 • سلام سهام عدالت من یک میلیونی هست چطوری بفروشم نیاز دارم به پولش

  • کارشناس سهام

   سلام ،برای فروش سهام عدالت باید به بانکهای عامل مراجعه نمایید

 • امرانی صفورا

  سلام. من اول روش مستقیم را انتخاب کردم بعد که گفتن میشه ویرایش کرد روش غیر مستقیم را زدم الان تو سامانه زده مستقیم. چرا؟ و چکار باید بکنم
  میخواستم روش غیر مستقیم باشه
  ممنون از پاسخگوییتون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز در حال حاضر امکان تغییر روش مدیریت سهام عدالت وجود نداره.

 • پوریا شیخی

  من روش مستقیم رو انتخاب کردم برای تغییر باید چه کاری انجام بدم چند بار هم تو سایت رفتم ولی این امکان رو نداره لطفا راهنمایی کنید🙏

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز در حال حاضر امکان تغییر روش مدیریت سهام عدالت وجود نداره.

 • سلام
  سوالی داشتم
  من روش مستقیم رو انتخاب کردم ولی تو سایت : “درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه” به آدرس “ddn.csdiran.ir” سهام های عدالتم رو نشون نمیده (سهم های دیگه هستن)
  مشکل کجاست؟ سهم های عدالت من کجاست؟؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، این موضوعو میتونید از طریق تماس تلفنی با پشتیبانی درگاه یکپارچه ذینفعان بررسی و اصلاح کنید

 • زهراحاجی خانیان

  من روش مستقیم را انتخاب کردم ایا تا پایان سال ۹۹ برای من هم سود واریز میشود؟باید برای واریز سود کاری بکنم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، در روش مستقیم سود سهام شرکت ها باید توسط خود متقاضی دریافت بشه، این سود بعد از برگزاری مجمع عمومی هر شرکت و بر اساس برنامه زمانی اعلام شده توسط آن ها پرداخت میشه

 • علی عنایتی

  سلام

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
16 اسفند 1399