سجام چیست و چطور در کارگزاری بورس ثبت نام کنیم ؟

سجام چیست و چطور در کارگزاری بورس ثبت نام کنیم ؟

معمولا تازه واردان به بازار بورس، برای پیدا کردن یک کارگزاری بورس مناسب سوالات زیادی دارند و نیاز دارند تا درباره خدمات کارگزاری بیشتر بدانند همین موضوع باعث می شود وقت زیادی از آن ها گرفته شود و با تاخیر فعالیت سرمایه گذاری خود را شروع کنند. این مقاله کمک می کند تا درباره کارگزاری ها بیشتر بدانید و بتوانید کارگزاری مناسب خودتان را پیدا کنید.

چطور در کارگزاری ثبت نام کنیم؟


گام اول : دریافت کد سجام


برای ثبت نام در کارگزاری لازم است که حتما کد احراز هویت سجام داشته باشیم. گرفتن کد سجام عملیات آسانی است. با مراجعه حضوری به یک دفتر پیشخوان دولت و یا از طریق سایت صدور کد سجام می شود این کد را دریافت کرد. بعضی از اپلیکیشن های مالی نیز این خدمت را دارند. کد سجام یک شناسه احراز هویت است و برای هر فرد تنها یکبار صادر می شود.

بعد از ثبت نام کد سجام، باید احراز هویت سجام انجام شود. احراز هویت به صورت حضوری انجام می شود یعنی برای تطبیق اطلاعات و تکمیل ثبت نام باید به دفتر یک کارگزاری و یا یک شعبه دفتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.


گام دوم : ثبت نام در کارگزاری


بعضی از دفاتر پیشخوان دولت عملیات ثبت نام در کارگزاری ها را انجام می دهند با توجه به شلوغی کارگزاری ها ممکن است وقت زیادی برای تکمیل این مرحله لازم باشد ولی حتما نیاز نیست که به دفاتر کارگزاری مراجعه شود چون تمام مراحل ثبت نام در دفاتر پیشخوان نیز قابل انجام است.


گام سوم : تکمیل ثبت نام


برای ثبت نام در کارگزاری لازم است یک سری از مدارک شناسایی و تحصیلی را همراه داشته باشید. این مدارک شامل اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی، اصل آخرین مدرک تحصیلی می شود.

نکته قابل توجه این است که می توان برای احراز هویت سجام و ثبت نام در کارگزاری هم زمان به کارگزاری یا دفتر پیشخوان مراجعه کرد و نیازی به دو بار مراجعه جداگانه نیست.

چطور در کارگزاری ثبت نام کنیم؟

کد سهامداری چیست؟

کد سهامداری یا کد بورسی شناسه ای واحد است که کارگزاری در اختیار هر فرد قرار می دهد و از تعدادی حرف و عدد تشکیل شده است. هر شخص حقیقی یا حقوقی به وسیله ی این کد شناسایی می شوند. 
کد سهامداری اشخاص حقیقی معمولا به صورت سه حرف ابتدایی نام خانوادگی و 5 عدد در کنار آن تعریف می شود. این کد معمولا در صفحه معاملاتی هر فرد سرمایه گذار دیده می شود. برای دریافت سود نقدی سهام این کد لازم است. در صورت عدم مشاهده کد سهامداری در صفحه معاملاتی می توانید با کارگزاری خود در خصوص دریافت کد سهامداری تماس بگیرید.

آیا می شود بدون کارگزاری در بورس فعالیت کرد؟

این سوال ممکن است برای شما پیش آمده باشد که می شود بدون کارگزاری در بورس فعالیت کرد؟  پاسخ منفی است. زمانی که می خواهیم «سپرده گذاری» را شروع کنیم باید از طریق یک بانک افتتاح حساب کنیم یعنی به یکی از شعب بانک مراجعه کنیم. اینجا بانک به عنوان یک نهاد واسطه‌ای بین ما و کسانی که به پول نیاز دارند عمل می کند. یعنی بانک واسطه ای است بین کسانی که قصد سپرده گذاری دارند و کسانی که می خواهند از خدمات سپرده گذاری (وام، سود بانکی و..) استفاده کنند. حال برای شروع «سرمایه گذاری» در بورس هم حتما لازم است که به یک کارگزاری که نقش واسطه بین خریداران و فروشندگان را دارد، مراجعه کنیم.

چطور بدون کارگزاری سهام بخریم؟

خرید سهام هایی که زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار ایران ارائه می شوند باید حتما از طریق کارگزاری اتفاق بیفتد. اگر تجربه خرید سهامی را دارید که برای خرید آن نیازی به استفاده از کارگزاری نبوده است و یا شنیده اید که فردی با مراجعه مستقیم به شرکتی، سهام آن را خریداری کرده است. آن شرکت زیر نظر سازمان بورس فعالیت نمی کند . طبیعتا خرید و فروش آن سهام پشتوانه قانونی ندارد و به همین دلیل ممکن است سرمایه گذاران را بعد از مدتی به درد سر بیاندازد.

کارگزاری ها چیست؟

خدمات کارگزاری ها چیست؟

کارگزاری ها موظف هستند تا اطلاعات دقیق در اختیار سرمایه گذاران قرار دهند تا امکان سرمایه‌گذاری  برای افراد حقیقی و حقوقی به وجود بیاید. یعنی افراد و یا نهادها بتوانند با استفاده از خدمات کارگزاری ها، (که همان ارائه اطلاعات لحظه به لحظه و تغییرات بازار بورس است) سهام شرکت های مختلف را خرید و فروش کنند.

همه کارگزاری ها سیستم معامله آنلاین دارند یعنی برای خرید و فروش سهام نیازی به مراجعه حضوری به کارگزاری نیست و فقط با استفاده از سایت و یا اپلیکیشن های معاملاتی می شود به صورت آنلاین خرید و فروش کرد.


سامانه معاملات آنلاین


قبل تر برای معامله در بازار بورس حتما باید به صورت حضوری انجام می شد یعنی سرمایه گذاران باید حتما مراحل مربوط به خرید و یا فروش سهام (پر کردن فرم های مخصوص و…) را به صورت حضوری انجام می دادند الان چند سالی است که سامانه معاملات آنلاین این امکان  را ایجاد کرده که به صورت اینترنتی و بدون معطلی و آنی معاملات بورسی انجام شوند. در حال حاضر اکثر سرمایه گذاران در بازار بورس از این روش برای خرید و فروش استفاده می کنند.


سامانه معاملات آفلاین


بازار بورس هر روز (از شنبه تا چهارشنبه) بین ساعت 9 تا 12:30 فعال است و می شود به صورت آنلاین در آن فعالیت کرد. در غیر این ساعت ها نمی شود در این بازار خرید و فروش انجام داد. سامانه معاملاتی آفلاین به ما کمک می کند تا در هر ساعتی از شبانه روز معامله دلخواه خود را سفارش بدهیم تا در صورتی که بازار (در زمانی که فعال است) به آن قیمت رسید، از طرف ما معامله انجام بشود.

جز این، سازمان بورس به افرادی که مدرک تحصیلی زیر دیپلم دارند اجازه استفاده از سامانه معاملات آنلاین را نمی دهد. در این روش پس از ثبت معامله آفلاین مجدد ارزش معامله را با سرمایه گذار چک می شود. اگر سهم و قیمت مورد نظر سهامدار تایید شود بعد از آن خرید و یا فروش اتفاق می افتد.


اعتبار معاملاتی


کارگزاری ها بسته به شرایط و سابقه معاملاتی سرمایه گذاران، به آنان اعتبار پرداخت می کنند. اعتباری که کارگزاران به سرمایه گذاران پرداخت می کنند مشابه وام در سیستم بانکی است. مبلغ اعتبار بسته به نوع کارگزاری و اعتبار مالی سرمایه گذار متفاوت است و معمولا بدون سود است و سرمایه گذار موظف است با سرمایه گذاری درست در بازار بورس، مبلغ دریافت شده را برگرداند.


تحلیل، مشاوره و آموزش


یکی دیگر از خدمات کارگزاری ها ارائه تحلیل و مشاوره سرمایه گذاری به کاربران است. کارشناسان مالی و بورس در دفاتر کارگزاری ها حضور دارند تا در صورتی که سرمایه گذاران نیاز به مشاوره داشته باشند بتوانند به آنان مراجعه کنند علاوه بر این دوره های آموزشی تحلیل بورس در کارگزاری ها برگزار می شود. بعضی از کارگزاری ها این دوره ها را به صورت آنلاین هم برگزار می کنند.


صندوق سرمایه گذاری و سبد گردانی


بعضی از کارگزاری ها از ابزارهای جدید سرمایه گذاری استفاده می کنند یکی از این ابزارها صندوق سرمایه گذاری است که می توان با استفاده از سامانه کارگزاری در این صندوق ها، سرمایه گذاری کرد. می دانیم که برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری باید از طریق  سایت و یا سامانه ثبت نام آن صندوق ها اقدام کرد. استفاده از خدمات کارگزاری ها احتمالا آسان‌تر و متمرکز تر از حالت عادی است.

اگر برای سرمایه گذاری وقت کافی و یا تخصص ندارید می توانید سرمایه گذاری خود  را به سبدگردان‌ها بسپارید. سبدگردان‌ها افرادی متخصص و مورد تایید سازمان بورس هستند. یکی دیگر از خدمات کارگزاری ها معرفی سبدگردان به افرادی است که نیاز به این خدمت دارند.

چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنیم؟

انتخاب بهترین کارگزاری مثل هر انتخاب دیگری بستگی به شرایط خودمان دارد. یعنی من اول باید بدانم چه نیازهایی دارم و بعد با توجه به آن ها بهترین گزینه پیش رویم را انتخاب کنم و طبیعتا انتخاب بهترین کارگزاری برای هر فردی فرق دارد.

بعضی از کارگزاری ها بیشتر روی خدمات دهی به مشتریان حقوقی تمرکز دارند و بعضی دیگر برای سرمایه گذاران حقیقی وقت و انرژی بیشتری می گذارند. برای انتخاب کارگزاری در نظر گرفتن این موضوع به ما کمک می کند تا کارگزاری با شرایط و خدمات مناسب خودمان را پیدا کنیم.

ویژگی های یک کارگزاری خوب چیست؟

ویژگی های یک کارگزاری خوب چیست؟

همانطور که گفتیم برای انتخاب کارگزاری نمی شود برای همه یک نسخه واحد پیچید. کارگزاری ها خدمات متفاوتی دارند که هر کدام با توجه به شرایط خودشان آن خدمات را ارائه می دهند. دانستن درباره انواع این خدمات برای انتخاب یک کارگزاری خوب به ما کمک می‌کند.


در دسترس بودن


یکی از مزیت های یک کارگزاری مناسب برای هر فرد، قابل دسترس بودن آن کارگزاری است. بهتر است کارگزاری که از آن خدمت می گیریم آنلاین خدمات ارائه کند و در شهر و منطقه زندگی سرمایه گذار شعبه فیزیکی داشته باشد تا در صورت لزوم در دسترس باشد و بتوان حضوری به کارگزاری مراجعه کرد.


تخفیف کارمزد


کارمزد هر معامله حدود 1.5 درصد (خرید و فروش) است که از این عدد کارگزارها تقریبا 0.76 درصد را به عنوان کارمزد دریافت می کنند. کارگزاری ها می توانند به دلخواه خودشان به بعضی از مشتری ها، (بسته به حجم معامله) از مبلغ کارمزد تخفیف بدهند. به همین دلیل انتخاب کارگزاری که متناسب با شرایط معاملات شما فعالیت می کند اهمیت دارد.


اتصال به حساب بانکی


بعضی از کارگزاری ها این امکان را دارند که مستقیما به حساب مشتری متصل شوند تا در مواقعی که نیاز به خرید و یا فروش آنی هست بدون درد سر انتقال وجه به حساب و شارژ بشود معاملات را انجام داد. امکان اتصال به حساب مشتری جزو امکانات بعضی از کارگزاری ها است اگر فکر می کنید احتمال دارد در همچین شرایطی قرار بگیرید اتصال به حساب بانکی یک امتیاز برای انتخاب کارگزاری مناسب شما محسوب می شود.


تسهیل خرید «عرضه اولیه»


در روزهایی که عرضه اولیه سهامی در بازار بورس ارائه می شود افراد زیادی برای خرید سهام عرضه اولیه ها اقدام می کنند و تقاضا خرید بسیار بالا می رود. همین افزایش تقاضا باعث شلوغی کارگزاری ها و مراجعه همزمان افراد به سایت باعث کاهش کیفیت خدمات اینترنتی کارگزاری ها می‌شود. برای حل این مشکل بعضی از کارگزاری ها این امکان را ایجاد کرده اند که از چند روز قبل بتوان به صورت خودکار خرید عرضه اولیه را انجام داد. یعنی در صورتی که حساب سرمایه گذار شارژ کافی برای خرید عرضه اولیه را داشته باشد دیگر لازم نیست در روز عرضه وارد سامانه شود و درخواست خرید ثبت کند چون سیستم بصورت خودکار این کار را انجام می دهد.

رتبه بندی کارگزاری ها

یکی از روش‌های انتخاب کارگزاری مناسب مطالعه گزارشات کارگزاری ها در سایت سازمان بورس است.

سازمان بورس به صورت مرتب لیست کارگزاری ها را بر اساس معیارهای مختلف مثل ارزش کل معاملات، بیشترین حجم معاملات آنلاین و.. ارائه می دهد که با استفاده از این اطلاعات می توان کارگزاری که بیشتر به معیارها و شرایط ما نزدیک است را پیدا کنیم. در حال حاضر 108 کارگزاری فعال در کشور وجود دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
امتیازدهی
[تعداد: 147    میانگین: 4.2/5]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران
 • مهرداد طاهریان

  متشکرم

 • سلام من در ثبت نام سجام کد شعبه بانک را نمیدونستم و ناچارا کد شعبه را عدد یک زدم آیا برای آینده مشکلی بوجود میاره؟؟؟

  • مهدیه جوادی

   کاربر عزیز، برای پاسخ سوال تان بهتر است به بخش سوالات متداول سایت سجام مراجعه کنید

 • باسلام اینجانب دارای مدرک تحصیلی دیپلم ناقص است و دارای کد اقتصادی میباشد مدت 20 سال هست که در حوزه مسکن فعالیت میکنم آیا می توانم وارد بورس شوم وبصورت آنلاین فعالیت کنم باتشکر

  • بهادر آذری

   سلام. حداقل مدرک تحصیلی مورد قبول برای سرمایه گذاری در بورس دیپلم است. بنابراین امکان این کار برای شما فراهم نیست.

 • با سلام وعرض ادب واحترام .سوال بنده این بود .که کد سجام چیست وکد بورس چیست؟ لطفن تحلیل رو بصورت روشن بفرمایید.

  • بهادر آذری

   سلام و درود. برای اینکه بدونید کد سجام چیه و چه تفاوتی با کد بورسی داره پیشنهاد میکنم به سایت سجام مراجعه کنید و قسمت سوالات متداول رو مطالعه کنید. منظور از کد بورسی، همون کدیه که بعد ثبت نام در یک کارگزاری به شما داده میشه تا با اون کد بتونید در بازار بورس ایران معامله انجام بدبد.

 • با سلام وعرض ادب واحترام. بنده سوال من این بود که بنده با موبایل واز سایت سیگنال از طرف کد سجام کل اطلاعاتم رو وارد کردم فقط کد بورس را وارد نکردم البته که ندارم وتا حالا هم برام اسمس نشد چکار باید بکنم ضمنن کد بورس با کد سجام چه فرقی باهم دارند برام تعریف کنید.با تشکر

  • بهادر آذری

   سلام و درود، برای داشتن کد بورسی فعال به سایت یکی از کارگزاری ها مراجعه و ثبت نام کنید. برای اینکه بدونید کد سجام چیه پیشنهاد من اینه که به سایت سجام سر بزنید و قسمت سوالات متداول رو مطالعه کنید.

 • بهرام عبدالرحمانی

  س. بسیار مفید بود

 • با سلام بنده سهام دار پدیده هستم.چندروز پیش پیام دادن که در سامانه سجام ثبت نام کنید و یک کد بورسی هم برای من ایجاد کرده بودن در صورتی که من شخصا به کارگزاری مراجعه نکرده و اصلا خبر نداشتم این کد بورسی ایجاد شده در کدوم کارگزاری میباشد و اصلا امکان هنچین کاری هست؟ باتشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلاو و عرض ادب. برای اینجور موارد بهتر است با خود شرکت تماس بگیرید.

 • مهدی کریمی

  دم شما گرم واسه وقتی که گذاشتید و این اپلیکیشن فوق العاده سیگنال رو درست کردید
  خدا به همتون قوت بده . ممنونم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام، سپاس از نظر و همراهی شما.

 • علی ابراهیمی

  سلام بنده حوزه اعتباع افغانستان هستم بنا به شرایط امکان ادامه تحصیل نبود زیر دیپلم هستم .بااین شرایط ایا امکان فعالیت در بازار بورس دارم .باتشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و دورد. برای سرمایه گذاری در بورس ایران حداقل مدرک قابل پذیرش دیپلم است. سپاس از همراهی شما با تیم سیگنال

 • سلام از اینکه به این دقت و شفافیت و روانی آموزش های مرتبط با بورس و دیگر مباحث مالی و اقتصادی می پروازید واقعا متشکرم. خداوند بر توفیق و سلامتیتان بیفزاید

 • رسول کنعانی

  برنامه بسیار خوب و جامعی است

 • سلام. برای گرفتن کد سجام باید حساب بانکی داشته باشیم و چه بانک هایی؟؟ کلا حساب مخصوص برای بورس باید باز بشه؟؟
  ممنون از برنامه خوبتون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. بله برای ورود به بورس باید شماره حساب داشته باشید.

 • سلام ببخشید من یک سربازم میخوام تو بورس شرکت کنم برا ثبت نام مدرک تحصیلیم لیسانسه ولی دسترسی به مدرکم ندارم الان من باید چیکار کنم ممنون میشم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و خسته نباشید. برای ثبت نام، اخیرا شرط مدرک تحصیلی حذف شده است. با این حال با کارگزاری مربوط تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 • ناشناس

  سلام .چرا برای ثبت نام از من مدرک تحصیلی نخواست؟

  • مهدی غلامی

   سلام چون این قانون حذف شد

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. به تازگی قانون مدرک تحصیلی برداشته شده و محدودیتی وجود نداره.

 • من عرضه اولیه کلر رو ثبت کردم ولی قیمتو اشتباه زدم برا همین کنسلش کردم . حالا دوباره میخام ثبت کنم نمیشه چیکار کنم؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و درود. برای اینجور مشکلات بهتره با کارگزاریتون تماس بگیرید و از اون ها راهنمایی بخواهید.

 • محمدرضا عزیزی

  فکر کنم داخل مقاله افلاین و آنلاین رو اشتباه و جابه جا نوشتین و مقاله عالیه ای ممنون

 • ناشناس

  ازراهنمایی بسیارخوب شمامتشکرم

 • حسنعلی محمدی

  با سلام مطالب خوبی بود
  حالا کجا بدانیم کدام سهام بهتر خرید فروش می شود ممنونم

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و وقت بخیر. میتونید از تحلیل های سهام سایت و اپ سیگنال برای تصمیم گیری بهتر استفاده کنید. البته تصمیم خرید و فروش هر نمادی با خود شماست و تحلیل های ما فقط از جنبه راهنمایی هستند.

 • پرویز زایری

  با سلام.آیا میتوان از این برنامه معامله ای انجام داد؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. خیر در حال حاضر امکان خرید و فروش در اپ سیگنال وجود نداره.

 • محمد مهدی غضنفری

  سلام
  ببخشید من کد سجام دارم. چطور میتونم سهام خرید و فروش کنم.

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. پس از دریافت کد سجام باید در یک کارگزاری ثبت نام کنید و کد فعال بورسی دریافت کنید. بعد از اون میتونید سهام بخرید.

 • پویا مجیدی

  سلام من ۱۵ سالمه وعلاقه دارم به بازار بورس . توی بورس میتونم سرمایه گذاری کنم یا خیر .
  مدرک مورد نیاز باید باشه

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام. امکان داشتن کد بورسی آفلاین برای افراد زیر 18 سال وجود داره. اما بهتره برای اطلاعات بیشتری با کارگزاری ها تماس بگیرید.

 • سمیه اسلامی

  باسلام ببخشید من از طریق اینترنت و دفتر پیشخوان مراحل عضویت در بورس رو رفتم وکد معاملاتی رو دریافت کردم ولی هنوز تایید نشده چقدر طول میکشه تایید شه؟

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. معمولا یک الی هفت روز کاری طول میکشه. بهتره از کارگزاریتون سوال کنید.

 • محمود وحدتی

  برای کسب اطلاعات اولیه و شناخت از بازار بورس و نحوه کار کارگزاریها و ثبت نام و سرمایه گزاری خوب بود

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
30 بهمن 1398