دانلود اپلیکیشن

همه چیز درباره توکن ERC20 مبتنی بر بلاک چین اتریوم

همه چیز درباره توکن ERC20 مبتنی بر بلاک چین اتریوم

در فضای ارزهای رمزنگاری شده کلمات اختصاری زیادی وجود دارد که باعث سردرگمی افراد تازه کار می‌شود. اما بسیاری از مواقع این کلمات اختصاری گیج‌کننده فقط ترکیبی از حروف و اعداد هستند که به راحتی قابل درک هستند. اگر تازه با ارزهای دیجیتال و بخصوص ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum) آشنا شده باشید، احتمالا واژه توکن ERC-20 به گوشتان خورده باشد. به زبان ساده می توان گفت توکن ERC20 ارز دیجیتالی است که روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شود. در این مقاله با توکن‌ و استاندارد ERC20 و چگونگی عملکرد آن آشنا خواهیم شد.

توکن چیست؟

توکن ERC20 چیست؟

اغلب به جای توکن از واژه ارز دیجیتال (یا ارز رمزپایه) استفاده می‌شود، در حالی که از لحاظ فنی درست نیست و این دو تفاوت عمده‌ای با یکدیگر دارند. در زیر تعریف توکن به صورت خلاصه و کلی بیان شده است:

توکن (Token) ارز رمزپایه ای است که روی بلاک چین رمزارز دیگری ساخته و اجرا می‌شود و خود بصورت منحصربفرد بلاک چین مستقلی ندارد.

در حال حاضر به دلیل وجود قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) برای ساخت توکن ها در بیشتر مواقع از بلاک چین اتریوم استفاده می‌شود. پس همانطور که گفته شد توکن هایی که روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند، توکن ERC20 نام دارند.


معنی عبارت ERC چیست؟


ERC مخفف عبارت های “Ethereum Request for Comment” بوده و عدد 20 هم نشان دهنده یک شناسه خاص برای پروتکل ERC میباشد. با افزایش تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) روی شبکه های مختلف، داشتن نظم و ثبات در بلاک چین اهمیت زیادی خواهد داشت؛ در غیر این صورت شبکه نمی‌تواند جوابگوی تمامی تراکنش‌ها با سرعت مناسب باشد.

استاندارد ERC20 پروتکلی متشکل از یکسری قوانین تعریف شده برای بهبود بلاک‌چین اتریوم است که توکن ها و پروژه هایی که با استفاده از قراردادهای هوشمند قصد اجرا و توکنیزه شدن روی این بلاک چین را دارند (همان توکن‌های ERC20)، باید از آنها پیروی کنند و پس از پیروی از این قوانین و ساخت توکن خود از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) جذب سرمایه کنند. این قوانین مشخص می‌کنند که توکن‌ها روی شبکه اتریوم چگونه عمل کنند. پیروی از این قوانین برای افزایش ثبات و انسجام شبکه امری ضروری است.

در حال حاضر توسعه دهندگان روی شبکه اتریوم به عنوان اولین پلتفرم پوشش دهنده قراردادهای هوشمند بیش از ده هزار قرارداد توکن ERC20 ایجاد کرده‌اند. همچنین طبق مطالعه‌ای که توسط جستجوگر محبوب بلاک چین اتریوم “Etherscan” انجام شد، مشخص گردید که تا ماه می سال 2018 میلادی بیش از 83,000 توکن ERC20 در شبکه اتریوم ایجاد شده است.

توکن ERC20 چیست و چگونه کار می‌کند؟

با بررسی سایت CoinMarketCap جای هیچگونه تعجبی نیست که اتریوم این روزها به یکی از بازیگران اصلی دنیای بلاک چین تبدیل شده است. می‌شود با اطمینان گفت که دلیل اصلی این موفقیت قابلیت ویژۀ اتریوم یعنی قراردادهای هوشمند هستند. تنوع قراردادهای هوشمند در بستر اتریوم این امکان را برای هر توسعه دهنده یا شخص فراهم کرده است، تا بتواند توکن یا پروژه خود را روی بلاک چین اتریوم پیاده سازی کند و همانطور که گفته شد منظور از توکن ERC20 توکن هایی است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته می‌شوند.


توابع اصلی استاندارد ERC20


یک توکن در صورتی توکن ERC20 به شمار می‌آید که از شش تابع اصلی زیر پیروی کند:

 1. totalSupply : این تابع مشخص کننده تعداد کل عرضه یک توکن ERC20 خاص است که می‌خواهد روی بلاک چین اتریوم عرضه شود. هدف اصلی از این تابع مشخص شدن تعداد توکن های موجود در شبکه است.
 2. balanceOf : این تابع تعداد توکن های یک آدرس خاص (در اینجا تعداد توکن هایی که صاحب قرارداد هوشمند در حساب خود دارد) را نشان می‌دهد.
 3. approve : بعد از اینکه مانده حساب کاربر چک شد، صاحب قرارداد هوشمند می‌تواند تأییدیه‌ای به کاربر بدهد تا بتواند تعداد توکن های مورد نیازش را از آدرس قرارداد برداشت کند. در واقع این تابع اعتبارسنجی تراکنش را براساس مقدار کل توکن ها و مانده حساب کاربران برای جلوگیری از جعل و کلاهبرداری انجام می‌دهد.
 4. transfer : پس از چک کردن و اعتبارسنجی کاربر (اینکه آیا کاربر برای انجام تراکنش در حساب خود توکن کافی دارد یا خیر) توسط قرارداد، با استفاده از این تابع صاحب قرارداد توکن‌ها را برای کاربران ارسال می‌کند. در واقع این تابع به صاحب قرارداد امکان ارسال توکن به آدرس های دیگر را می‌دهد
 5. transferFrom : برای درک بهتر چگونکی کارکرد این تابع را با ذکر مثالی بیان می‌کنیم. همه ما بصورت ماهانه باید هزینه‌هایی از جمله اجاره و قبوض را پرداخت کنیم. با استفاده از این تابع در قرارداد هوشمند می‌توانید سیستم پرداختی پیاده‌سازی کنید که بصورت خودکار این پرداخت‌ها را انجام دهد. در واقع این تابع به شما امکان اتومات کردن پرداخت‌ها و واریز به یک حساب خاص را می‌دهد.
 6. allowance : به منظور اجرای هر تراکنش یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که قرارداد هوشمند باید آن را شناسایی کند، مانده حساب کاربر است. کاربر باید حداقل توکن مورد نیاز برای انجام تراکنش را داشته باشد. کاربرد این تابع در قرادادهای ERC20 این است که اگر کاربر حداقل توکن مورد نیاز برای انجام تراکنش را نداشت، این تابع تراکنش را بصورت خودکار کنسل کند.

توابع اختیاری استاندارد ERC20


علاوه بر توابع اصلی که باید در استاندارد ERC20 استفاده شود، این استاندارد سه تابع دیگر دارد که استفاده از آنها کاملاً اختیاری است. این سه تابع اختیاری عبارتند از:

 1. Token Name : نامگذاری روی توکنی که می‌سازید لزومی نیست، اما به عنوان یک گزینه اختیاری خوب است و می تواند بیانگر اطلاعات هویتی توکن شما باشد.
 2. SYM : از این تابع برای انحصاری کردن یک توکن از سایر توکن‌ها با تعریف نمادی برای آن استفاده می‌شود. نمادهای انتخابی برای توکن‌ها معمولاً سه تا چهار حرفی و منحصر بفرد هستند.
 3. Decimals : این تابع مشخص می‌کند که توکن تا چند واحد اعشار بخش پذیر است و در واقع مشخص کننده کوچکترین جزء یک توکن است. عددی که معمولا برای این تابع روی شبکه اتریوم استفاده می‌شود معادل 18 است.

نمونه کدنویسی توکن ERC20

حالا که با تمامی توابع ERC20 آشنا شدید، می توانید در تصویر زیر بخشی از کد یک قرارداد هوشمند برای توکن ERC20 را مشاهده کنید. این کد از گیت هاب (GitHub) گرفته شده است.

نمونه کدنویسی توکن ERC20

لیست برترین توکن های ERC20 در بازار ارزهای دیجیتال

براساس آمار بدست آمده از سایت CoinMarketCap لیست 10 توکن برتر ERC-20 به لحاظ سرمایه در گردش تا فوریه سال 2019 میلادی بصورت زیر بوده است:

لیست برترین توکن های ERC20 در بازار ارزهای دیجیتال

مزایا و معایب توکن ERC20


مزایا


 • اولین مزیت ساختار توکن های ERC20 است. همانطور که پیشتر گفته شد یک توکن برای اینکه بتواند ERC20 باشد باید از مجموعه قوانین تعریف شده پیروی کند. حال فرض کنید هر شخصی توکن خود را با توابع دلخواه خود و بدون توجه به این قواعد می‌ساخت. این کار باعث بروز مشکلات زیادی از جمله مشکلات ذخیره‌سازی توکن‌ها در کیف پول، لیست کردن توکن ها در صرافی های ارز دیجیتال، مبادلات توکن ها، خرابی و آسیپ پذیر شدن قراردادهای هوشمند و … میشد. با وجود استاندارد ERC20 تمامی این مشکلات رفع شده است.
 • از آنجایی که توکن‌های ERC20 روی بستر بلاک چین اتریوم و طبق قواعد آن ساخته می‌شوند، ساخت و توسعه آنها برای توسعه دهندگان بسیار راحت‌تر از حالتیست که بخواهند یک توکن را از صفر طراحی کنند و بسازند.
 • یکی دیگر از مزایای توکن های ERC-20 نقدشوندگی آنها است. اگر پروژه‌ها در شبکه اتریوم فعال باشند و با یکدیگر بصورت مستمر در ارتباط باشند و مبادله کنند، این عمل باعث افزایش پروژه‌ها و در نتیجه افزایش کاربران شبکه و گردش بیشتر توکن‌های ERC20 و افزایش نقدشوندگی در شبکه می‌شود.
 • از دیگر مزایای این توکن‌ها می‌توان به یکریختی توکن ها، سادگی لیست شدن در صرافی ها برای مبادله، ارتباط با قراردادهای هوشمند و سازگاری با کیف پول‌های مختلف اشاره نمود.

معایب


 • اولین عیب توکن های ERC-20 مشکل تابع () transfer است. در شبکه اتریوم دو نوع حساب وجو دارد؛ حساب‌های خارجی یا EOA که توسط کلیدهای خصوصی کنترل می‌شوند و نوع دوم حساب‌های قرادادی است که توسط کدهای آن قرارداد کنترل می‌شوند. اگر شما بخواهید با یک حساب EOA در ارتباط باشید می‌توانید با استفاده از تابع transfer توکن‌های مورد نیاز را ارسال کنید. اما اگر قصد ارتباط و ارسال توکن به حساب‌های قراردادی با استفاده از تابع transfer را داشته باشید، احتمالا با باگی مواجه می‌‌شوید که تاکنون باعث از دست رفتن میلیون‌ها دلار پول در این شبکه شده است. مشکل اصلی این تابع این است که پس از اجرا به گیرنده هیچ اطلاعی داده نمی‌شود، حتی اگر تراکنش موفق بوده باشد. به عنوان مثال اگر شما توکن خود را به آدرس اشتباهی ارسال کنید چون گیرنده از دریافت توکن ها مطلع نمی‌شود، تراکنش برگشت نمی‌خورد و شما توکن هایتان را از دست می‌دهید. البته برای حل این مشکل اتریوم استاندارد جدیدی به نام ERC23 معرفی کرده است.
 • یکی دیگر از بزرگترین انتقاداتی که به توکن و استاندارد ERC20 وارد است، این است که ساخت توکن های اختصاصی را برای افراد بسیار راحت کرده است؛ در نتیجه بازار ارزهای دیجیتال از توکن های بی‌فایده و عرضه اولیه های تقلبی پر میشود.
 • استاندارد ERC20 محدودیتی برای batchOverflow در نظر نگرفته است. این مشکل باعث می‌شود مبلغی بیشتر از موجودی یک حساب خرج بشود. هکرها با استفاده از این مشکل میتوانند مقادیر زیادی توکن بدست بیاورند.

بهترین کیف پول توکن ERC20

بهترین کیف پول توکن ERC20

حال که با توکن و استاندارد ERC20 و نحوه عملکرد آن آشنا شدید، اگر قصد خرید این توکن ها را دارید قبل از آن باید کیف پولی خوب برای نگهداری آن‌ها انتخاب کنید. بهترین کیف پول های ERC-20 به شرح زیر میباشند:


کیف پول CoolWallet S


معرفی کیف پول CoolWallet S برای توکن ERC20

برای کاربرانی که به دنبال امنیت بالا هستند، کیف پول CoolWallet S گزینه مناسبی است. این کیف پول گزینه‌ای مناسب برای نگهداری اتریوم، توکن‌های ERC20 و سایر ارزهای دیجیتال بصورت آفلاین است. این کیف پول به شما امکان ذخیره‌سازی کلیه توکن‌های ERC20 را می‌دهد.

کیف پول CoolWallet S با سیستم عامل‌های اندروید و iOS کاملا سازگار است. از دیگر ویژگی‌های این کیف پول می‌توان به ضد آب بودن، ضد حرارت بودن، ضد ضربه بودن و مقاومت در برابر سرما و گرما اشاره کرد. بنابراین با انتخاب این کیف پول علاوه بر اینکه از خطرات هک و دزدی به علت امنیت بالای آن در امان هستید، عناصر طبیعی (گرما، سرما، آب و …) نیز نمی‌توانند به دارایی های دیجیتالی شما آسیبی بزنند.


کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)


معرفی کیف پول لجر نانو اس برای توکن ERC20

این کیف پول اکثر آلت کوین‌ها و توکن ها را پشتیبانی می‌کند و علاوه بر آن با تمامی کیف پول های سخت افزاری دیگر نیز سازگار است. در حال حاضر لجر نانو اس یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین گزینه‌ها برای نگهداری اتریوم و توکن های ERC20 است.

این کیف پول امکان برقراری ارتباط با بلاک چین اتریوم را نیز به کاربر از طریق کامپیوتر می‌دهد. به علاوه همانطور که گفته شد کیف پول لجر با تعداد زیادی از کیف پول های ارز دیجیتال دیگر از جمله الکتروم (Electrum)، مای اتر ولت (MyEtherWallet) و مای‌سلیوم (MyCelium) سازگار است.

جمع بندی

در این مقاله با توکن ها، استاندارد ERC20 و نحوه عملکرد آنها آشنا شدیم. گفتیم که استاندارد ERC20 یکسری توابع و قواعد است که توکن‌های که قصد استفاده از شبکه اتریوم را دارند باید از آن‌ها پیروی کنند. این استاندارد طراحی و ساخت توکن‌ها را برای تمامی افراد تا حد زیادی راحت و امکان‌پذیر نموده اما با این وجود انتقاداتی نیز به آن وارد است. آیا شما نیز علاقمند به ساخت توکن اختصاصی خود هستید؟ نظرات خود را با سایت سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399